facebook
Потрібна юридична консультація? Наш юрист надасть її безкоштовно

Експерти рекомендують, як вдосконалити доступ до правосуддя на Сході України

Дата публікації: 17.12.2019

Автор: Євген Полтенко, виконавчий директор Мережі правового розвитку

Понад 50 експертів з Донеччини та Луганщини 12-13 грудня розглядали фактичний шлях до правосуддя тих людей, які встановлюють юридичні факти народження та смерті на тимчасово окупованих територіях, добиваються компенсації за зруйноване внаслідок бойових дій житло, стали жертвами домашнього насильства, підтверджують свій трудовий стаж. Вони з’ясували, чим цей шлях відрізняється від того, що закріплений у законодавстві, та запропонували можливі розв’язання виявлених проблем.

Експертні обговорення, які пройшли 12 грудня у Краматорську, Донецька область (приміщення ГО «Точка доступу») та 13 грудня у Сєвєродонецьку, Луганська область (Луганський окружний адміністративний суд), відбулися у рамках дослідження, яке проводиться громадською спілкою «Мережа правового розвитку» за підтримки Програми із відновлення та розбудови миру ПРООН в Україні. Дослідження передбачає комплексне правове мапування чотирьох видів судових справ: 

  • встановлення юридичних фактів народження та смерті
  • отримання компенсації за зруйновану власність (житло) в ході конфлікту у східній частині України
  • домашнє насильство (на прикладах правозастосування статті 126-1 Кримінального кодексу України, статей 350-1 – 350-8 Цивільного процесуального кодексу України) з точки зору осіб, що постраждали від гендерно зумовленого насильства
  • підтвердження трудового стажу

Фото: Презентація основних результатів дослідження. Краматорськ, Донецька область, 12.12.2019. Стоять зліва-праворуч: Сергій Кошель, координатор дослідження, Максим Ільчишен, модератор обговорення, Тетяна Вергун, модераторка обговорення, Євген Полтенко, виконавчий директор Мережі правового розвитку

Присутні на заходах експерти, серед яких судді, працівники системи безоплатної правової допомоги, поліції, служби пробації, виконавчої служби, відділів державної реєстрації актів цивільного стану, представники громадського сектору та адвокати, ознайомилися з основними результатами дослідження, проведеного у вересні-листопаді 2019 року. Збір даних відбувався методом особистих та телефонних опитувань, глибинних інтерв’ю з експертами, аналізом справ із реєстру судових рішень.

Фото: Обговорення проблем, виявлених дослідженням. Сєвєродонецьк, Луганська область, 13.12.2019

Домашнє насильство

Найбільш оперативними та дієвими заходами щодо протидії домашньому насильству є терміновий заборонний припис та обмежувальний припис стосовно кривдника. Серед найсерйозніших проблем, з якими стикаються люди при вирішенні подібного типу справ, опитані згадали наступні:

  • непрофесійність представників поліції, потреба у додатковому навчанні
  • відсутність соціального житла/притулків для постраждалих осіб, місць для утримання кривдників
  • психологічний бар’єр у постраждалих та стереотипне ставлення оточення

Фото: Обговорення проблем, виявлених дослідженням. Краматорськ, Донецька область, 12.12.2019

Підтвердження трудового стажу

Фактично шлях виглядає наступним чином: звернення до Пенсійного фонду, звернення до суду, оскарження рішення суду нижчої інстанції, виконання рішення суду. За результатами дослідження виявлено низку проблем, серед яких: 

  • труднощі пошуку свідчень (особливо у випадках підтвердження пільгового стажу)
  • тривале і клопітке підтвердження права на безоплатну вторинну правову допомогу
  • Пенсійний фонд практикує формальне, «технічне» звернення до апеляційного суду

Фото: Обговорення проблем, виявлених дослідженням. Краматорськ, Донецька область, 12.12.2019

Отримання компенсації за зруйноване внаслідок бойових дій житло

Незважаючи на існування позасудового способу вирішення цих проблем, що регламентується окремою постановою Кабінету Міністрів, дослідження не виявило жодного успішного кейсу. Відповідно, серед основних проблем, які є причинами цієї ситуації:

  • складнощі зі збором документів, висока вартість оцінки збитків (знаходження пошкодженого майна на тимчасово окупованій території додатково це ускладнює)
  • тривалий розгляд справи через те, що відповідачі (представники державних органів) затягують процес
  • відсутність сталої судової практики по таким справам – з кого і в якому обсязі стягувати кошти; брак коштів у бюджеті на виконання судових рішень, а відтак, вимушене очікування

Фото: Учасники експертного обговорення. Сєвєродонецьк, Луганська область, 13.12.2019

Реєстрація фактів народження та смерті на тимчасово окупованих територіях

Фактично шлях виглядає наступним чином: збір документів отримання відмови у відділі державної реєстрації актів цивільного стану (необов’язково), звернення до суду, виконання рішення суду. За результатами дослідження було виявлено такі проблеми:

  • відсутність документів, що встановлюють зв’язок між заявником та померлим, або ж між батьками дитини
  • оскільки заявники подають довідки/документи із печатками «ДНР/ЛНР», відділи державної реєстрації актів цивільного стану не мають права на їх основі видавати українські документи.
  • суди не завжди інформують заявників про звільнення від судового внеску, про наявність пільг

Фото: Обговорення проблем, виявлених дослідженням. Сєвєродонецьк, Луганська область, 13.12.2019

Виявлені дослідженням проблеми були детально обговорені у колі практиків впродовж багатогодинних дискусій. Їх експертний внесок, а саме рекомендації щодо можливих шляхів розв’язання проблем, змістовно доповнить фінальний звіт за результатами дослідження. Завершення та оприлюднення цього звіту для широкої громадськості очікується вже на початку 2020 року.

Фото: Тетяна Смішлива, голова Луганського окружного адміністративного суду

«Дуже сподіваюся, що наші наступні зустрічі відбудуться вже з інших, більш приємних приводів. Також хочу сподіватися, що до напрацьованих нами рекомендацій дослухаються наші законодавці та урядовці, вирішивши ці болючі проблеми, з якими щодня стикаються наші співгромадяни» – відзначила на завершення експертного обговорення у Сєвєродонецьку Тетяна Смішлива, голова Луганського окружного адміністративного суду.

Фото: Учасники експертного обговорення. Сєвєродонецьк, Луганська область, 13.12.2019

 

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!

Надрукуйте постер

Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi

Станьте волонтером

Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим

Потрiбна консультацiя?

Онлайн

Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).

В офiсi

Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.

connect

Приєднатися

Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

support

Підтримати

Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.

Повідомити про помилку

×