facebook
Потрібна юридична консультація? Наш юрист надасть її безкоштовно

Будапештський щоденник. Курс лідерства в управненні 2019

Дата публікації: 29.12.2019

Автор: Євген Полтенко,виконавчий директор Мережі правового розвитку

Три роки тому Будапештський курс лідерства в управненні (посилення правових можливостей, Legal Empowerment) закарбував у моєму робочому порядку денному три важливі принципи цього, здавалося б вузько спеціалізованого, але, на моє глибоке переконання, здатного змінити світ, поняття:
1. understand the law
2. use the law
3. shape the law

Успроможнити людей знати й застосовувати свої права, добиватися зміни несправедливих законів — це так само важливо, як лікувати хвороби, навчати дітей і створювати робочі місця. Важливість цієї роботи, з кожним роком все ширше коло однодумців в Україні та світі, практичні плоди багаторічних зусиль — це дійсно мотивує, “драйвить” і надихає.

На фото: Частина викладацької команди курсу (зліва-праворуч): Майкл Отто (Namati), Заза Наморадзе (Open Society Justice Initiative), Марлон Мануель (Namati)

Цього грудня я знову взяв участь у курсі. Цього разу вже не як учасник, а у складі міжнародної команди експертів, яка сприяє проведенню курсу. Протягом тижня в Будапешті на початку грудня, що був наповнений мозковими штурмами, груповими дискусіями, дослідженнями кейсів, візуалізацією та «руханками», нова хвиля ентузіастів управнення отримала унікальну можливість:

  • вивчати та обговорювати міжнародні кейси
  • набути нових навичок
  • застосовувати ці знання та вміння для вирішення проблем своєї країни

П’ятий курс лідерства в управненні у цифрах:

  • 600+ заявок на участь
  • 50+ учасників
  • 30+ країн
  • Випадок учасника з Палестинської території, який не зміг навіть подати заяву на отримання візи

Мета курсу: “Ми тут, щоб створити спільноту практиків в управненні, і курс є ключовим компонентом цих зусиль. За допомогою курсу ми хочемо створити глобальну спільноту лідерів, лідерів руху, які мають спільне розуміння того, що означає управнення, його ключові принципи, розуміння та обміну методологією, включно з тим, як ми збираємо підтвердження наших успіхів”.

Методика курсу:

Взаємне навчання. Хоча на курсі дуже хороша команда викладачів, учасники навчаються не тільки у викладачів, але і один в одного. «Ми хочемо, щоб ви ділилися тим, що ви робите: не тільки своїми успіхами, але й вашими невдачами, адже ми також можемо вчитися на ваших невдачах, вони можуть допомогти іншим».

Рефлексивність. «Поміркуйте також над досвідом інших учасників, навіть коли ви працюєте в абсолютно різних контекстах, тому що ми є частиною глобальної спільноти». Курс — це можливість побути подалі від роботи, подалі від напруженої рутини та мати час на роздуми.

«Зосередьтеся на проблемах, з якими приїхали учасники. Використовуйте свою проблему як своє основне запитання на тиждень: воно повинно орієнтувати вас на роздуми про різні сеанси. Ми хочемо, щоб ви сподівалися і надихалися історіями та присутністю інших»

Нововведення у порівнянні з минулими курсами (щороку організатори намагаються удосконалити курс):

Організаційна участь. Вперше організатори попросили від учасників листи-підтримки від своїх організацій. Вони хочуть, щоб участь була організаційною, інституційною і приносити користь не тільки кожному учаснику, але й організації в цілому, громаді, сфері доступу до правосуддя у країні учасників.

Додатковий час для групових дискусій. Організатори продовжили курс до повних 5 днів (додаткові півдня), оскільки хочуть дати більше часу учасникам ділитися своєю роботою та своїми розповідями.

Програма нагород. Минулого року організатори започаткували програму нагород: 6 учасників було обрано для отримання скромних сум, щоб допомогти їм реалізувати план роботи, який вони готують у рамках курсу. Організатори вирішили продовжити програму і цього року. Планується нагородити 5 учасників. Відбір переможців не відбувався під час самого курсу. Частину цього відбору зробили самі учасники. Остаточний відбір відбудеться наступного року. Усі учасники готували свої робочі плани. На основі змісту цих робочих планів учасники та комітет курсу відберуть 5 переможців.

День 1 “Усунення залежності від правників

«Управнення — це не лише вирішення проблем людей, але й зміна поглядів та уявлень людей щодо справедливості. Ми усуваємо не потребу в правниках, а залежність від правник», учасник курсу.

