facebook
Потрібна юридична консультація? Наш юрист надасть її безкоштовно

Громадські радники допоможуть покращити систему надання правової допомоги в Україні

Дата публікації: 30.11.2018

Міжнародний фонд “Відродження” організував міжнародну конференцію “Громадські радники в Україні”.

На ній зібрались представники спільноти громадських радників з усієї України та з-за кордону, а також громадських організацій і державних інституцій.

Захід відбувся 28 листопада 2018.

З вітальним словам до присутніх звернулась заступниця Міністра юстиції України Іванна Смачило, яка наголосила на важливості забезпечення доступу людей до правосуддя і подякувала за розвиток інституту параюристів в Україні.

Іванна Смачило, заступниця Міністра юстиції України: “До державних органів люди ідуть неохоче і лише у разі нагальної потреби. Виходить замкнуте коло: щоб побудувати успішну правову країну, це замкнуте коло потрібно розірвати. І багато країн пішли шляхом, серед іншого, впровадження інституту громадських радників. Це люди, які мають базові юридичні знання і є представниками громадянського суспільства, послами доброї волі правової системи у своїх громадах.

На фото: Іванна Смачило, заступниця Міністра юстиції України

Директор Програми “Права людини та правосуддя” МФ “Відродження” Роман Романов зазначив, що фонд доклав багато зусиль для появи інституту громадських радників, розкривши причини його створення.

Роман Романов, директор Програми “Права людини та правосуддя” МФ “Відродження”: “Зараз ми вже можемо говорити, що це явище, громадські радники в Україні, відбулось. Тепер дуже важливо зробити так, щоб це відчуття, щоб воно відбулось, з’явилось і в українських громадян. І дуже важливо, що в питаннях доступу до правосуддя на сьогоднішній день дійсно відбувається певний поступ, побудований на основі синергії. Зараз це вже більшою мірою спільний рух вперед різних інституцій, спільний поступ, ніж якісь невеликі атомізовані ініціативи, з яких ми починали. І мені здається, що останнім часом в питаннях професійної допомоги ми отримали дуже непоганий досвід і забезпечили спеціалізацію цього процесу. Раніше дуже бракувало саме цього інструменту залучення активних громадян – громадських радників”.

На фото: виступає Роман Романов, директор Програми “Права людини та правосуддя” МФ “Відродження”

Після цього громадські радники розповіли про систему навчання та поділились досвідом власної діяльності. Зокрема, про свою роботу розповідали Анатолій Левчук, Костянтин Лиганенко, Олеся Рожнатова, Іринга Островська, Олена Хомич та Олександр Рєпін.

Представники організацій, причетних до діяльності громадських радників, висловили свої погляди щодо розвитку цього інституту в Україні. Зокрема, перед присутніми виступила радниця Міністра юстиції України Альона Семикіна; на її думку, радники здатні стати важливою сполучною ланкою, чия робота може суттєво покращити систему правового захисту.

Альона Семикіна, радниця Міністра юстиції України: “Сьогоднішня презентація громадських радників є досить символічною. Вчора Україна вперше за час незалежності приєдналась до всесвітньої ініціативи “Щедрий вівторок”. Це означає, що в Україні є критична маса людей, які свідомо готові допомагати іншим. А допомагати іншим, емпатія, бути небайдужим – норма життя. А щоб бути захищеними, люди мають розуміти свої права, їх захищати, знати, до кого звертатись по допомогу. При цьому українські громадяни не довіряють системі влади і не йдуть до приватних юристів, тому що у більшості випадків це дуже дорого. І наше завдання -говорити, що є система безоплатної правової допомоги, в тому числі доносити цю інформацію через систему громадських радників. Дуже потрібні люди, які виконуватимуть функцію комунікаторів, будучи сполучною ланкою між державною системою і громадянином, який часто не знає, куди звернутись у разі виникнення проблеми”.

Голова Координаційного центру з надання правової допомоги Олексій Бонюк інформував учасників конференції про діяльність державної системи безоплатної правової допомоги (БПД), розповівши про роль, яку можуть відіграти громадські радники у наданні правової допомоги.

Олексій Бонюк, голова Координаційного центру з надання правової допомоги: “Громадські радники – важлива сполучна ланка, якої поки що не вистачає, і яка може забезпечити правоспроможність громади. Ефективний захист прав громадян на місцях без них неможливий. І дуже добре, що такий проект вже відбувся в Україні. Країна, яка десятиліттями знаходилась в стані тоталітарного заповідника і тотального правового нігілізму, потребує поширення правової допомоги і правових знань”.

На фото: Альона Семикіна, радниця Міністра юстиції України, та Олексій Бонюк, директор Координаційного центру з надання правової допомоги

Директор Української фундації правової допомоги Микола Сіома зупинився на особливостях інституту громадських радників та перевагах, які приносить суспільству його розвиток.

Микола Сіома, директор Української фундації правової допомоги: “Громадські радники – частина системи надання правової допомоги. У них є не тільки перевага бути одним з акторів, надаючи певні послуги, у них є перевага бути тими, хто нарешті дозволить людям артикулювати свою позицію і донести її до влади, щоб влада почула громаду і відповіла на її потреби”.

Виконавчий директор Мережі правового розвитку (МПР) Євген Полтенко зазначив, що на сьогодні значна частина населення Україна знаходиться у скрутному матеріальному становищі, не має доступу до правової допомоги і не володіє знаннями, які б дозволили вирішувати правові проблеми. При цьому наявні ресурси надання такої допомоги недостатні для задоволення потреби у ній.

