facebook
Потрібна юридична консультація? Наш юрист надасть її безкоштовно

Експерти МПР обговорюють з представниками місцевої влади результати моніторингу дотримання прав людини у громадах

Дата публікації: 29.08.2018

У Носівці Чернігівської області відбулася зустріч експертів Мережі правового розвитку з представниками місцевого самоврядування. Її метою було обговорення результатів моніторингу, який проводився в рамках проекту  «Громадський моніторинг органів місцевого самоврядування: партнерство у реалізації прав людини», який впроваджується за підтримки американського народу, наданої через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) в рамках Програми «Нове правосуддя».

На початку зустрічі монітор проекту Ірина Бірюк розповіла про методологію моніторингу органів місцевого самоврядування (ОМС), який здійснювався в травні – червні 2018 у Носівській об’єднаній територіальній громаді (ОТГ). Він проводився шляхом опитування посадових осіб, працівників ОМС, збирання інформації на веб-сайтах та у ЗМІ, проведення експериментів.

Для проведення моніторингу експерти проекту використовують Місцевий індекс прав людини. Цей інструмент був розроблений Українською Гельсінською спілкою з прав людини. Він передбачає оцінку місцевої влади за багатьма показниками, які відображують наступні аспекти:

  • Безпека громади
  • Навколишнє природне середовище
  • Охорона здоров’я
  • Гідний рівень життя
  • Освіта і культурний розвиток
  • Соціальний захист для вразливих категорій
  • Праця та умови її реалізації
  • Право на інформацію
  • Добре врядування

Більш детальну інформацію про індекс можна отримати на сайті Національного індексу прав людини http://hro.org.ua.

Монітори Ірина Бірюк та Вероніка Рибак розповіли про результати моніторингу. Вони відзначили, що місцева влада прийняла значну кількість програм, які орієнтовані на соціально вразливі верстви населення. При цьому вона активно співпрацює з різними урядовими та неурядовими організаціями з метою розвитку громади.

Однак монітори вказали і на деякі вади у роботі ОМС. Так, у громаді відсутні програми зайнятості населення та підтримки молодих спеціалістів. Також немає програм, спрямованих на покращення перебування мешканців у медичних установах.

На основі проробленої роботи, монітори рекомендували місцевій раді прийняти програми забезпечення права на працю та забезпечити їх реалізацію; при цьому мають проводитись відповідні публічні обговоренням, і громадська думка має бути врахована. Вони запропонували інформувати мешканців про виконання програм не тільки на сходах громадян, а і у засобах масової інформації та на сайті громади. Також експерти МПР звернули увагу на потребу надання адміністративних послуг, забезпечивши їх доступність для вразливих верств населення.

Монітори зазначили, що веб-сайт місцевої ради містить багато корисної інформації. Тим не менш, він може бути вдосконалений. Наприклад, на ньому варто розмістити дані про прийом громадян депутатами місцевої ради; на даний момент з нею можна ознайомитись на інформаційному стенді міської ради. На сайті представлена інформація про здійснені закупівлі; до неї слід також додати документи, які стосуються закупівель.

На фото: учасники зустрічі

Важливим наслідком зустрічі стало те, що представники місцевої влади надали суттєву інформацію щодо захисту ними прав людини, яка не була виявлена під час моніторингу. Так, перший заступник міського голови Олександр Яловський надав докази врахування громадської думки при розробці програм з питань громадської безпеки. Він вказав, що для цього проводяться зустрічі з мешканцями громади, громадські обговорення, робочі зустрічі з представниками відповідних структур міської ради.

Представники міської влади також зауважили, що громадська думка враховується при підготовці програм захисту навколишнього середовища, формуванні програм та плануванні заходів соціального характеру. Так наприклад,  за зверненням батьків, які мають дітей з обмеженими можливостями, проводились збори в громаді, після яких місцева влада розробило спеціальну програму та створило соціальне таксі.

Крім цього, представники органів місцевого самоврядування вказали, що, незважаючи на те, що програма співробітництва з районним центром зайнятості не прийнята, вони тісно з ним співробітничають. Крім того, не маючи окремої програми підтримки підприємців, місцева влада веде роботу у цьому напрямку, наприклад, проводячи місячник підприємців в громаді.

Представники ОМС не погодились з положенням моніторингового звіту щодо того, що виборець не може контролювати голосування свого депутата. Вони підтвердили оприлюднення інформації про явку депутатів на сесіях та публікацію на сайті місцевої влади даних про поіменне голосування; також цю інформацію можна знайти в газеті “Носівські вісті”.

Крім цього, працівники міської ради надали інформацію про оприлюднення даних про прийом громадян депутатами та про закупівлі.

– Під час зустрічі представники місцевої влади розпитували про проект,- ділиться враженнями монітор у Чернігівській області Ірина Бірюк.- Ми розповіли про сайт, де можна побачити карту, на якій видно, де моніторинг вже проводився і які оцінки ОМС отримали (http://hro.org.ua/). Є нюанси у звіті, які ще потрібно доробити, тому що, як виявилось, представники ОМС мають документи, письмові підтвердження, які не були враховані при здійсненні моніторингу.

На фото зліва направо: Олександр Яловський, перший заступник міського голови Носівки; Ірина Бірюк, монітор у Чернігівській області; Володимир Ігнатченко, голова Носівської ОТГ

Монітори врахують дані, отримані від учасників заходу, та внесуть певні доповнення до моніторингового звіту. Аналіз та рекомендації, що містяться у звітах, будуть корисними для органів місцевого самоврядування, оскільки ця інформація дозволить усунути виявлені недоліки. Це сприятиме підвищенню ефективності роботи ОМС, зростанню рівня довіри мешканців громади до них і розвитку громади загалом.

Зустріч відбулась 21 серпня 2018.

Раніше з представниками ОМС зустрілись монітори Івано-Франківської області; на заходах у містах Долина та Болехів, а також у Витвицькій об’єднаній територіальній громаді вони обговорили попередні висновки моніторингу (детальніше за посиланням https://bit.ly/2OzIxfm). У найближчому майбутньому аналогічна зустріч відбудеться у Хмельницькій області.

Такі заходи дозволяють отримати від місцевої влади цінний зворотній зв’язок. Співпраця експертів МПР та представників ОМС сприяє покращенню захисту прав людини у громадах.

Автор: Сергій Рибак, менеджер з комунікацій МПР

 

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!

Надрукуйте постер

Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi

Станьте волонтером

Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим

Потрiбна консультацiя?

Онлайн

Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).

В офiсi

Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.

connect

Приєднатися

Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

support

Підтримати

Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.

Повідомити про помилку

×