facebook
Потрібна юридична консультація? Наш юрист надасть її безкоштовно

Глобальний форум з питань доступу до правосуддя у Гаазі: від усвідомлення масштабів проблеми до планів переформатування традиційної системи правосуддя

Дата публікації: 04.03.2019

Автор: Євген Полтенко/Мережа правового розвитку

«Необхідність забезпечення правосуддя для всіх ставить під сумнів наші попередні припущення щодо системи правосуддя та її призначення. Нам потрібен інший підхід, який ставить людей, а не інституції, в його основу».
Сіґрід Кааґ, міністр зовнішньої торгівлі та міжнародного розвитку Королівства Нідерланди.

Впродовж першого тижня лютого 2019 Гаага стала глобальним центром із досягнення цілей сталого розвитку для сприяння мирним, справедливим та інклюзивним суспільствам. Адже там зібралися разом лідери у сфері доступу до правосуддя з усього світу, щоб привернути увагу до серйозності виконання до 2030 року обіцянки «Справедливість для всіх». Окрім засідання спеціальної робочої групи ООН, майже 200 практиків та науковців взяли участь у Форумі партнерів у сфері доступу до правосуддя; відбулися зустріч на рівні міністрів та більш ніж змістовна низка супутніх заходів. Цей тиждень у Гаазі став найбільшим міжнародним зібранням щодо доступу до правосуддя протягом останніх 10 років. Завдячуючи підтримці Міжнародний фонд “Відродження”, мав можливість взяти участь у заходах Форуму та узагальнити їх результати для вас.

Впродовж першого тижня лютого 2019 Гаага стала глобальним центром із досягнення цілей сталого розвитку для сприяння мирним, справедливим та інклюзивним суспільствам
  1. Зустріч міністрів з питань досягнення глобального завдання «Справедливість для всіх до 2030 року»

6 і 7 лютого Сіґрід Кааґ, нідерландська Міністр зовнішньої торгівлі та міжнародного розвитку, очолила міністерську зустріч, на якій обговорювалися можливості посилення зобов’язань щодо доступу до правосуддя напередодні Політичного форуму високого рівня та саміту Партнерства «Відкритий уряд» у 2019 році.

«Необхідність забезпечення правосуддя для всіх ставить під сумнів наші попередні припущення щодо системи правосуддя та її призначення. Нам потрібен інший підхід, який ставить людей, а не інституції, в його основу»
Сіґрід Кааґ, Міністр зовнішньої торгівлі та міжнародного розвитку Королівства Нідерланди

Участь у зустрічі взяли міністри юстиції, їхні заступники або генеральні прокурори, що представляли наступні країни: Афганістан, Аргентина, Канада, Ефіопія, Гамбія, Гвінея, Індонезія, Лівія, Нідерланди, Нігер, Палестинські території, Руанда, Сьєрра-Леоне, Тимор-Лешті, Туніс, Уганда та Україна. Україну представляв Сергій Петухов, заступник Міністра юстиції. Учасники зустрічі обговорили стратегії досягнення глобального завдання 16.3 «Сприяти верховенству права на національному та міжнародному рівнях і забезпечити всім рівний доступ до правосуддя» та потенційні зобов’язання урядів щодо її забезпечення.

Результатом міністерської зустрічі стало ухвалення Декларації про забезпечення рівного доступу до правосуддя для всіх до 2030 року

Зокрема результатом міністерської зустрічі стало ухвалення Декларації про забезпечення рівного доступу до правосуддя для всіх до 2030 року.

Учасники міністерської зустрічі, на якій обговорювалися можливості посилення зобов’язань щодо доступу до правосуддя напередодні Політичного форуму високого рівня (HLPF) та саміту Партнерства «Відкритий уряд» у 2019 році

