facebook
Потрібна юридична консультація? Наш юрист надасть її безкоштовно

Місцевий індекс прав людини – ефективний інструмент вивчення стану дотримання прав людини в громадах

Дата публікації: 19.12.2018

Успішний захист прав людини потребує вивчення їх дотримання на місцях. З цією метою може використовуватись Міжнародний індекс прав людини (МІПЛ) – інструмент, розроблений фахівцями Української Гельсінської спілки з прав людини.

17 грудня у Києві відбулась конференція “Місцевий індекс прав людини: інноваційний інструмент посилення правової спроможності громади”, присвячена різним питанням використання цього інструменту. Захід провели Українська Гельсінська спілка з прав людини (УГСПЛ) та Мережа правового розвитку (МПР) за підтримки Програми USAID “Нове правосуддя”.

З привітальним словом до учасників звернулась Наталія Петрова, заступниця керівника Програми USAID “Нове правосуддя”, яка наголосила на важливості моніторингу ситуації з дотриманням прав людини у громадах.

На фото: Наталія Петрова, заступниця керівника Програми USAID “Нове правосуддя”

Олександр Павліченко, виконавчий директор УГСПЛ та член Наглядової ради МПР, розповів про використання Українською Гельсінською спілкою з прав людини різних методів оцінки та про історію створення Місцевого індексу прав людини. Зокрема, він навів приклад застосування у 2012-2013 роках індексу відкритості влади, який дозволяв визначити рівень доступу громадян до публічної інформації.

Олександр Павліченко, виконавчий директор УГСПЛ: “Коли починалася робота над Місцевим індексом прав людини, стояло питання такого “градусника”, яким би було можливо виміряти стан ключових проблемних питань у сфері прав людини у конкретних містах чи регіонах. Цей інструмент набуває особливої ваги в ситуації, коли процес децентралізації підняв на новий рівень значимість і певну відповідальність регіонів і їхній вплив і внесок у забезпечення прав людини”.

На фото: Олександр Павліченко, виконавчий директор УГСПЛ

Координатор проекту “Місцевий індекс прав людини” Андрій Галай (УГСПЛ) вказав на переваги використання індексу для дослідження ситуації в громадах в умовах децентралізації. При цьому він зазначив, що на початку впровадження індексу реформа децентралізації тільки починалась, і пріоритетними вважались інші напрямки реформ. Але з часом індекс довів свою високу адаптивність; виявилось, що він може успішно застосовуватись навіть у тих сферах, на які початково не був розрахований. Так, перспективним напрямком його використання є його застосування для дослідження ситуації з дотриманням прав людини у прифронтових районах.

На фото: Андрій Галай, координатор проекту “Місцевий індекс прав людини” (УГСПЛ)

За словами А.Галая, індекс дозволяє з’ясувати загальний стан дотримання прав людини у громадах; він є ніби “середнім зрізом” даних по ряду ключових прав. Одним із принципів, на яких він побудований, є “вимірюванність” та доказовість показників, що перетворює його на надійний інструмент аналізу.

Представник УГСПЛ відзначив, що існує 2 рівні застосування індексу: вивчення ситуації з дотримання прав людини безпосередньо в регіонах та підготовка рекомендацій для місцевої влади на основі аналізу отриманих результатів.

А.Галай поінформував учасників заходу про результати проекту “Громадський моніторинг органів місцевого самоврядування”. У його рамках УГСПЛ та МПР провели моніторинг у 25 населених пунктах 10 областей.

Наталія Єсіна, виконавчий директор ГО “Північна правозахисна група”, у своєму виступі зосередилась на особливостях використання МІПЛ при оцінці рівня життя в прифронтових районах, які постраждали від військових дій і мають інфраструктурні проблеми. Вона згадала про проблему низької довіри до влади, відсутність механізмів визначення дієвості місцевих програм, необхідність активного залучення громади до вирішення місцевих проблем.

