Кам’янець-Подільський офіс Мережі правового розвитку: від слів до реальних кроків
Дата публікації: 23.02.2017
Вже більше року Кам’янець-Подільський офіс Мережі правового розвитку за підтримки програмної ініціативи «Права людини і правосуддя» Міжнародного фонду «Відродження» реалізовує на Хмельниччині проект «Забезпечення ефективної взаємодії поліції з громадськістю». Проект покликаний запровадити нові принципи роботи поліції, орієнтовані на потреби місцевих громад, переглянути філософію діяльності правоохоронців.
В його рамках в жовтні 2016 року керівниця НУО «Асоціація юристів м. Кам’янець-Подільського»Вікторія Ільчишена провела зустріч із начальником Кам’янець-Подільського відділу поліції Борисом Сушицьким, за результатами якої були досягнуті домовленості щодо подальшої співпраці та проведення ряду спільних заходів. Обговорювалися, зокрема, такі напрямки взаємодії як впровадження на постійній основі практики проведення спільних прийомів громадян, навчальних заходів для підняття фахового рівня працівників місцевого відділу поліції, участь громадськості в роботі поліції для забезпечення можливості побачити її «зсередини», а також організація просвітницьких та інших заходів.
Вже наступного дня після зустрічі представники Кам’янець-Подільського офісу були запрошені на нараду з особовим складом місцевого відділу поліції, який проводиться традиційно о 19 годині кожного вечора. Борис Сушицький розпочав інструктаж зі слів: «Напевно, сьогодні поліція, у всякому разі, в нашому місті, є найбільш відкритою державною інституцією для співпраці з громадськістю».
Вечірній інструктаж Кам’янець-Подільського відділу поліції. Фото: Асоціацієя юристів м. Кам’янець-Подільського.
На нараді представники Асоціації юристів м. Кам’янець-Подільського ближче познайомились із проблемними питаннями повсякденної роботи працівників поліції, донесли до особового складу інформацію про стандарти роботи, напрацювання та можливості Офісу. Юристи домовилися з поліцією про запровадження практики регулярного проведення навчальних заходів для особового складу відділу поліції з залученням сторонніх фахівців – адвокатів, суддів, психологів, викладачів і громадських діячів.
На першому семінарі для правоохоронців в якості експерта виступив заступник голови Кам’янець-Подільського міськрайонного суду Володимир Черепахін. Він поділився з поліцейськими тонкощами розгляду адміністративних справ, які вони передають до суду, вказав на найбільш часті порушення вимог нормативних актів, які допускаються поліцією при складанні протоколів про адміністративні правопорушення і через які суд вимушений закривати справи, не притягнувши порушників до відповідальності, та надав декілька важливих порад, як поліцейським вийти з нестандартних ситуацій, не порушуючи приписів законодавства. На прохання правоохоронців Володимир Олексійович розібрав кілька ситуативних задач, надавши готові інструкції законних дій поліцейських в таких випадках.
- Заступник голови Кам’янець-Подільського міськрайонного суду Володимир Черепахін на семінарі
- На фото (зліва направо): юрист Офісу Максим Романюк, Вікторія та Максим Ільчишени
У 2017 році заплановано продовження практики проведення семінарів та тренінгів для підвищення кваліфікації особового складу місцевої поліції.
Крім цього, з початку співпраці Кам’янець-Подільським офісом Мережі проведено 12 спільних прийомів громадян за участі начальника поліції та його профільних заступників. В середньому на кожен прийом звертається від 10 до 15 громадян. Серед найбільш поширених питань відвідувачів – стан розслідування певних кримінальних проваджень, відшкодування шкоди, заподіяної злочинами, повідомлення про злочин тощо.
Однак досить часто питання, з якими звертаються люди, не стосуються повноважень поліції. Багатьом потрібна юридична консультація, порада, а комусь – просто розуміння.
Представники Кам’янець-Подільського офісу роз’яснювали громадянам, як заявити цивільний позов у кримінальній справі, стягнути гроші за борговою розпискою, вирішити правовий конфлікт із сусідами, третіми особами, відшкодувати шкоду, заподіяну злочином, повернути кошти за депозитними договорами та багато іншого.
На фото (зліва направо): Максим та Вікторія Ільчишени, представник Кам’янець-Подільського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Олександр Гуменюк, юрист Офісу Максим Романюк. Фото: Асоціацыя юристів м. Кам’янець-Подільського.
Приємно вражають і представники інститутів громадянського суспільства, які періодично звертаються на прийом до начальника поліції з конкретними проблемними питаннями, що актуальні для громади міста та належать до компетенції відділу поліції, надають пропозиції щодо їх вирішення. Наприклад, на одному із прийомів представниця місцевої громадської організації повідомила про проблеми з транзитним рухом вантажного транспорту через центр міста у нічний час, несанкціонований продаж ялинок, а також про заклади, в яких організовуються азартні ігри, та про проблеми вуличної торгівлі.
Крім цього, у грудні минулого року в рамках Всеукраїнського тижня права представники Офісу спільно із сектором моніторингу поліції взяли участь у правопросвітницьких заходах, які проводилися у місцевих бібліотеках, школах та в Центральній міській бібліотеці імені Костя Солухи. Там для студентів коледжу Подільського державного аграрно-технічного університету було проведено демократичний діалог «Правові поради молоді».
Зустріч зі студентами коледжу Подільського державного аграрно-технічного університету. Фото: Асоціація юристів м. Кам’янець-Подільського.
Незвичайною формою співпраці було залучення на один день юриста Кам’янець-Подільського офісу Максима Романюка до роботи групи реагування патрульної поліції. Як не крути, а побачити наживо роботу нової поліції набагато цікавіше, аніж почути про це від інших. Досвід був хоч і цікавим, але аж ніяк не легким.
