facebook
Потрібна юридична консультація? Наш юрист надасть її безкоштовно

Фокус-групи пропонують: працівники судів долучилися до вивчення думки споживачів їхніх послуг

Дата публікації: 11.04.2019

Автор: Олена Орлова/Мережа правового розвитку

Працівники судів трьох областей України внесли пропозиції до змісту та форми анкети, яка має виявити, наскільки громадяни, відвідувачі суду, задоволені якістю наданих їм судових послуг. Фокус-групи працювали наприкінці березня у рамках проекту «Моніторинг прозорості та доступності судів Полтавської, Харківської та Чернівецької областей через оцінку відвідувачами суду»*, що втілює Мережа правового розвитку.

Проект  має на меті виявити ключові проблеми в робот судів та підготувати рекомендації щодо покращення послуг, які ними надаються. Учасники проекту оцінюють реальний стан сприйняття роботи суду та якості його послуг за допомоги методології використання інформації карток громадянського звітування (КГЗ). В результаті опитувань планують сформувати рекомендації з покращення надання послуг судами, що, в свою чергу, має збільшити громадську довіру до суду. Зокрема, наприкінці проекту узагальнені рекомендації щодо вдосконалення роботи суду та зібрану інформацію оприлюднять  на сторінках судів порталу судової влади цих областей.

Проект розпочався у лютому 2019 і триватиме протягом 7 місяців. Зараз – його другий, «польовий» етап, під час якого в судах має пройти опитування громадян. Анкетування проведуть загалом у 94-х судах, зокрема в 34 судах Полтавської, 42 – Харківської та 18 – Чернівецької областей.

Аби удосконалити  анкету опитування КГЗ та її зміст, учасники проекту наприкінці березня обговорювали її у  фокус-групах, до яких  залучили  суддів та працівників апарату тих судів, де потім проводитимуть опитування.
Так, 27-29 березня фокус-групи працювали у Полтавському апеляційному суді, Лубенському міськрайонного суді Полтавської області, у Апеляційному суді Харківської області та Чугуївському міському суді Харківської області, а також в Апеляційному суді Чернівецької області – загалом у роботі фокус-груп взяли участь 46 осіб. 

Учасники фокус-групи у Полтаві. 


Учасники фокус-групи у Лубнах.

Судді та працівники апарату апеляційних судів разом із модераторами, регіональними представниками проекту – Олександром Черчатим (Полтавщина), Романом Лихачовим (Харківщина) та Вікторією Ільчишеною (Чернівецька область) – обговорили проект анкети опитування відвідувачів суду, її зміст, практичне застосування, можливість розміщення онлайн, методологію, за якою мають проводитися анкетування. У результаті дискусій учасники подали свої пропозиції щодо цих питань.

Робота фокус-групи у Чернівцях.

Робота фокус-групи у Лубнах.

Серед пропозицій зокрема: внести правки в анкету, аби питання звучали більш коректно; деякі пункти прибрати для спрощення, а деякі – об’єднати, щоб  зменшити загальну кількість питань і таким чином зекономити необхідний для  заповнення анкети час; працюючи над календарним планом опитування,  передбачити можливі зовнішні затримки в часі, перенесення запланованих заходів за об’єктивних причин.

У Полтаві судді внесли пропозицію щодо тих, хто має проводити анкетування: «З огляду на те, що в анкеті вимірюється якість функціонування суду – його доступність, зручність та комфортність перебування у суді, повнота та ясність інформації, сприйняття роботи працівників апарату суду, сприйняття роботи судді – доцільно було б, що відповідне опитування проводили неупереджені інтерв’юери, наприклад, працівники системи безоплатної  правової допомоги, адвокати, параюристи. Це дасть змогу отримати правдиві відповіді, що в подальшому вплине на ефективне дослідження якості функціонування судів Полтавської області», – зазначили вони.

Дискусію у Полтаві (на фото) та в Лубнах модерував регіональний координатор проекту, директор Регіонального центру з надання БВПД у Полтавській області Олександр Черчатий (в центрі ліворуч).

Обговорюючи анкету у Чернівцях, учасники фокус-групи зауважили, що вона, на їхню думку, є надто об’ємною, і надто велика кількість запитань призведе до значної втрати часу тих, хто анкету подаватиме. З огляду на це, керівниця проекту Вікторія Ільчишена (на фото в центрі) запропонувала як варіант використовувати електронний формат анкети КГЗ. Також затвердили пропозиції визначити в кожному суді відповідального за анкетування з числа працівників апарату суду та залучити до анкетування волонтерів.

  • За результатами обговорення учасники зробили висновки, що методологія КГЗ є дієвим механізмом оцінки існуючого стану речей у судах, налагодження системи повідомлення про таку оцінку, і як результат, реагування та позитивні зміни, покликані як підвищити ефективність, прозорість, підзвітність судової системи, так і підняти авторитет судової влади, підсумував керівник експертної групи проекту, модератор роботи фокус-груп у Харкові та Чугуєві, адвокат Роман Лихачов (на фото в центрі).

Такий зворотній зв’язок від працівників судів є дуже цінним задля вдосконалення методології використання інформації карток громадянського звітування, переконані учасники проекту. Адже всі їхні зауваження та пропозиції дозволять вдосконалити зміст анкети, за якою будуть в подальшому опитувати відвідувачів судів. Відтак це збільшує шанси відтворити максимально об’єктивну картину роботи українського судочинства.

*Проект втілюється за підтримки американського народу, надану через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) в рамках програми «Нове правосуддя».

P.S. Погляди авторів статті не обов’язково відображають погляди Агентство США з міжнародного розвитку або уряду Сполучених Штатів Америки.

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!

Надрукуйте постер

Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi

Станьте волонтером

Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим

Потрiбна консультацiя?

Онлайн

Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).

В офiсi

Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.

connect

Приєднатися

Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

support

Підтримати

Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.

Повідомити про помилку

×