На фото: Наталія Єсіна, виконавчий директор ГО “Північна правозахисна група”

Марія Цип’ящук, координаторка громадської приймальні УГСПЛ у Рівному, розповіла про свій досвід проведення моніторингу органів місцевого самоврядування з використанням МІПЛ. Зокрема вона згадала про об’єднання зусиль громадської приймальні УГСПЛ та юридичної клініки в Острозі та про залучення студентів до проведення моніторингу. Також представниця УГСПЛ зупинилась на питаннях розробки навчальних програм для опанування індексу та його успішного використання.

На фото: Марія Цип’ящук, координаторка громадської приймальні УГСПЛ у Рівному

За словами М.Цип’ящук, значною проблемою у громадах є неякісна підготовка місцевих програм, які часто розробляються без ґрунтовного вивчення наявних потреб.

Координаторка Північного регіону МПР, експертка проекту “Громадський моніторинг органів місцевого самоврядування” Наталія Кулікова розповіла про результати моніторингу у трьох громадах Чернігівської області та про особливості його проведення.

Наталія Кулікова, координаторка Північного регіону МПР, керівниця Чернігівського офісу МПР: “Проведення моніторингу залежало як від монітора, так і від громади. За останні 2 роки громади багато чого досягли, але не завжди можна знайти відповідну інформацію на сайті, не завжди вона оприлюднюється на сайті. І тому наскільки місцева влада була готова співпрацювати в рамках моніторингу, такі результати вона і отримала”.

На фото: Наталія Кулікова, координаторка Північного регіону МПР

Експерт УГСПЛ Богдан Мойса присвятив свій виступ питанням залучення представників бізнесу до вирішення проблем у громаді та необхідності покращення координації всередині громад для більш ефективного досягнення результатів.

На фото: Богдан Мойса, експерт УГСПЛ

Генеральний директор Директорату з прав людини, доступу до правосуддя та правової обізнаності Міністерства юстиції України Владислав Власюк розповів про те, з якими проблемами до Міністерства юстиції звертаються органи місцевого самоврядування. Він також виклав своє бачення того, яку роль може відіграти Місцевий індекс прав людини при вивченні правових потреб населення.

На фото: Владислав Власюк, генеральний директор Директорату з прав людини, доступу до правосуддя та правової обізнаності Міністерства юстиції України

Виконавчий директор МПР Євген Полтенко висловив свою думку щодо того, чим індекс може бути корисний громаді. Він згадав про позитивні практики, які використовує місцева влада, забезпечуючи права людей і які були виявлені під час моніторингу, який здійснювали експерти Мережі .

На фото: Євген Полтенко, виконавчий директор МПР

Євген Полтенко, виконавчий директор МПР: “Дуже важливо розуміти, якою насправді є ситуація в громаді, наскільки готові місцеві політики і практики до нових викликів, і якою мірою вони неготові у повній мірі забезпечити права людини. І Місцевий індекс прав людини, методологія якого є продуктом серйозної аналітичної роботи наших колег з Української Гельсінської спілки з прав людини, і який враховує досвід і практику трьох десятків вітчизняних та іноземних індексів, може стати тим “барометром” прав людини в громадах.”

На думку Є. Полтенка, індекс є своєрідним тренажером для активістів, оскільки стимулює людей досить глибоко познайомитись з його методологією, а також з проблемними питаннями, які існують у громадах. Він також є перспективним інструментом самооцінки для ОМС.

 

Автор: Сергій Рибак, менеджер з комунікацій МПР

На фото справа наліво: Вікторія Ільчишена, координаторка Західного регіону МПР; Анастасія Рева, програмний асистент МПР; Євген Полтенко, виконавчий директор МПР; Наталія Кулікова, координаторка Північного регіону МПР; Наталія Єсіна, виконавчий директор Північної правозахисної групи, організації-члена МПР

 

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!

Надрукуйте постер

Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi

Станьте волонтером

Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим

Потрiбна консультацiя?

Онлайн

Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).

В офiсi

Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.

connect

Приєднатися

Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

support

Підтримати

Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.

Повідомити про помилку

×