facebook
Потрібна юридична консультація? Наш юрист надасть її безкоштовно

Мережа правового розвитку представила свій проект створення громадського центру сприяння доступу до правосуддя

Дата публікації: 02.06.2018

30 — 31 травня 2018 у Києві відбулась міжнародна конференція «Громадські центри сприяння доступу до правосуддя: міжнародний досвід та можливості для України».

Захід був проведений за підтримки американського народу, наданої через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) в рамках Програми «Нове правосуддя».

Цілі конференції полягали в наступному :
– Ознайомлення українських партнерів з міжнародним досвідом заснування, розгортання та оцінювання роботи громадських центрів сприяння доступу до правосуддя (ГЦДП) як ефективного механізму у забезпеченні доступу до правосуддя та покращення життя громад;
– Обговорення успішних міжнародних практик, досвіду та користі для суспільства програм ГЦДП у США, Сінгапурі та країнах Центральної Америки. Вибір найкращих прикладів для впровадження в Україні.
– Представлення концепцій пілотних проектів запровадження ГЦДП в Україні та розробка рекомендацій для вдосконалення цих концепцій.

У конференції взяли участь представники Вищої ради правосуддя, Ради суддів України, Державної судової адміністрації України, Національної школи суддів України, апеляційних і місцевих судів, представники Міністерства юстиції України, регіональних та місцевих органів влади та самоврядування, представники громадських організацій, міжнародних донорських організацій, які працюють у сфері верховенства права, судової реформи та забезпечення доступу до правосуддя в Україні.

У рамках Сесії 4, основною темою якої був український досвід втілення програм сприяння доступу до правосуддя, виступили Євген Полтенко, виконавчий директор Мережі правового розвитку (МПР), та Роман Лихачов, координатор Східного регіону Мережі та керівник проекту «Громадський моніторинг органів місцевого самоврядування: партнерство у реалізації прав людини», який впроваджується Мережею правового розвитку за підтримки американського народу, наданої через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) в рамках Програми «Нове правосуддя».

На фото зліва направо: Ольга Гальченко, координатор програмної ініціативи «Права людини і правосуддя» МФ «Відродження»; Владислав Власюк, генеральний директор Директорату з прав людини Мін’юсту України; Олена Матвійчук, модераторка сесії, адвокат, фасилітаторка діалогових процесів; Богдан Мойса, експерт УГСПЛ; Євген Полтенко, виконавчий директор Мережі правового розвитку; Олексій Бонюк, директор Координаційного центру з надання правової допомоги

Є.Полтенко розповів присутнім про спільне з Українською Гельсінською спілкою з прав людини (УГСПЛ) проведення моніторингу дотримання прав людини органами місцевого самоврядування, яке здійснюється в рамках згаданого вище проекту. Він розповів про позитивні наслідки застосування місцевого індексу прав людини з точки зору виявлення проблемних питань у роботі влади та створення комфортного середовища для проживання у громадах.

Відповідний моніторинг наразі проводиться у Чернігівській, Хмельницькій і Івано-Франківській областях.

Він також повідомив про плани підписати меморандум про співробітництво з іншими провайдерами безоплатної правової допомоги та зосередився на існуючій проблемі забезпечення ефективного перенаправлення запитувачів правової допомоги між її державними та недержавними провайдерами.

Є.Полтенко наголосив на необхідності стандартизації правової допомоги.

На фото: Євген Полтенко, виконавчий директор Мережі правового розвитку

Роман Лихачов більш детально зупинився на поясненні практичних аспектів моніторингу. Зокрема, він розповів про такі методи роботи, як аналіз реєстру судових рішень, роботу з громадськістю на місцях, аналіз програм, прийнятих в громадах, обробку онлайнової інформації, аналіз рішень влади. Він повідомив про розробку в рамках проекту інструментів полегшення доступу до рішень влади.

За словами Р.Лихачова, у ході виконання проекту відбувається збір даних про основні порушення прав людини органами самоуправління. Також готується підбірка ТОП-10 найкращих практик залучення громадян до прийняття рішень.

Крім того, він торкнувся питань безпеки громад, повідомивши, що деякі громади вже розробляють власні комплексні програми безпеки.

Також Р.Лихачов висловив свої думки щодо позитивної ролі, яку можуть відіграти громадські центри сприяння доступу до правосуддя для підвищення ефективності вирішення конфліктів.

На фото: Роман Лихачов, координатор Східного регіону Мережі та керівник проекту «Громадський моніторинг органів місцевого самоврядування: партнерство у реалізації прав людини»

Під час сесії Владислав Власюк, генеральний директор Директорату з прав людини, доступу до правосуддя та правової обізнаності Міністерства юстиції України, розповів про завдання Директорату та його діяльність, зокрема про проект «Я маю право» та ініціативу «Чужих дітей не буває». Він наголосив на потребі співпраці з громадськими організаціями, при цьому звернувши увагу на необхідність забезпечення належної якості надання правової допомоги, у чому ключову роль має відігравати держава, зокрема Міністерство юстиції.

На фото: виступ Владислава Власюка, генерального директора Директорату з прав людини, доступу до правосуддя та правової обізнаності Міністерства юстиції України

Олексій Бонюк, директор Координаційного центру з надання правової допомоги, інформував учасників конференції про державну систему надання правової допомоги. Зокрема, від розповів про новостворені правові клуби «PRAVOKATOR», завдання, які перед ними стоять.