Сніг приєднався до нас у перший перший день курсу лідерських прав у сфері правового розширення 2019 року, перефарбувавши вулиці Будапешту білим. Отже основні моменти першого дня.

ВступЗаза Наморадзе (директор правничої ініціативи Фундацій Відкритого суспільства, OSF):

  • Необхідність зробити управнення глобальним пріоритетом політики
  • Необхідність побудови глобального руху за управнення
  • Необхідність держав світу взяти на себе зобов’язання підтримувати управнення (включаючи фінансову та інші види підтримки)

Концептуальні рамки — вступ до управнення

Управнення — це передача закону в руки людей, щоб вони могли його знати, використовувати та формувати його. 3 основні фокуси:

  • Знання
  • Дія
  • Врядування

Необхідність демістифікації закону, щоб допомогти громадам взяти участь у цьому процесі. Знання, використання та формування закону як складові елементи одного механізму, які активують один одного. Необхідність побудови вертикальної мережі, яка з’єднує громади, параюристів та професійних правників, а також підтримує їх постійну взаємодію один з одним.

Управнення — це цикл, це не обов’язково послідовність, яка переходить від пізнання закону, до використання закону, а потім до формування закону. Взаємодія цих елементів управнення може відбуватися різними способами та у різній послідовності. Коли надається можливість, ми повинні її використати. Цикл навчання та побудови руху може бути імплементованим у всю роботу, яку ми здійснюємо. Як ми використовуємо знання та досвід інших, щоб інформувати про трансформацію системи та про те, як ми її використовуємо, будувати рухи навколо неї.

Організація управнення та соціальні рухи

Організатори полегшують людям процес ухвалення ними рішень. Завдання організатора — привернути людей до лідерства. Спільнозахист від необгрунтованих кримінальних переслідувань у громадах.

День 2 “Кожним нашим кроком ми волаємо до справедливості”

Рух параюристів (громадські радники) на Філіппінах

Мобілізація громади — це процес. Управнення може бути метою цього процесу.

На Філіппінах на кожного суддю припадає 50 тис. мешканців, потрібні параюристи!
Завдяки величезним зусиллям та громадському руху на Філіппінах тепер параюристи та професійні юристи там співпрацюють, а не конкурують.

Збір даних та їх аналіз силами громади з метою адвокації
“Дані — неначе молот, ви можете ним як завдати собі шкоди, так і побудувати будинок”
Не всі дані однаково “корисні”, є ризик зашкодити “поганими” даними.

Дані дають відчуття дії. “Суверенітет” даних: кому вони мають належати? Візуалізовані дані — дані, що “говорять” самі за себе.

День 3 «Всі вони є одними з нас»

Управнення в галузі земельного та екологічного правосуддя

Учасники почули про громади, які протистоять корпораціям, місцевій владі та урядам в Індії, Кенії та Сьєрра-Леоне. Так званий, “розвиток” цих громад зруйнував їхні домівки та здоров’я. Управнення стало “мовою” та “зброєю” для цих людей у відчаї.

Боротьба за земельне та екологічне правосуддя розглядалася не як ліберальний наратив тих селебрітіз, яким нема чим зайнятися, а як законна вимога вражених громад, що відображає глибоку суть “низової “ демократії. Цей потенціал управоспроможнює громаду, та просувається параюристами за допомогою професійних правників.

“Коли ви не дієте діалогічно і нав’язуєте свої рішення, ви не посилюєте, ви маніпулюєте”

Правопросвіта
Правопросвіта починається з самих учасників, коли вони висловлюють свої визначення проблем, шукаючть та знаходять для них рішення. Виходячи з того, що, на їхню думку, відповідає їхнім власним інтересам.

Моніторинг та оцінка
МіО не повинні бути замудреними чи складними. Вони мають бути простим і корисним.
Подумайте свої критерії SPICED — суб’єктивні, учасницькі, інтерпретовані та комунікабельні, перехресно перевірені, посилені та різноманітні.

Фінансування
Ресурси обмежені, і нам потрібно творчо подумати про те, як ми використовуємо кошти та як їх залучаємо. Ідея покладатися на фінансування лише донорів є неперспективною. Водночас залучення фінансування громад має радикальний потенціал. Тоді ви стаєте підзвітними своїй громаді, а не донорам. Мешканці громад мають більшу співучасть в проєкті, який стає частиною громади, а не стороннім сервісом.

День 4 “Якщо ви не можете побачити проблему, ви не можете її вирішити”

Управнення та гендерна рівність
Це була дуже інформативна сесія. Усі злочини проти жінок ставлять численні питання. Сесія розпочалася з динамічної вікторини з великою кількістю статистичних фактів про ґендерну справедливість та дискримінацію жінок у всьому світі. Незважаючи на велику кількість антидискримінаційних законів, на практиці існує структурна дискримінація жінок. Визначити їх проблеми непросто, адже часто їх приховують і це дослідження потребує титанічних зусиль.

