Доступ до правосуддя має стати пріоритетом як для всієї України, так і для окремої громади
Дата публікації: 02.04.2018
Нещодавно Мережа правового розвитку провела прес-конференцію «Забезпечення доступу людей до правосуддя: Україна у світовому контексті».
Спікерами заходу були Ольга Гальченко, координатор Програмної ініціативи «Права людини та правосуддя» МФ «Відродження», Юрій Сверба, державний експерт експертної групи з доступу до правосуддя Директорату з прав людини, доступу до правосуддя та правової обізнаності Міністерства юстиції України, Наталя Бімбірайте, голова Правління Мережі правового розвитку, та Євген Полтенко, виконавчий директор Мережі правового розвитку.
Гостями заходу були журналісти, представники міжнародних та громадських організацій, а також регіональних офісів Мережі правового розвитку.
Виступ Ольги Гальченко був присвячений доступу до правосуддя як світовій проблемі. Вона розповіла про місце даного питання у Цілях сталого розвитку ООН, а також про діяльність міжнародного фонду «Відродження» у сфері покращення доступу людей до правосуддя, зокрема про підтримку відповідних ініціатив громадянського суспільства.
Сьогодні забезпечення доступу населення до правосуддя є одним з ключових питань у цілому світі. 2015 року ООН визначила глобальні Цілі сталого розвитку на період до 2030. Ціль 16.3 передбачає забезпечення верховенства права як на національному, так і на міжнародному рівнях, а також забезпечення рівного доступу до правосуддя для всіх.
Юрій Сверба присвятив свій виступ ролі держави у вдосконаленні системи правової допомоги. Він зазначив, що громадські організації також активно беруть участь у цьому процесі. При цьому існує потреба у встановленні спільних правил діяльності і об’єднанні зусиль, що дозволить суттєво підвищити рівень правового захисту в Україні.
За словами Ю.Сверби, Директорат з прав людини Мін’юсту готовий стати своєрідним майданчиком для об’єднання зусиль як державних, так і громадських структур для більш ефективного надання юридичної допомоги тим, хто цього потребує.
Євген Полтенко у своєму виступі зазначив, що понад половину українців, які зіштовхуються із правовими проблемами, не знаходять їх вирішення. Мало хто з них знає про можливості отримання безоплатної правової допомоги.
Проблемою також є те, що не всі керівники громад розуміють важливість прав людини: досить часто проблеми доступу до правосуддя відходять на задній план, поступаючись питанням освітлення, ремонту доріг і т.п. Що стосується мешканців віддалених населених пунктів, вони є переважно соціально-незахищеними і живуть за межею бідності. Як наслідок, не зважаючи на те, що законодавство України гарантує певні можливості (наприклад, щодо отримання безоплатної правової допомоги), переважна більшість мешканців периферійних територій не мають доступу до правових знань та інформації, до належної правової допомоги. У цій ситуації значну роль у забезпеченні правової допомоги відіграють громадські організації, зокрема Мережа правового розвитку, яка є одним із найбільших її надавачів в Україні.
У якості успішного прикладу надання юридичної допомоги громадською організацією, Є. Полтенко розповів про справу жителя Балаклії Андрія Усатенка, чиє майно постраждало внаслідок вибухів на військових складах у Балаклії. Щоб отримати відшкодування моральних та матеріальних збитків, постраждалий звернувся до Чугуївського офісу Мережі правового розвитку. На початку лютого 2018 р., майже через рік після початку судового розгляду, Київський суд міста Харків виніс рішення, яке зобов’язало Міністерство оборони України майже повністю відшкодувати нанесені збитки.
Є. Полтенко присвятив увагу також питанню налагодження перенаправлення клієнтів в рамках наявної системи надання правової допомоги, що дозволить суттєво підвищити якість юридичних послуг. Він також наголосив на необхідності їх стандартизації, нагадавши, що у 2017 Мережа правового розвитку розробила перші в Україні стандарти надання первинної правової допомоги.
На прес-конференції також був презентований Звіт Мережі за 2017 рік.
Наталя Бімбірайте у своєму виступі розповіла про розвиток в Україні інституту шерифів. Вона вказала на наявність серйозної проблеми щодо підтримки безпеки в окремих громадах; ця проблема значною мірою пов’язана зі скороченням кількості дільничих і з великих навантаженням на них, що суттєво ускладнює підтримку правопорядку. З огляду на це існує потреба у пошуці альтернативних шляхів вирішення питань безпеки, одним з яких є розвиток інституту шерифів.
Н. Бімбірайте навела приклади успішного вирішення шерифами проблем безпеки в окремих громадах, виклавши своє бачення перспектив розвитку цього інституту в Україні.
Захід відбувся 29 березня 2018 у інформаційному агентстві «Українські новини».
Автор: Сергій Рибак, менеджер з комунікацій Мережі правового розвиту
Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.
Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!
Надрукуйте постер
Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi
Станьте волонтером
Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим
Потрiбна консультацiя?
Онлайн
Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).
В офiсi
Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.
Приєднатися
Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.
Підтримати
Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.