Для того, щоб перейти від правосуддя для небагатьох до правосуддя для всіх, учасники закликали:
– Помістити людей та їхні правові потреби у центр правосуддя. Зрозуміти, що люди потребують і хочуть, коли вони прагнуть до справедливості, з якими перешкодами вони стикаються, і який результат вони отримують.
– Вирішити проблеми правосуддя. Трансформувати інститути та сервіси правосуддя через залучення ширшого спектру його надавачів, використовуючи як високотехнологічні, так і низькотехнологічні інноваційні рішення, що засновані на об’єктивних даних та дослідженнях, беручи до уваги особливості кожного національного контексту.
– Покращити якість «шляху до правосуддя». Розширювати можливості людей розуміти, використовувати і формувати закон, пропонуючи їм справедливі як формальні, так і неформальні процеси правосуддя, які відповідають їхнім потребам, як з точки зору процедур, так і результатів.
– Використовувати справедливість для попередження (профілактики, превенції). Використовувати медіацію та інші методи для запобігання ескалації конфліктів, вирішення проблем, пов’язаних з порушенням прав людини. Інвестувати в розвиток тих методів забезпечення правосуддя, які користуються довірою людей.
– Надавати людям засоби доступу до послуг та можливостей. Знищити юридичні, адміністративні та практичні бар’єри, з якими стикаються люди, щоб отримати документи, отримати доступ до державних послуг та повною мірою брати участь у суспільному та економічному житті, сприяючи гендерній рівності.

Заключна сесія першого дня форуму об’єднала панельну дискусію з вирішення правових потреб звичайних людей через партнерство з місцевим самоврядуванням
  1. Форум партнерів у сфері доступу до правосуддя

Майже 200 практиків та науковців, що працюють у сфері доступу до правосуддя, зібралися на Форумі. В основному вони представляли організації, які протягом останнього року сприяли дослідженням Task Force on Justice. Task Force on Justice (Цільова група з питань правосуддя) є ініціативою Pathfinders for Peaceful, Just and Inclusive Societies (Дослідники за мирні, справедливі та інклюзивні суспільства). Ця група у складі представників держав-членів ООН, міжнародних організацій, глобальних партнерств, мереж громадянського суспільства та приватного сектору працюють над досягненням цілей сталого розвитку для сприяння мирним, справедливим та інклюзивним суспільствам (SDG16 +). Група зформована урядами Бразилії, Сьєрра-Леоне та Швейцарії, а також Центром міжнародного співробітництва (CIC) Нью-Йоркського університету. Цільова група з питань правосуддя має на меті сприяти прискоренню надання доступу до правосуддя людям і громадам, які обмежені у такому доступі. Міжнародне співтовариство взяло на себе зобов’язання забезпечити це як на рівні національного законодавства, так і на рівні міжнародних угод.

Спираючись на нові партнерські відносини та політичне лідерство урядовців, які брали участь у міністерській зустрічі, учасники заходів у Гаазі визначили пріоритетами своєї подальшої роботи

У своєму вступному слові на Форумі партнерів міністр Сіґрід Кааґ визначила доступ до правосуддя як важливу частину глобального порядку денного та Цілей сталого розвитку. Вона наголосила на чотирьох ключових моментах:
– Доступ до правосуддя дозволяє людям брати участь у суспільному житті, користуватись своїми правами, набувати повноважень і реалізовувати свій потенціал. Це центральна складова нашого прагнення як до стабільності, так і до сталого та інклюзивного зростання.
– Виклики, пов’язані з виключенням, дискримінацією, включаючи й ті, що стосуються правосуддя або безпеки, є прямими факторами конфлікту. Реалізація ж Цілі 16 сталого розвитку формує шлях до миру.
– Для того, щоб забезпечити правосуддя для всіх, ми повинні бути готові поставити під сумнів наші попередні припущення щодо системи правосуддя та її призначення. Нам потрібен інший підхід, який ставить людей, а не інституції, в його основу.
– Правосуддя, орієнтоване на людей, вимагає нових і кращих даних, а також трансформації того, як ми вирішуємо і запобігаємо правовим проблемам. Можливо, ми повинні відкрити сектор правосуддя, дозволяючи різним надавачам послуг задовольняти різні потреби.

