facebook
Потрібна юридична консультація? Наш юрист надасть її безкоштовно

Мережа правового розвитку допомагатиме громадам Миколаївщини та Івано-Франківщини створити інклюзивні стратегії

Дата публікації: 09.10.2024

Авторка: керівниця комунікаційного кластеру МПР Галина Колесник

Мережа правового розвитку (МПР) спільно із чеською гуманітарною організацією «Людина в біді» та БФ «Стабілізейшен суппорт сервісез» за підтримки Чеської агенції розвитку із серпня 2024 розпочали впровадження проєкту «Віднова».

У межах проєкту Мережа правового розвитку спільно з партнерами допомагатиме протягом двох років шістьом громадам Миколаївської та Івано-Франківської областей зміцнити спроможність до стратегічного планування та у впровадженні напрацювань. Також впоратися із викликами повномасштабного вторгнення й ключовими барʼєрами, які мають громади, а це — відсутність якісних даних для створення рішень, нестача кваліфікованого персоналу та багато іншого. Адаптація стратегічних документів до нових реалій — один із інструментів для досягнення цього.

«Наразі ми намагаємось глибинно зрозуміти, як процеси відбуваються в кожній із громад. Застосовуємо індивідуальний підхід до кожного, який зможемо вибудувати на основі отриманих даних» — зазначає керівник проєкту, програмний директор МПР Тімур Канатаєв. 

Контекст

Важливо зазначити, що сьогодні громади мають напрацювати свої стратегічні документи відповідно до законодавчих вимог. Так уряд анонсував розробку місцевих планів відновлення та національної стратегії відновлення. Однак нещодавно була затверджена на національному рівні державна стратегія регіонального розвитку.

На фото: експерт проєкту, директор зі стратегічного розвитку МПР Віталій Охріменко

«Громади зараз заплутані через велику кількість документів, які потрібно розробити. Їм потрібно не тільки адаптувати свої стратегії розвитку, але й працювати над планами відновлення. 

Тому спроможність громади інклюзивно оновлювати документи та її згуртованість є набагато важливішою за конкретний документ, оскільки вимоги до цих стратегічних документів часто змінюються», — зазначає директор зі стратегічного розвитку МПР Віталій Охріменко.

Аби допомогти сформувати таку спроможність Мережа правового розвитку здійснює комплексне дослідження, яке фокусується на кількох аспектах:

  • виявлення успішних практик та прогалин у здатності громад створювати та реалізовувати стратегії; 
  • аналіз потенціалу розвитку громадянського суспільства; 
  • оцінка ефективності консультативних та дорадчих структур при органах місцевого самоврядування; 
  • оцінка компетенцій команд і людей, в тому числі їхні знання та навички, як тверді (професійні), так і м’які (лідерство, делегування, емпатія тощо).

Над цими компонентами працює команда із 20 залучених експертів/ок.

На фото: залучений експерт, виконавчий директор Івано-Франківського регіонального відділення Асоціації міст України Юрій Стефанчук.

«Кожна територіальна громада матиме можливість отримати наступні документи: це експертна оцінка останньої або діючої стратегії, стратегічного документу. Тобто, останньої або діючої стратегії розвитку.

Щодо громадського сектору, кожен із представників органів місцевого самоврядування отримає перелік громадських організацій, які діють на певній території у вигляді профілю. Тож розумітимете, чим ця громадська організація займається, з ким вона співпрацює, які проєкти реалізовує, чи готова вона долучатися до роботи територіальної громади та стратегічного планування, на якому етапі. Це дозволить вам розширити співпрацю.

Щодо консультативно-дорадчих органів, ми будемо аналізувати їхні положення. Найважливіше — будемо робити аналіз звітності щодо діяльності цих органів. Це дозволить сформувати або перепланувати їхню діяльність», — розповідає залучений експерт, виконавчий директор Івано-Франківського регіонального відділення Асоціації міст України Юрій Стефанчук.

На фото: експерт проєкту, керівник студії соціальних технологій «Garnet» Руслан Бахтиєв

«Наша мета — зробити так, щоб ці стратегії стали дієвими та мали можливість бути впровадженими якісно та ефективно. Ми часто стикаємося з тим, що можемо розробити гарний документ, але ключовим є люди. Люди, які ці стратегії реалізовують.

Тому вивчення м’яких навичок, які необхідні для розробки та імплементації стратегії, є предметом нашого дослідження.

Ми приділяємо увагу безпосередньо тим, хто працює в громадах, хто формує соціальну тканину. Ми будемо працювати з трьома цільовими групами: представниками органів місцевого самоврядування, організаціями громадянського суспільства та ініціативними групами, а також консультативно-дорадчими органами.

Предметом дослідження стануть персональні, інтерперсональні, комунікаційні навички, а також навички, які допомагають більш включатися в процес», — розповідає залучений експерт, керівник студії соціальних технологій «Garnet»  Руслан Бахтиєв, який має десятилітній досвід фасилітації.

