facebook
Потрібна юридична консультація? Наш юрист надасть її безкоштовно

Чугуївська правозахисна група звітувала про правову допомогу селянам

Дата публікації: 23.07.2018

Чугуївська правозахисна група звітувала за результатами реалізації проекту «Захист прав селян-власників земельних ділянок у Чугуївському, Печенізькому, Шевченківському, Вовчанському, Дворічанському, Великобурлуцькому районах Харківської області, подолання корупції в сфері земельних відносин».

19 липня 2018 року у приміщенні медіа центру «Накипело» звітували перед пресою та громадськістю: Роман Лихачов – координатор проекту; Світлана Гапонік – виконавчий директор ГО «Асоціація фермерів та приватних землевласників Харківської області «Фермер» та Павло Іванін – експерт Чугуївської правозахисної групи.

Вони розповіли про те, що з жовтня 2017 року по липень 2018 року на базі ЧПГ продовжив функціонувати Ресурсний центр захисту прав селян-власників земельних ділянок та земельних часток (паїв) в Чугуївському, Печенізькому, Шевченківському, Вовчанському, Дворічанському та Великобурлуцькому районах Харківської області. Ресурсний центр слугував основним засобом продовження реалізації розпочатого ще у 2016-му році проекту з захисту прав незаможних селян Харківщини; до географії проекту було додано 3 нові райони Харківської області – Вовчанський, Дворічанський та Великобурлуцький.

Протягом продовження реалізації проекту відбулися 18 семінарів, які проводилися для представників органів місцевого самоврядування, органів місцевої державної влади, громадських активістів, представників ЗМІ та селян. В ході даних семінарів експерти Чугуївської правозахисної групи ділилися здобутим досвідом у питаннях захисту прав селян – власників земельних ділянок та земельних часток (паїв), подоланні корупції у сфері земельних відносин.

Проводилися щоденні прийоми в офісах Ресурсного Центру. Загалом правовими консультаціями та роз’ясненнями з правових питань було забезпечено 1 680 осіб.

Крім діяльності, власне, Ресурсного центру, яка має стаціонарний характер, юристи ЧПГ надавали юридичні консультації через Skype-зв’язок, здійснювали виїзні правові консультації. Завдяки цьому у віддалених районах Харківської області безоплатну правову допомогу отримали близько 900 осіб.

Під час прийомів юристами проекту робився відбір стратегічно важливих справ, за якими надавалася безоплатна вторинна правова допомога.

Цікавою була судова тяганина, в ході якої наші юристи захищали інтереси невеликого фермерського господарства з Печенізького району Харківської області у боротьбі з незаконною практикою Держгеокадастру «примушування» фермерів до внесення невигідних для них змін в укладені договори оренди земель сільськогосподарського призначення. В результаті Господарський суд Харківської області відмовив Держгеокадастру в задоволенні позовних вимог до Фермерського господарства, залишивши умови щодо строку оренди землі без змін.

Ще одна важлива справа: постановою Кабінету Міністрів України від 07 червня 2017 р. №413 «Деякі питання удосконалення управління в сфері використання та охорони земель сільськогосподарського призначення державної власності та розпорядження ними» визначено надання дозволів на розроблення документації із землеустрою та передавання земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності у приватну власність в межах норм безоплатної приватизації насамперед учасникам антитерористичної операції, що порушує права громадян України, які визначені у Земельному Кодексі України та звужує права громадян, які визначені Конституцією України щодо рівності всіх громадян. З цим питанням до ЧПГ звернулося подружжя Р. Правозахисниками було підготовлено адміністративний позов до Окружного адміністративного суду м. Києва до Кабінету Міністрів України, Головного управління Держгеокадастру у Харківській області про визнання незаконною та скасування постанови в частині та зобов’язання вчинити дії з метою врегулювання порушених прав подружжя Р.

Юристи Ресурсного центру склали чималу кількість позовних заяв щодо визнання за селянами права власності на земельні ділянки сільськогосподарського призначення та земельні частки (паї). Загалом за час реалізації даного проекту нами було підтримано 68 відповідних справ в місцевих судах Харківської області. В результаті було оформлено 586 га земель сільськогосподарського призначення та земельних часток (паїв). Таким чином, в місцеві бюджети щорічно надходитиме ще 2 056 860 грн за рахунок плати за землю, а селяни-орендодавці отримують щороку 8 491 140 грн орендної плати.

Загалом діяльність за проектом надала можливість великій частині селян прийняти спадщину, оформити права на земельну ділянку, земельну частку (пай), отримати орендну плату, створити фермерські господарства.

Як зауважила Тетяна Подобінська-Штик – помічник аташе з питань культури Фонду сприяння демократії Посольства США в Україні (за фінансової підтримки якого реалізовувався проект), – зусиллями юристів ЧПГ чимало коштів було спрямовано до місцевих бюджетів, правозахисники вступили у правову боротьбу з практикою отримання публічними службовцями неправомірної вигоди через зловживання у сфері земельних правовідносин та вже виграли багато справ. І важливим є те, що Чугуївська правозахисна група у взаємодії з Асоціацією фермерів та іншими неурядовими інституціями й громадськими активістами стали рушієм процесу подолання корупції в сфері земельних відносин у Харківській області.

На фото зліва направо: Світлана Гапонік, виконавчий директор ГО «Асоціація фермерів та приватних землевласників Харківської області «Фермер»; Роман Лихачов, координатор проекту та координатор Східного регіону МПР; Павло Іванін, експерт Чугуївської правозахисної групи

Джерело: Права людини в Україні. Правозахисний портал Харківської правозахисної групи

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!

Надрукуйте постер

Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi

Станьте волонтером

Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим

Потрiбна консультацiя?

Онлайн

Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).

В офiсi

Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.

connect

Приєднатися

Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

support

Підтримати

Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.

Повідомити про помилку

×