  1. Глобальний розрив у доступі до правосуддя: правові потреби понад 5 мільярдів людей залишаються незадоволеними

У своєму заключному звіті Task Force on Justice (Цільова група з питань правосуддя) представила перший синтез масштабу та характеру глобального розриву у доступі до правосуддя. У Гаазі, World Justice Project, незалежна, міждисциплінарна організація, що працює над просуванням верховенства права у всьому світі, представила методологію для вимірювання розриву у доступі до правосуддя: https://bit.ly/2TDrk7U , а також його попередні цифри:
– У всьому світі понад 5 мільярдів людей не мають реального доступу до правосуддя.
– Принаймні 244 мільйони людей живуть в екстремальних умовах несправедливості – вони є або жертвами сучасного рабства, особами, позбавленими громадянських прав, або їхні країни або громади вражені конфліктами, насильством і беззаконням.
– 1,5 мільярда людей не можуть вирішити свої правові проблеми – їхні правові потреби залишаються незадоволеними через перешкоди, які вони не можуть подолати, або структурні несправедливості, з якими вони стикаються.
– 4,4 мільярда людей не мають доступу до можливостей, передбачених законом – вони не мають посвідчення особи або іншої важливої документації, необхідної для працевлаштування, реєстрації цивільного стану або набуття майнових прав, а відтак не можуть отримати доступ до економічних можливостей та державних послуг, або розраховувати на захист закону.

  1. Нова програма «Старійшин» щодо доступу до правосуддя

The Elders (Старійшини) є незалежною групою глобальних лідерів, які працюють разом заради миру, справедливості та прав людини. У Гаазі «Старійшини» оголосили про старт своєї нової програми. «Старійшини» будуть безпосередньо співпрацювати з главами держав і політиками, щоб посилити голоси громадських активістів і громадянського суспільства, а також щоб були здійснені кроки, необхідні для забезпечення справедливості для всіх.

У Гаазі The Elders (Старійшини) оголосили про старт своєї нової програми. «Старійшини» будуть безпосередньо співпрацювати з главами держав і політиками, щоб посилити голоси громадських активістів і громадянського суспільства, а також щоб були здійснені кроки, необхідні для забезпечення справедливості для всіх

Для цього вони мають чотири рекомендації:
– Забезпечення доступу до правосуддя є надзвичайно важливим для повної реалізації Цілі 16 сталого розвитку та більш ширшої програми розвитку до 2030 року
– Системи правосуддя повинні бути реформовані та модернізовані таким чином, щоб вони були чутливими, інноваційними, всеохоплюючими, орієнтованими на людей і підтримуючими права людини
– Необхідно підтримувати незалежну правову допомогу, як, наприклад, рух параюристів, щоб допомагати громадянам зорієнтуватися у системі і знаходити практичні, своєчасні рішення
– Насильство над жінками та дівчатами пеотребує невідкладної уваги з боку політичних, традиційних та релігійних лідерів, як глибока глобальна несправедливість.

  1. Представлення звіту – Innovating Justice: Needed & Possible (Інноваційне правосуддя: необхідне та можливе)

6 лютого Робоча група Task Force on Justice з інновацій, очолювана HiiL (The Hague Institute for Innovation of Law – Гаазький інститут інновацій у праві), опублікувала свій звіт: https://bit.ly/2N7zSRY . Звіт наголошує на серйозності та масштабі глобального розриву у доступі до правосуддя через огляд незадоволених правових потреб та дослідження інвестиційних можливостей у інноваційних сферах, що є перспективними для досягнення глобального завдання 16.3. Інновації позиціонуються як ключовий фактор у задоволенні правових потреб і сприяють необхідним змінам для цього. Серед ключових рекомендацій звіту:
– Правосуддя має бути орієнтованим на людей. Необхідно зосередитися на результатах.
– Розглядати витрати під різними кутами. Системи правосуддя не тільки коштують грошей, вони також забезпечують «прибутки» і вигоди в соціальному та економічному сенсі. Початок фінансування інновацій у сфері доступу до правосуддя має вирішальне значення.
– Нові технології та послуги, як з точки зору нових технологічних досягнень, так і з точки зору модернізації давніх традицій, доступні для закриття розриву у доступі до правосуддя.
– Системи правосуддя повинні продовжувати рухатися до того, щоб відкрити доступ до сектору неюристам.
В рамках Форуму також укладено меморандум про співпрацю між HiiL та Міністерством юстиції України. Потенційні напрямки співпраці:
– інтеграція інновацій та технологічних рішень у процес формування державної політики доступу до правосуддя та правової обізнаності;
– проведення регулярних, за сталою методологією досліджень правових потреб в Україні
– створення Центру інновацій у сфері правосуддя з метою розробки та комплексного втілення в життя інновацій у сфері правосуддя
– розробка чатботів, мобільних додатків, впровадження обробки даних та інших технологічних рішень, які упорядковують та спрощують доступ до правової інформації
– організація і проведення хакатонів з тематики LegalTech та управнення громадян

