facebook
Потрібна юридична консультація? Наш юрист надасть її безкоштовно

Громадські монітори розпочали нове дослідження на Сході України

Дата публікації: 15.07.2021

15 експертів із 15 громад Донецької та Луганської областей розпочали своє моніторингове дослідження за методологією Місцевого індексу прав людини (МІПЛ). Це дослідження відбувається вже другий рік поспіль за експертної підтримки Мережі правового розвитку та Української Гельсінської спілки з прав людини в межах проєкту «Розвиток потенціалу місцевих громадських організацій та здійснення моніторингу надання сервісів доступу до правосуддя і безпеки в Донецькій та Луганській областях». 

Завдання команди проєкту – допомогти громадам змінити ситуацію у соціально-економічній та безпековій сферах на краще через роботу за двома напрямами. Перший – провести моніторинг і простежити зміни, що відбулися за рік. Другий – провести адвокаційні кампанії для впровадження попередніх рекомендацій у громадах. 

Експерти проєкту з методології Місцевого індексу прав людини (МІПЛ) Наталія Єсіна та Тарас Щербатюк зробили все можливе, щоб і в дистанційному режимі максимально цікаво та практично нагадати про особливості проведення дослідження з використанням інструментарію індексу. 

Монітори пригадали та опрацювали наступні теми: 

  • як правильно працювати з інструментарієм Місцевого індексу прав людини: аналіз помилок – 2020 року;
  • визначення дієвості місцевих програм. Особливості оцінки роботи органів місцевого самоврядування;
  • алгоритм проведення «польових» досліджень. Підготовка звітів за результатами моніторингів: фокусуємося  на найважливішому;
  • критичне мислення: де шукати та як оцінювати інформацію;
  • робота з великими обсягами інформації: аналіз, висновки та рекомендації.

Найціннішим став обмін минулорічним досвідом та можливість поділитися напрацьованими алгоритмами роботи.

На фото: Наталія Єсіна, експертка проєкту, виконавча директорка Північної правозахисної групи (Суми). Фото Ніни Гаєвської, Мережа правового розвитку.

Наталія Єсіна, експертка проєкту та виконавча директорка Північної правозахисної групи (Суми), ділиться своїми враженнями від навчального процесу: 

«Цього року моніторам під час занять було запропоновано більше практичних завдань. Нашою метою було розробити навчальний план таким чином, аби була можливість відпрацювати пошук рішень із прогнозованих проблем, які можуть виникнути під час проведення польових досліджень. Наприклад, відсутність звіту з виконання програми або відповіді органів місцевої влади на запит про надання публічної інформації. 

Я відчула, що минулорічний досвід, очікувано, посилив значною мірою знання та вміння наших моніторів. Для них значно легшим є пошук алгоритмів вирішення запропонованих задач. Цікаво було дізнатися про креативні рішення у спілкуванні з представниками органів місцевого самоврядування. Хочу зазначити, що напрацьовані зв’язки протягом минулої каденції проєкту, вже дають свої результати. Цього року я прогнозую, що звіти будуть глибшими, а результати адвокації в кожній громаді помітними та дієвими».

Максим Петров, експерт проєкту з адвокації та керівник комунікаційного напряму Української Гельсінської спілки з прав людини, занурив учасників проєкту в тему адвокації. Це навчання докладно розкрило такі питання: 

  • як обрати та сформулювати тему для адвокації; 
  • як визначити проблему адвокаційної кампанії; 
  • як писати мету адвокаційної кампанії; 
  • визначення потенційних партнерів адвокаційної кампанії; 
  • побудова плану адвокаційної кампанії. 
На фото: Максим Петров, експерт проєкту з адвокації та програмний директор Української Гельсінської спілки з прав людини. Фото Ніни Гаєвської, Мережа правового розвитку.

Максим Петров коментує взаємодію з моніторами та їх успіхи в процесі навчання: 

«Я вже другий рік працюю з нашими моніторами над розвитком їх уміння проводити адвокаційну кампанію. Впродовж першого року я ознайомив учасників проєкту з теорією адвокації. Ми вчилися ідентифікувати стейкхолдерів, союзників та опонентів, розрізняти етапи кампанії, визначати вплив, який можна здійснити за допомогою різних інструментів. У результаті монітори розробили дві модальні адвокаційні кампанії окремо для Донецької та Луганської областей. 

Упродовж уже цього року, на другому етапі навчання, я запропонував моніторам повторити засвоєний матеріал і самостійно розробити плани адвокаційних кампаній із тих проблем, які цікавлять їх особисто. Виявилося, що у більшості випадків робота була націлена на подолання проблем громад у сфері безпеки, правової освіти та доступу до правосуддя.