На фото: перші партисипаційні заходи для шести громад пройшли наприкінці серпня 2024 року м. Коломия (Івано-Франківська область) та м. Миколаїв щодо розвитку навичок людиноцентричного планування 

На фото: представниці Галицинівської громади (Миколаївська область) під час практикуму з людиноцентричного планування. Серпень 2024, м. Миколаїв.

«Я змогла для себе більш конкретизувати проблематику того, що в нашій громаді мешканці не завжди активно долучаються до вирішення потреб громади. Тому будемо більш працювати над їхнім включенням,» — зазначає начальниця відділу в справах дітей Галицинівської сільської ради Наталя Хомич (крайня зліва).

Перші результати дослідження експерти планують отримати вже у жовтні та почати обговорення через партисипативні заходи. Вони дозволяють включити в процес більше лідерів/ок громад.

Другий етап обговорення, на якому будуть представлені результати стратегічного процесу, пройде у кінці листопада — на початку грудня.  

Висновки дослідження стануть основою не лише оновленням або створенням стратегічних документів, а й розробки навчальної програми, що допоможе подолати ключові перепони, з якими стикаються громади.

«Ми будемо використовувати результати в частині проведення навчальних заходів. Наступний рік буде інтегрованим з позиції навчання, підтримки, залучення ресурсів, комунікації з інвесторами, донорами та партнерами розвитку громади, а також побудови взаємодії. 

Оцінка м’яких і твердих навичок, а також процесу стратегування, дозволяє провести таку оцінку з перспективи 360 градусів. Ми очікуємо, що представники громад стануть співтворцями цього процесу. Я впевнений, що ми отримаємо той результат, який дасть значний імпульс для подальшого розвитку», — розповідає Віталій Охріменко.

Про громади-учасниці проєкту 

Така ґрунтовна робота буде тривати протягом двох років для Галицинівської, Березнегуватської та Баштанської громад Миколаївської області, а також Коломийської, Тлумацької та Калуської громади Івано-Франківської області. Деякі з цих громад вже розпочали процес створення або оновлення своїх стратегічних документів з іншими партнерами. Тож «Віднова» допоможе громадам удосконалити та поглибити те, у що інвестували інші донори та партнери. При цьому сприятиме кращій координанації та обʼєднанню зусиль усіх гравців, зацікавлених в посиленні спроможності громад до формування та реалізації стратегій.

«У нашому випадку, чим більше роботи буде зроблено до моменту нашого втручання, тим далі ми зможемо просунутися. Тобто, коли ми працюємо зі спроможністю та підходом до розвитку, ми не просто об’єднуємо розрізнені частини в єдиний процес, але й допомагаємо людям переосмислити цей процес, об’єднати його та рухатися вперед. Чим глибше вони зможуть заглибитися в розробку конкретної стратегії, тим краще для громади», — зазначає директор зі стратегічного розвитку МПР Віталій Охріменко.

На фото: начальник управління економічного розвитку міста Калуської міської ради Івано-Франківської області Юрій Соколовський

«Хочу зазначити, що це дослідження є необхідним, оскільки ми розуміємо, що посилення конкурентоспроможності громад можна реально реалізовувати через правильне стратегування. Спрямування коштів для досягнення цілей стратегії, є тим чинником, який допоможе громадам навіть у цей складний час війни піднятися на вищий рівень», — зазначає начальник управління економічного розвитку міста Калуської міської ради Івано-Франківської області Юрій Соколовський.

На фото: секретарка Березнегуватської селищної ради Миколаївської області Світлана Юрченко

«Ми вже працюємо над розробкою стратегії. Нам допомагає в цьому програма CLEAR. Сподіваємось, що з вашою допомогою та за підтримки інших наших партнерів ми розробимо таку стратегію, яка відповідатиме вимогам і буде реальною, такою, яку ми зможемо використовувати для розробки планів та відбудови нашої громади», — секретарка Березнегуватської селищної ради Миколаївської області Світлана Юрченко.

На фото: начальниця управління економіки Коломийської міської ради Івано-Франківської області Інна Ткачук

«Минулого року Коломийська громада пройшла великий етап щодо оновлення важливого для громади документа – Стратегії розвитку Коломийської міської територіальної громади до 2027 року, яка була розроблена та затверджена у 2016 році. Ми переглянули стратегічні та операційні цілі, оновили їх, враховуючи те, що ряд важливих напрямів та сфер життєдіяльності нашої громади не були, на той час, включені. Зокрема, це охорона здоров’я, питання старостинських округів. Крім того, більш розширили напрямок соціальної політики. Ми, також, приділили велику увагу питанням військового середовища та ветеранського простору, над якими ще потрібно попрацювати. 

Ми налаштовані на плідну працю. Дякую за можливість Коломийській громаді бути представленою в цьому проєкті «Віднова», адже ми бачимо, що є багато нових викликів, з якими стикається кожна громада — як прифронтова, так і тилова», — зазначає начальниця управління економіки Коломийської міської ради Івано-Франківської області Інна Ткачук.

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!

Надрукуйте постер

Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi

Станьте волонтером

Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим

Потрiбна консультацiя?

Онлайн

Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).

В офiсi

Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.

connect

Приєднатися

Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

support

Підтримати

Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.

Повідомити про помилку

×