В рамках Форуму також укладено меморандум про співпрацю між HiiL та Міністерством юстиції України
  1. Рекомендації з питань перехідного правосуддя

На одному із супутніх заходів Гаазького форуму Робоча група з питань перехідного правосуддя та Цілі сталого розвитку 16 + на чолі з Міжнародною судовою організацією з прав людини (ICTJ) представила рекомендації: https://bit.ly/2VgybEx , які вона підготувала на підтримку Task Force on Justice.

На одному із супутніх заходів Гаазького форуму Робоча група з питань перехідного правосуддя та Цілі сталого розвитку 16 + на чолі з Міжнародною судовою організацією з прав людини (ICTJ) представила рекомендації, які вона підготувала на підтримку Task Force on Justice

Робоча група, серед іншого, підкреслила, що:
– Національний контекст має значення для досягнення Цілей сталого розвитку. Необхідні надзвичайні втручання у сфері правосуддя для боротьби з масовими та серйозними порушеннями прав людини.
– Жертвам та постраждалим громадам необхідно забезпечити інструменти, простір та доступ до інформації, які необхідні для їх участі у формуванні процесу перехідного правосуддя.
– Конкретні та інноваційні відповіді на грубі порушення прав людини можуть допомогти зупинити повторюваність порушень і запобігти насильницьким конфліктам та авторитаризму.

Task Force on Justice зформована урядами Бразилії, Сьєрра-Леоне та Швейцарії, а також Центром міжнародного співробітництва (CIC) Нью-Йоркського університету. Цільова група з питань правосуддя має на меті сприяти прискоренню надання доступу до правосуддя людям і громадам, які обмежені у такому доступі. Міжнародне співтовариство взяло на себе зобов’язання забезпечити це як на рівні національного законодавства, так і на рівні міжнародних угод
  1. Звіт IDLO про звичаєві та неформальні системи правосуддя

Напередодні Форуму партнерів з питань правосуддя в Гаазі, IDLO (International Development Law Organization – Міжнародна організація з розвитку права) оприлюднила два звіти щодо взаємодії з традиційними та неформальними системами правосуддя: https://bit.ly/2SKDgHG . Ці звіти дають змогу зрозуміти та деталізувати передовий досвід як для політиків, так і для практиків, і містить п’ять рекомендацій:
– Звичаєві та неформальні системи правосуддя користуються високим рівнем довіри та прийняття у своїх громадах. Необхідно використовувати цю суспільну легітимність.
– Забезпечення доступу до правосуддя для жінок і маргіналізованих груп населення змушує залучати правовий плюралізм. Потенціал звичаєвих і неформальних систем правосуддя як має бути визнаний як ефективний засіб забезпечення такого доступу.
– Звичаєві та неформальні системи правосуддя створюють можливості для формування прихильності до верховенства права. Їхній потенціал має бути посилений для просування верховенства права та інклюзивного розвитку.
– Додана вартість звичаєвих і неформальних систем правосуддя є специфічною для того контексту, в якому вони діють. Важливо ретельно проаналізувати місцевий контекст та оцінити конкретні переваги та ризики.
– Залучення звичаєвих і неформальних систем правосуддя дає можливість підвищити повагу до прав людини, задовольняючи потреби тих, хто шукає правосуддя.