В усьому світі існують системи пригнічення, оскільки формальні механізми чи системи правосуддя не адаптовані до потреб вразливих груп. У другій половині першої сесії учасники об’єдналися у групи за регіональним принципом (Південна Азія, Південно-Східна Азія, Європа, Америка, Африка), щоб обговорити ситуаційний сценарій ґендерних питань у контексті регіональних особливостей.

Пізніше на сесії тематичного дослідження обговорили стратегії, які використовуються у різних контекстах і які учасники могли б використати у своїй діяльності.

Визнання, акредитація та фінансова стійкість параюридичних рухів
Учасники обговорили різні аспекти визнання та акредитації роботи параюристів та забезпечення їх фінансової стійкості таким чином, щоб не зашкодити їх незалежності.
Було презентовано 2 тематичних дослідження: досвід визнання параюридичного руху у Сьєрра-Леоне та про останні зусилля з визнання роботи неправників у США.

Знову об’єднавшись у регіональні групи, учасники обговорили два питання:

  • Чи дійсно визнання потрібне?
  • Компроміси визнання і чи воно можливо корисне для окремих видів діяльності параюристів?

Було багато цікавих коментарів щодо визнання з контексту різних країн від учасників.

Практичні сесії

  1. Інноваційне фінансування — говорили про стійкість проекту. Як отримати ресурси, розподілити їх або використовувати. Учасники провели цікаву вправу щодо планування ідеї для соціального підприємництва. Що можна зробити для отримання прибутку, розподілу прибутку для розвитку. Тестування ідеї перед її реалізацією.
  2. Дослідження у громадах — кожен може проводити дослідження спільно з громадою — головний висновок учасників із сесії. Основні принципи дослідження у громаді: як люди мають бути залучені, як визначити питання, які повинні ґрунтуватися на ваших потребах, а не на пріоритетах донора. Мапування стейкхолдерів, щоб побачити, з ким ми працюємо в даний момент і з ким би ми могли працювати, щоб провести дослідження. Мапування центрів впливу та стратегії адвокації: учасники попрактикувалися визначати осіб / інституції, які можуть бути їх союзниками або навпаки. Практична робота доповнювалася жвавим обговоренням подібних прикладів із контексту учасників.
  3.  Адвокаційні стратегії: це був кейс Кенії про громадянську війну, злочини під час неї та наступні стратегії, які використовувались для запобігання конфліктній ситуації в майбутньому, процес притягнення винних до відповідальності за свої злочини.

День 5 і останній

2019 Legal Empowement Leadership Course завершено. П’ятого та останнього дня 6 учасників, обраних вчора своїми робочими групами, мали можливість представити власні плани дій.

Марта Опіллі, Кенія:
“У багатьох ситуаціях витрати є перешкодою для доступу до правосуддя, але управнення створює можливості… Можливості знати, використовувати та змінювати закон. Це дозволяє здійснити стратегічні зміни:
— від людей як споживачів правових послуг до людей, які самі шукають правосуддя та вимагають дотримання й захисту їх прав
— від безпорадності та бездіяльності до дій, котрі відстоюють права та чинять опір їх порушенням”

Курс 2019 року безумовно сприяв досягненню цілі Глобальної мережі за управнення — сприяти розширенню глобального руху за управнення, що здатний мобілізувати мільйони для колективного вирішення найбільших сучасних викликів для правосуддя. Глобальна мережа, поєднуючи наш спільний досвід, створює неосяжний простір можливостей для навчання та співпраці.

Нова хвиля глобальної когорти лідерів, співпричетних до зростаючого руху за управнення, долучається до впровадження стратегічних напрямів мережі на 2020–2022 роки:

  • заохочення більш поглиблених навчання, співпраці та адвокаціії на РЕГІОНАЛЬНИХ рівнях
  • використання ТЕХНОЛОГІЙ для досягнення та підтримки якомога більшого числа учасників
  • проведення першого ГЛОБАЛЬНОГО ФОРУМУ для просування нашої спільної програми адвокації та навчання
  • співпраця із СОЦІАЛЬНІМИ РУХАМИ та охоплення нових цільових аудиторій

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!

Надрукуйте постер

Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi

Станьте волонтером

Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим

Потрiбна консультацiя?

Онлайн

Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).

В офiсi

Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.

connect

Приєднатися

Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

support

Підтримати

Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.

Повідомити про помилку

×