Євген Полтенко, виконавчий директор МПР: “Запит на правову допомогу настільки великий, що ні держава, ні міжнародні розвиткові організації, ні громадський сектор, ні такі потужні мережі, як наша, не знатні у повній мірі його задовольнити ні сьогодні, ні завтра. А громадські радники можуть. Тому наша Мережа правового розвитку підтримувала, підтримує і буде підтримувати цю ініціативу як таку, що є на часі і може допомогти людям, які потерпають від правових проблем, особливо тим, які бідують і не можуть дозволити собі звернутись по фахову правову допомогу”.

На фото зліва направо: Євген Полтенко, виконавчий директор МПР, та Микола Сіома, директор Української фундації правової допомоги

Окрема частина конференція була присвячена міжнародному досвіду розвитку інституту параюристів/громадських радників. Так, перед її учасниками виступив Майкл Отто, представник глобальної параюридичної мережі NAMATI. Він розповів про історію цієї організації, напрямки її діяльності у багатьох країнах світу. Зокрема, він досить детально зупинився на програмі “Justice for all” (“Правосуддя для всіх”), яка зараз впроваджується.

На фото: Майкл Отто, представник глобальної параюридичної мережі NAMATI

На сьогодні понад 4 млрд. людей у всьому світі знаходяться поза захистом закону. У 2015 понад 190 країн прийняли цілі сталого розвитку до 2030, які, серед іншого, передбачають потребу вживати заходи для забезпечення доступу людей до правосуддя. На думку багатьох правозахисників, кроки, які для цього зараз робляться, являються недостатніми. Метою кампанії “Justice for all” полягає у тому є привернення уваги урядів до необхідності забезпечення ефективного доступу до правосуддя для всіх.

Параюристка з Канади Нан Норманд розповіла про роботу параюристів у своїй країні, виклики, які їм доводиться вирішувати, напрямки їхньої діяльності. За її словами, роль параюристів особливо важлива у віддалених районах країни, де існують проблеми з доступом до правосуддя.

На фото: виступає Нан Норман, параюристка, експертка Юридичної клініки Північно-західної громади, Канада

Нан  Норманд, експертка Юридичної клініки Північно-західної громади, Канада (Nortrhwest Community Legal Clinic): “Наші громадяни відчувають себе загалом у безпеці, однак прірва між бідним та багатими збільшується. Відносно недавно ми почали активно займатись створенням і підтримкою соціальних підприємств для людей, які не можуть знайти роботу. Варто зазначити, що у наших країн немало спільного. Так, в обох наших країнах діють системи, вигодами яких непросто скористатись, якщо людина не розбирається в правових питаннях. У нас теж є маргіналізовані соціальні групи. Для вас це, наприклад, рома, для нас – представники корінного населення. У нас також є системи, не зацікавлені у змінах. Багато людей живуть у кризовому режимі, від кризи до кризи, багато хто має травматичний досвід, і параюристи відіграють значну роль у покращенні їхнього становища”.

Про особливості роботи параюристів у своїх країнах розповіли також закордонні експерти Сонія Ошо-Вільямс (Глобальна параюридична мережа, Сьєрра-Леоне), Віолетта Одаджіу (Національна асоціація параюристів, Молдова) та Сюзана Велковська (Інститут відкритого суспільства, Македонія).

На фото: Сонія Ошо-Вільямс, Глобальна параюридична мережа, Сьєрра-Леоне
На фото: виступає Сюзана Велковська, Інститут відкритого суспільства, Македонія
На фото: Віолетта Одаджіу, Національна асоціація параюристів, Молдова

У рамках конференції пройшов Форум-театр, під час якого громадські радники розіграли кілька історій-випадків надання правої допомоги громадськими випадками.

Крім того, під час заходу відбулось групове обговорення тем, пов’язаних з діяльністю громадських радників: місце громадських радників у сфері доступу до правосуддя; для чого об’єднаним громадам потрібні громадські радники та у чому перевага громадських радників при взаємодії з вразливими категоріями населення.

Роботу групи, у якій обговорювалась діяльність радників у громадах, модерував виконавчий директор МПР Євген Полтенко.

Сергій Шевель, координатор платформи з питань законодавства Асоціації об’єднаних територіальних громад: “В Україні у сільських, віддалених регіонах відчувається гостра нестача юристі. І цей нерівномірних розподіл правників якраз і є однією з причин впровадження ініціативи зі створення інституту громадських радників.”

На фото: Сергій Шевель, координатор платформи з питань законодавства Асоціації об’єднаних територіальних громад

Ольга Настіна, керівниця ГО “Правова єдність”: “Громадські радники можуть відігравати важливу роль у діяльності об’єднаних територіальних громад. Їх допомога може значно скоротити шлях пошуку відповідей на правові питання. Їхнє завдання – скеровувати людей у структурах, утворених при ОТГ”.

На фото: Ольга Настіна, керівниця ГО “Правова єдність” (Біла Церква)

Лариса Денисенко, модератор конференції, правозахисниця, ведуча Громадського радіо:  “Дуже потрібно згуртовуватись і шукати людей, які є однодумцями. І дуже важливо, коли громадські радники у своїй роботі не самі, допомагають громаді та є точками довіри. І дуже важливо, щоб такими точками довіри, з якими вони можуть співпрацювати, були також Координаційний центр з надання правової допомоги з усією системою БПД, Міністерство юстиції і громадські організації, які займаються правозахистом, і, зрештою, адвокатура”.

На фото: Лариса Денисенко, модератор конференції, правозахисниця, ведуча Громадського радіо

Автор: Сергій Рибак, менеджер з комунікацій МПР

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!

Надрукуйте постер

Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi

Станьте волонтером

Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим

Потрiбна консультацiя?

Онлайн

Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).

В офiсi

Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.

connect

Приєднатися

Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

support

Підтримати

Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.

Повідомити про помилку

×