  1. Innovating Justice Forum (Форум інновацій у правосудді). Робочі сесії та панельна дискусія про роль місцевого самоврядування у доступі до правосуддя

У Гаазькому гуманітарному центрі (the Hague Humanity Hub) було проведено низку робочих засідань, які об’єднали практиків у сфері доступу до правосуддя: від представників міжнародних організацій до параюристів, від соціальних підприємців до художників і музикантів, а також від ІТ-фахівців до дослідників даних. Основний лейтмотив обговорень – перехід до людино-орієнтованого та заснованого на фактах (evidence-based) правосуддя:
– Від інновацій у сфері правосуддя до їх масштабування, провідна тема форуму підкреслила розмір розриву у доступі до правосуддя та необхідність прийняття нових способів роботи для ефективного розв’язання правових проблем.
– Інновації, які стосуються життя людей. Учасники обговорили шляхи поліпшення доступу до правосуддя більш зручними для користувача способами.
– Створення більш інклюзивних суспільств. Які дані можуть призвести до дій та переформатування правосуддя як соціального блага.
– Innovating Justice Awards, щорічний конкурс, організований HiiL для сприяння інноваціям та підприємництву у сфері правосуддя. Цього року переможцем став стартап CrimeSync з Сьєрра-Леоне, електронний веб-сайт з управління справами та мобільний додаток для зацікавлених сторін у секторі юстиції.

Innovating Justice Awards, щорічний конкурс, організований HiiL для сприяння інноваціям та підприємництву у сфері правосуддя. Цього року переможцем став стартап CrimeSync з Сьєрра-Леоне, електронний веб-сайт з управління справами та мобільний додаток для зацікавлених сторін у секторі юстиції

Про те, які заходи вживаються Україною для посилення державного та приватного фінансування інновацій у сфері посилення правових можливостей людей, розповів Владислав Власюк (Міністерства юстиції України, Директорат з прав людини, доступу до правосуддя та правової обізнаності).

Про те, які заходи вживаються Україною для посилення державного та приватного фінансування інновацій у сфері посилення правових можливостей людей, розповів Владислав Власюк (Міністерства юстиції України, Директорат з прав людини, доступу до правосуддя та правової обізнаності)

Заключна сесія об’єднала панельну дискусію з вирішення правових потреб звичайних людей через партнерство з місцевим самоврядуванням:

– Заступник міського голови Гааги Saskia Bruines: «Тут, у Гаазі, нам також необхідно реалізувати Цілі сталого розвитку, зокрема, ціль 16.3 щодо доступу до правосуддя. Наприклад, ми бачимо, що, незважаючи на судовий процедури, фактично проблема людини часто залишається невирішеною, тому ми працюємо над тим, щоб правосуддя стало більш зручним для його користувачів (user-friendly justice)».
– Густаво Мауріно з Міністерства юстиції Аргентини: «Місія наших центрів правової допомоги – вирішити правові проблеми людей. Нам потрібно розвивати інституційну емпатію, а не плодити бюрократичні відписки».
– Євген Полтенко, Мережа правового розвитку: «Наш підхід для промоції правової спроможності – це розвиток правової спроможності громад. Ми будуємо мости довіри між державою, місцевим самоврядуванням та людьми. З тими викликами, які стоять перед нами сьогодні, поодинці не впоратись».

Спираючись на нові партнерські відносини та політичне лідерство урядовців, які брали участь у міністерській зустрічі, учасники заходів у Гаазі визначили пріоритетами своєї подальшої роботи:
– Об’єднання навколо спільного бачення, ключових повідомлень, взаємодоповнюючих стратегій.
– Співробітництво для досягнення максимального впливу на Політичному форумі високого рівня (HLPF) у липні та на Саміті з питань досягнення Цілей сталого розвитку (SDG) у вересні, розробляючи та комунікуючи потужне повідомлення про стратегії, необхідні для досягнення справедливості для всіх.
– Заохочення урядових та інших партнерів взяти на себе зобов’язання прискорити дії у 2019 році, що забезпечить основу для амбітного впровадження у 2020 році.
– Використання можливостей та сили, як нашого реального світу, так і віртуальних мереж, для безпрецедентної мобілізації зусиль.

Міністерська зустріч, на якій обговорювалися можливості посилення зобов’язань щодо доступу до правосуддя напередодні Політичного форуму високого рівня (HLPF) та саміту Партнерства «Відкритий уряд» у 2019 році

 

 

 

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!

Надрукуйте постер

Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi

Станьте волонтером

Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим

Потрiбна консультацiя?

Онлайн

Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).

В офiсi

Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.

connect

Приєднатися

Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

support

Підтримати

Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.

Повідомити про помилку

×