Максим Романюк ділиться враженнями:
«Ранок поліцейського групи реагування патрульної поліції розпочинається з перевірки особового складу та інструктажу, який зазвичай проводить заступник начальника поліції. Частиною інструктажу є аналіз адміністративних та кримінальних правопорушень за минулу зміну, про які звітує черговий, а також настанови та рекомендації для зміни, що готується оберігати спокій на вулицях нашого міста. Після інструктажу патрульні отримують спецзасоби (кайданки, гумові палиці), зброю, ключі від автомобілів та пальне. На зміну, що триває з 8-ї ранку до 8-ї вечора, виходять два екіпажі у складі двох патрульних.
Свій день у поліції я провів у компанії з екіпажем у складі начальника сектору реагування патрульної поліції та патрульного поліцейського, які об’їжджали місто на службовому автомобілі Renault Dokker.
День виявився досить плідним на виклики. Перший з них був до Кам’янець-Подільської міської лікарні. Прибувши на місце, ми побачили чоловіка у стані сильного алкогольного сп’яніння. Вын спав і не реагував на слова поліцейських. Попри безліч спроб розбудити чоловіка нам так і не вдалося, а на поліцію вже чекав наступний виклик.
Не гаючи часу, патрульні вирушили до помешкання пенсіонерки, яка непокоїлася за свою хвору дочку. Зі слів жінки, через погане самопочуття дочка не повністю усвідомлювала свої дії і тепер зникла. Втім, прибувши на місце. поліцейські з’ясували, що тривога жінки була безпідставною. Донька пенсіонерки в цей момент перебувала у квартирі і нікуди не виходила. Дізнавшись про всі обставини непростої справи, патрульні заспокоїли жінку та, запевнивши її в тому, що все в порядку, поїхали на наступний виклик.
Лише за один день роботи поліцейських було понад 20 викликів . Ми побували і на сімейних сварках, і на «розбірках» співмешканців, які не поділили документи, і навіть стали очевидцями ДТП. Цього дня викликали поліцію й до будівлі кримінально-виконавчої інспекції. Тут молода дівчина у стані сильного алкогольного сп’яніння порушувала громадський порядок. Заспокоїти бунтівницю поліцейським вдалося, лише склавши протокол про адміністративне правопорушення за статтею 178 Кодексу України про адміністративні правопорушення (поява в громадському місці в нетверезому стані). Там же дівчині вручили копію відповідного протоколу.
Займаючись пошуком відеозаписів камер на будівлях та закладах, які могли б допомогти в одному із розслідувань крадіжки автомобіля, поліцейські отримали ще одну справу. Перед самою автівкою патрульних сталося ДТП. Вони миттєво організували рух транспорту біля місця аварії та почали розбиратися в обставинах справи. Водії, що спричинили автопригоду, між собою погодилися вирішити ситуацію без зайвої тяганини та домовилися про відшкодування завданої шкоди.
Впродовж цього дня стало очевидним, що навантаження на наших патрульних покладається непомірне. Адже, в той час, як у Хмельницькому на зміну виходить 18 екіпажів, в Кам’янці їх лише 2. У Хмельницькому патрульна поліція діє як самостійне управління. Навіть такі прості речі як одяг у наших патрульних набагато гіршої якості. Групи реагування здійснюють супровід справи, починаючи від виявлення правопорушника і закінчуючи доправленням його до будівлі суду для призначення запобіжного заходу.
Як я вже зазначав, свій день із поліцією я провів разом із начальником сектору реагування. Згідно з посадовими інструкціями, до його повноважень патрулювання не входить. Втім, через брак кадрів, він теж змушений об’їжджати вулиці міста. Впродовж робочого дня Олександрові Анатолійовичу доводиться поєднувати роботу в кабінеті та патрулювання. Тож, прийнявши заяву громадянки про втрату мобільного телефону і встановивши всі обставини злочину за робочим столом, він знову прямує до патрульного авто.
Підбиваючи підсумки дня, я дійшов висновку, що поліцейським у Кам’янці-Подільському щодня доводиться виконувати дійсно великий обсяг роботи і це заслуговує на повагу від громадськості. Адже щодня на зміну виходить лише 4 людини на 2 автомобілях… А от завдань у них – десятки. За словами начальника сектору патрульної поліції, якщо підсумувати роботу впродовж 4 місяців, в середньому за зміну їм доводиться реагувати аж на 49 викликів. Число досить велике. Тож, якщо ви викликали поліцію і за 2 хвилини вона не приїхала, не поспішайте нарікати на патрульного. Бо ж це вина не стільки його, скільки факту відсутності кадрів та організації екіпажів.
Адже поліцейські – теж люди і заслуговують на повагу до своєї праці. Про це варто пам’ятати.
Особисто я для себе зрозумів, що робота поліцейського не з легких. Крім професійних навичок та правових знань, поліцейський через особливості роботи мусить бути надзвичайно стресостійким, володіти навичками спілкування з «складними» людьми та бути хорошим психологом».
З огляду на плідну співпрацю з Асоціацією юристів м. Кам’янець-Подільського, керівництво міського відділу поліції і надалі зацікавлене в таких інструментах взаємодії з громадськістю, відкрите до конструктивного діалогу та готове впроваджувати нові підходи до роботи в громаді.
Юристи Офісу, в свою чергу, сподіваються, що їхній внесок хоч трохи розвантажить поліцейських та допоможе подолати бар’єри між правоохоронцями та мешканцями міста.
Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.
Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!
Надрукуйте постер
Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi
Станьте волонтером
Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим
Потрiбна консультацiя?
Онлайн
Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).
В офiсi
Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.
Приєднатися
Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.
Підтримати
Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.