На даний момент такі клуби діють у Дніпрі, Харкові та Одесі. У найближчому майбутньому планується їх відкриття у Львові та Києві.

О.Бонюк також розповів про необхідність запровадження громадських центрів сприяння доступу до правосуддя, які мають стати незалежними провайдерами правової допомоги, а також займатимуться медіацією та фасилітацією. При цьому, за його словами, пріоритет діяльності буде зміщено з надання допомоги окремій особі до підвищення спроможності громади щодо забезпечення належного доступу людей до правосуддя.

О.Бонюк закликав присутніх взяти участь у створенні таких центрів та поширенні відповідного досвіду в Україні.

На фото: Олексій Бонюк, директор Координаційного центру з надання правової допомоги

Експерт УГСПЛ Богдан Мойса присвятив свій виступ використанню місцевого індексу прав людини для моніторингу дотримання прав людини органами влади. Індекс дозволяє установам місцевого самоврядування визначати проблемні питання для їх подальшого вирішення. Його застосування також дає можливість відслідковувати зміну ситуації з дотриманням прав людини з часом.

На фото: Богдан Мойса, експерт УГСПЛ

Ольга Гальченко, координатор програмної ініціативи «Права людини і правосуддя» МФ «Відродження», у своєму виступі говорила про запровадження в Україні інституту громадських радників, які здатні надавати початкову правову допомогу, сприяючи вирішенню правових проблем у громадах.

Зокрема, вона розповіла про підготовку навчальної програми для громадських радників, яка, серед іншого, включає ознайомлення з підходами до вирішення найпоширеніших правових проблем, основами медіації, роботи з органами самоврядуванням, безпеки громади тощо.

На фото: Ольга Гальченко, координатор програмної ініціативи «Права людини і правосуддя» МФ «Відродження»

Перший набір громадських радників пройшов навчання у 2017. Воно складалось з 3 модулів і тривало 3 місяці. На даний момент впроваджуються регіональні програми навчання радників на основі клубів «PRAVOKATOR».

На фото справа наліво: Євген Полтенко, виконавчий директор МПР; Алекс М.Калабрізі, суддя Верховного суду штату Нью-Йорк та головуючий суддя Громадського центру правосуддя Ред Хук; Вівіана Гордон, заступниця директора Громадського центру правосуддя Ред Хук; Роман Лихачов, координатор Східного регіону МПР; Девід Вон, керівник Програми USAID «Нове правосуддя»; та Андрій Малетин, голова правління ГО «Станіславська правозахисна група»

Конференція продовжила роботу 31 травня. Представники Мережі виступали в рамках Сесії 6 «Концепції українських пілотних проектів по створенню громадських центрів сприяння доступу до правосуддя». Зокрема, Є.Полтенко та Р.Лихачов представили проект створення такого центру на Харківщині на основі новоствореної громадської організації. Вони описали принципи його майбутньої роботи, структуру, функції та систему управління.
Крім надання правової допомоги, центр також займатиметься медіацією, фасилітацією, правопросвітницькою діяльністю, психологічною допомогою тощо.

На фото справа наліво: Євген Полтенко, виконавчий директор МПР; Валентина Мудрік, радниця з питань роботи з громадянським суспільством Програми USAID «Нове правосуддя»; Ігор Бринош, заступник голови Одеської обласної організації ВГО «Комітет виборців України»; Надія Клімук, голова ГО «Центр зростання громад»; Роман Лихачов, координатор Східного регіону МПР; та Сергій Чванкін, голова Київського районного суду м. Одеси

Р.Лихачов звернув увагу присутніх на специфіку Чугуївського району, де планується впровадження проекту, зокрема на наявність великої кількості військовослужбувців, пояснивши, яким чином це відобразиться на реалізації проекту.

Є.Полтенко висловив зацікавленість у якомога ширшому залученні громадських організацій до створення центру на Харківщині. При цьому, за його словами, може активно використовуватись експертний потенціал Мережі правового розвитку та її партнерів.

На конференції також виступили Надія Клімук, голова ГО «Центр зростання громад», та Ігор Бринош, заступник голови Одеської обласної організації ВГО «Комітет виборців України».

І.Бринош представив проект створення громадського центру сприяння доступу до правосуддя у Татарбунарах.

На фото: Ігор Бринош, заступник голови Одеської обласної організації ВГО «Комітет виборців України»

Н.Клімук презентувала проект впровадження такого центру в Ратнівському та Турійському районах Волинської області.

На фото: Надія Клімук, голова ГО «Центр зростання громад»

Голова Київського районного суду м. Одеси Сергій Чванкін розповів про проект створення центру на базі Київського районного суду Одеси.

На фото: Сергій Чванкін, голова Київського районного суду м. Одеси

Після представлення пілотних проектів, учасники конференції взяли участь у групових дискусіях, у ході яких було проведено роботу зі вдосконалення проектів.

На фото: обговорення у групах пілотних проектів створення громадських центрів сприяння доступу до правосуддя

Автор: Сергій Рибак, менеджер з комунікацій Мережі правового розвитку

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!

Надрукуйте постер

Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi

Станьте волонтером

Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим

Потрiбна консультацiя?

Онлайн

Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).

В офiсi

Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.

connect

Приєднатися

Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

support

Підтримати

Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.

Повідомити про помилку

×