У процесі роботи у моніторів очікувано виникали питання на найскладніших етапах: формулювання проблеми адвокаційної кампанії та порядку виконання запланованих заходів. Адже кожен із моніторів сформований/-а фахівець чи фахівчиня із власним життєвим та професійним досвідом, а отже, і підходом до взаємодії зі стейкхолдерами.

У деяких учасників проєкту значний подив викликало те, наскільки багато потрібно приділяти уваги комунікації з засобами масової інформації.

Однак загалом можу сказати, що після нашої спільної роботи та навчання, монітори будуть вже впевнено, із повним розумінням процесу, виконувати плани адвокаційних кампаній і досягати поставлених цілей у цій царині».

Для того, щоб навчання стало максимально зручним для його учасників, був створений короткий відеокурс. Після кожного відео студент отримував коротке завдання. За результатами 5 занять тривалістю 15-20 хвилин кожен монітор розробив свій план адвокаційної кампанії. Далі на особистих консультаціях та в процесі групової роботи була можливість доопрацювати та посилити розроблені стратегії. 

Додатково цього року відбулося навчання з користування «хмарними» інструментами для спільної роботи. Навчання проводили зовнішні експерти й розкрили всі аспекти користування: 

  • Gmail,
  • Google документами, 
  • Google таблицями,
  • інтеграції Google інструментів та їх використання в Chrome,
  • Google Drive,
  • Google формами та 
  • Google календарем. 

Це навчання надало можливість поліпшити комунікацію між моніторами та експертами та перевести роботу в онлайн-документи. Тепер оновлення всього масиву інформації за дослідженням та взаємодія всі учасників дослідницької команди відбувається оперативніше. 

На фото: Олександр Кадієвський, громадський монітор, Краматорськ (Донецька область). Фото Ніни Гаєвської, Мережа правового розвитку.

Олександр Кадієвський, який вже другий рік поспіль є громадським монітором за методологією МІПЛ у Краматорську, розповів про свої враження від цьогорічного навчання: 

«Другий рік у ролі монітора я досліджую Місцевий індекс прав людини в Краматорську. Здавалося би, навіщо повторно проходити навчання? 

Але завдяки торішньому досвіду я мав можливість глибше усвідомити всі інструменти, обмінятися з колегами досвідом та поставити експертам прикладні питання. Хочу відзначити, що цінним для мене виявилося доповнення навчальної програми заняттями з використання  «хмарних» сервісів. Воно дало змогу дізнатися про велику кількість інструментів, які значно полегшують роботу над звітом».

Уже на старті польового етапу дослідження його експерти та монітори мали змогу обговорити результати спільної діяльності за підтримки Програми ООН із відновлення та розбудови миру.

На фото: обговорення результатів попередньої роботи між представниками дослідницької команди та Терезією Кіркеманн Бьозен, партнеркою Nordic Consulting Group. Фото Євгена Полтенка, Мережа правового розвитку.

Євген Полтенко, керівник проєкту та виконавчий директор Мережі правового розвитку, згадує ключові моменти цього обговорення:

 «Під час спілкування з пані Терезією Кіркеманн Бьозен, партнеркою Nordic Consulting Group, яка спеціалізується на міжнародному розвитку, ми мали змогу поділитись успіхами та викликами нашої роботи на сході України: формування коаліції місцевих організацій, які спеціалізуються на громадському моніторингу дотримання прав людини на місцевому рівні, подолання дискримінації вразливих груп та забезпечення підзвітності місцевої влади».

У 2021 році дослідження та адвокаційні компанії відбуваються у наступних громадах: 

  • Донецька область: Бахмут, Волноваха, Дружківка, Краматорськ, Маріуполь та Слов’янськ;
  • Луганська область: Кремінна, Лисичанськ, Новоайдар, Новопсков, Рубіжне, Сєвєродонецьк, Старобільськ, Станиця-Луганська та Щастя.

Дослідження відбувається у межах проєкту «Розвиток потенціалу місцевих громадських організацій та здійснення моніторингу надання сервісів доступу до правосуддя і безпеки в Донецькій та Луганській областях», що реалізується ГС «Мережа правового розвитку» у межах Програми ООН із відновлення та розбудови миру за фінансової підтримки Європейського Союзу, а також урядів Данії, Швейцарії, Швеції та Королівства Нідерландів. 

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!

Надрукуйте постер

Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi

Станьте волонтером

Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим

Потрiбна консультацiя?

Онлайн

Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).

В офiсi

Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.

connect

Приєднатися

Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

support

Підтримати

Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.

Повідомити про помилку

×