І доповідь, і правовий «лікнеп»: Херсонський офіс МПР відзвітував за 6 місяців діяльності
Дата публікації: 11.07.2019
Автор: Юлія Манукян/ІРЦ Правовий простір
Засідання Громадської ради при Херсонському міському голові, яке відбулося 5 липня у Херсонській міськраді, стало не тільки місцем розгляду поточних питань, але й майданчиком ефективної просвітницької діяльності команди Херсонського офісу Мережі правового розвитку. Так команда Офісу при ІРЦ Правовий простір виконала одразу декілька місій: і промоційно-просвітницьку, і адвокаційну, і про сталість надання БПД потурбувалася.
Того дня порядок денний включав два питання: подальші перспективи створення Кризового центру для жертв домашнього насильства (адже спостерігається уповільнення процесу) та звітування Херсонського офісу Мережі правового розвитку при ІРЦ «Правовий простір» у співпраці з Херсонською обласною організацією ВГО «Комітет виборців України» (ХОО КВУ) за 6 місяців діяльності в поточному році. Мета – обґрунтовувати необхідність виділення коштів на підтримку роботи Офісу з міського бюджету. Вже 4 роки фінансування відбувається за кошти міжнародних організацій, найбільше – за підтримки Міжнародного фонду «Відродження», але зрозуміло, що воно не є гарантованим та сталим.
Наталія Бімбірайте (на фото в центрі), директорка ГО «ІРЦ «Правовий простір», голова Правління Мережі правового розвитку, і Сергій Плахотнюк, адвокат, керівник Херсонського офісу МПР, врахували той факт, що деякі учасники засідання – в певному сенсі «неофіти» щодо БПД та механізмів її надання. Тобто починати з аналітики для аудиторії, яка не має уявлення про базові речі в цій сфері, щонайменше безвідповідально.
Фото: legalspace.org
Отже команда почала з короткого, але змістовного екскурсу в історію питання, починаючи з першого досвіду надання БПД разом із ХОО КВУ в 2014 р. Розповіли про структуру, місію та основні завдання Мережі правового розвитку, про безпрецедентну кооперацію місцевої влади та Херсонського офісу МПР (влада виділила кабінет у приміщенні міськради). І вже потім докладно доповіли про результати роботи Офісу у співпраці з ХОО КВУ за період з 02.01. по 30.06.2019 р. Зокрема про те, що юристи Офісу опрацювали 581 запит про надання правової допомоги.
Аналітика включала не тільки цифри, а й висновки та рекомендації. Наприклад, одне з найгостріших питань, які турбують людей – субсидії. Точніше, масова відмова Управління праці та соціального захисту населення у призначенні субсидій, яку чиновники аргументують наявністю у складі сім’ї або серед зареєстрованих у приміщенні осіб працездатних, але непрацюючих людей. Часто вони протягом тривалого часу там навіть не проживають, але неможливість вчасно визнати їх такими, що втратили право користування житлом через порушення строків судового розгляду справ, перешкоджає отриманню субсидії в опалювальний період. У зв’язку з чим юристи ГО «ІРЦ «Правовий простір» роз’яснюють можливий алгоритм дій для відновлення призначення субсидії (відповідно до Положення про порядок призначення субсидій в залежності від обставин, які повідомляє клієнт).
Учасники засідання. Сергій Плахотнюк, адвокат, керівник Херсонського офісу МПР – перший праворуч. Фото: legalspace.org
Ще одна «тривожна» категорія – домашнє насильство. Слід зазначити, що більшість питань даної категорії були виявлені в ході звернень, що спершу стосувалися інших питань: 1. виселення, зняття з реєстрації онука; 2. підстав позбавлення матері батьківських прав (як виявилося під час консультації, жінка отримувала такі погрози від чоловіка); 3. розірвання договору дарування матір’ю на користь доньки (з’ясувалося, що донька чинить над матір’ю психологічне та економічне насильство); 4. сім’я звернулася з приводу примусового лікування сина від наркотичної залежності (виявилося, що він регулярно вчиняє домашнє насильство щодо матері, дружини, батька, в т.ч. фізичне, іноді в присутності малолітньої дитини). Це вказує на наявність певних психологічних бар’єрів для повідомлення про випадки домашнього насильства.
Треба відмітити наступні важливі моменти. Ті, хто почув про систему БПД вперше, були вражені і цифрами, і масштабами виконаної роботи, і, власне, філософією послуги: коли людині пропонуються (а не нав’язуються, як це зазвичай відбувається в комерційному консультуванні) варіанти рішення проблеми виключно у правовому полі. Більш того, така робота має потужну превентивну та профілактичну складову – коли заощаджуються сили, нерви, здоров’я клієнтів.
Окремо присутні підкреслили той факт, що наші юристи допомагають бідним та малозабезпеченим громадянам, які не можуть собі дозволити платити за юридичні консультації. Отже, одностайно проголосували за фінансування діяльності Херсонського офісу МПР з державних коштів. І були дуже вдячні за інтенсивний «лікнеп».
Ознайомитися зі звітом ІРЦ «Правовий Простір» можна за посиланням: https://drive.google.com/file/d/1iZ97gK5i6pcyiJuj-bKqTfoRBVDdXvVu/view
Адреса Центру безоплатної первинної правової допомоги:
м. Херсон, пр. Ушакова, 37, каб. 115 (будівля Херсонської міської ради, перший поверх).
Графік роботи юристів: понеділок – четвер з 9.00 до 16.00. Обідня перерва з 12.00 до 13.00.
Попередньо записатися на прийом можна за телефоном (099) 468 38 48.
P.S. Центр безоплатної первинної правової допомоги створений Херсонським офісом Мережі правового розвитку при ІРЦ «Правовий простір» за підтримки Херсонської міської ради та Міжнародного Фонду «Відродження» в рамках проекту «Енергія змін: правовий вимір».
Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.
Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!
Надрукуйте постер
Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi
Станьте волонтером
Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим
Потрiбна консультацiя?
Онлайн
Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).
В офiсi
Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.
Приєднатися
Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.
Підтримати
Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.