facebook
Потрібна юридична консультація? Наш юрист надасть її безкоштовно

Мешканці Черкас та Вінниці отримали консультації з питань “прописки”

Дата публікації: 09.08.2019

Автор: Маргарита Тарасова/Центр прав людини ZMINA

Правозахисники та юристи провели консультації із мешканцями Вінниці (2 серпня) та Черкас (5 серпня) щодо проблем “прописки”. Результати будуть використані під час підготовки законопроекту зі зміни чинної системи реєстрації місця проживання.

Консультації організували експерти Центру прав людини ZMINA та Мережі правового розвитку. Як наголошує Людмила Янкіна, керівниця проектів Центру прав людини ZMINA, раніше організація вже провела соціологічне дослідження та з’ясувала, на які сфери життя впливає “прописка”. Зокрема, відомо, що близько 7 мільйонів людей в Україні живуть не за місцем реєстрації

На фото (зліва праворуч): Олексій Кучер – юрист Черкаського офісу, Петро Бурлаченко – член Правління Мережі правового розвитку, керівник Черкаського офісу, Жанна Тюріна – юристка Черського офісу, разом із представниками Центром прав людини “Zmina”: Людмилою Янкіною – керівницею проектівЦентру прав людини ZMINA, Вітою Мусатенко – правовою аналітикинею Центру прав людини ZMINA та Альоною Луньовою – менеджеркою з адвокації Центру прав людини ZMINА.

Зараз група експертів завершує аналіз законодавства та готується до написання законопроекту. Він повинен спростити систему реєстрації, змінивши її з дозвільної на повідомну тобто таку, за якої людині не потрібно буде доводити право на проживання у житлі. При цьому для власника ніяких ризиків не буде. За словами експертів, відгук мешканців громад дуже важливий він дає можливість з’ясувати реальні проблеми та потреби, розібрати реальні ситуації.

«Реєстрація місця проживання, за логікою, має використовуватися лише для спілкування особи із державою. Натомість в різних сферах суспільного життя, в діяльності органів влади реєстрація використовується зовсім по-іншому. Вона зараз підтверджує приналежність до територіальної громади, право користування майном дитиною, місце реалізації права на медичну допомогу, право на приватизацію майна, а іноді навіть для підтвердження факту сімейних стосунків. Норма закону, за якою реєстрація місця проживання чи її відсутність не можуть впливати на реалізацію прав людини, фактично не працює.» зазначає Альона Луньова, менеджерка з адвокації Центру прав людини ZMINA.

Як говорить Михайло Бардин, член правління Мережі правового розвитку, Вінницький офіс організації, що надає правову допомогу мешканцям, часто має справу з проблемами, пов’язаними із некоректним функціонуванням інституту «прописки». 

Махайло Бардин – член Правління Мережі Правового розвитку, керівник Вінницького офісу.

“Зокрема, проблеми виникають при оформленні житлових субсидій, реалізації пільг на оплату комунальних послуг, отримання виплат на дітей за відсутності реєстрації місця проживання, звернення до суду за захистом своїх порушених прав, реалізації виборчого права. Аналіз звернень до юристів Вінницького офісу Мережі правового розвитку свідчить про необхідність удосконалення правового регулювання інституту реєстрації місця проживання і пов’язаних з ним нормативних актів.” підкреслює пан Михайло Бардин.

Реєстрація місця проживання є, окрім іншого, важливим елементом державного управління, підкреслює Петро Бурлаченко, голова правління ГО «Центр Права» – організації – члена Мережі правового розвитку. Її використовують для обліку населення, бюджетування, надання адміністративних та соціальних послуг, організації виборів, здійснення судочинства, ведення офіційної кореспонденції та розшуку. 

«Брак практики реєструвати фактичне місце проживання призводить до неефективного використання бюджетних коштів та обмеження доступу населення до гарантованих державою послуг. Чинна система реєстрації місця проживання не виконує покладені на неї функції через складну процедуру. У сучасних умовах ефективною стратегією реформування реєстрації місця проживання є запровадження повністю декларативної системи.» наголошує пан Петро Бурлаченко. 

Віта Мусатенко – правова аналітикиня Центру прав людини ZMINA (ліворуч). Альона Луньова – менеджерка з адвокації Центру прав людини ZMINA (праворуч).

На думку правової аналітикині Центру прав людини ZMINA Віти Мусатенко, тема реєстрації місця проживання традиційно пов’язана з багатьма страхами і стереотипами, більшість із яких нічим не підкріплена. Консультації із громадянами дозволяють також роз’яснити, як можна вирішити їхні проблеми. 

Людмила Янкіна – керівниця проектів ZMINA. Центр прав людини.

Об’єднання співвласників багатоквартирних будинків (ОСББ) також регулярно стикаються із різними нюансами функціонування «прописки». Проте їхня роль в реалізації прав, пов’язаних з реєстрацією, невизначена, говорить Ельвіра Мрясова, голова правління Асоціації ОСББ Вінничини. 

«ОСББ не має законного права та повноважень проводити реєстрацію чи знімати з реєстрації осіб, та не має доступу до реєстрів населених пунктів чи ОТГ. Тому дані, сформовані зі слів проживаючих, апріорі не можуть бути правильними та мати законний характер. А в окремих випадках управлінські органи ОСББ ризикують зіштовхнутись навіть із відкриттям кримінального провадження через надання таких неперевірених даних.» пояснює пані Ельвіра Мрясова. 

В результаті спільної роботи експерти розробили буклет «Реєстрація місця проживання: бути чи не бути» в якому пояснюють, що таке «прописка» і на які сфери життя вона впливає.

Експерти наполягають: реформа системи реєстрації може бути корисною як мобільним громадянам, так і тим, хто постійно живуть у своїй громаді. Адже місцева влада зможе краще розраховувати бюджет на інфраструктуру та потреби мешканців, коли матиме реальні дані про населення громади. 

P.S. Захід проведено за фінансової підтримки Європейського союзу та Міжнародного фонду «Відродження».

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!

Надрукуйте постер

Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi

Станьте волонтером

Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим

Потрiбна консультацiя?

Онлайн

Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).

В офiсi

Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.

connect

Приєднатися

Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

support

Підтримати

Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.

Повідомити про помилку

×