facebook
Потрібна юридична консультація? Наш юрист надасть її безкоштовно

Місцевий індекс прав людини — Донбас. Адвокація — крок до змін!

Дата публікації: 14.09.2020

Автор: Ніна Гаєвська, менеджерка з комунікацій Мережі правового розвитку

На початку вересня у Донецькій області зустрілись громадські активісти Луганської та Донецької областей. Кілька місяців тому вони обрали для себе роль моніторів, щоб проаналізувати рівень захищеності прав людини у різних сферах життя своїх громад. 

На фото: команда проєкту «МІПЛ-Донбас» під час навчання у м. Святогірськ, Донецька область, 4-5 вересня 2020 року.

Під час дослідження приходить розуміння, що мало знайти, де є прогалини. Потрібно шукати шляхи для впровадження позитивних змін. Саме для цього був запрошений спеціаліст з адвокаційних компаній Максим Петров. Експерт поділився з учасниками своїм досвідом та розповів про алгоритми підготовки та проведення заходів, які допомагають просувати зміни в громадах. 

Тепер на основі результатів досліджень, проведених за методологією Місцевого індексу прав людини (про методологію ви можете детальніше прочитати тут: http://hro.org.ua/index.php?r=8.1), та нових знань, отриманих після цього навчального модуля, монітори цілком здатні ініціювати позитивні зміни у своїх громадах. 

Нагадаємо, що проєкт реалізовують Мережа правового розвитку (МПР) у партнерстві з Українською Гельсінською спілкою з прав людини (УГСПЛ) та організаціями громадянського суспільства Донецької та Луганської областей в межах Програми ООН із відновлення та розбудови миру за фінансової підтримки Європейського Союзу, а також урядів Данії, Нідерландів, Швейцарії та Швеції. 

На фото: Максим Петров, експерт проєкту та координатор з адвокації Української Гельсінської спілки з прав людини.

Максим Петров, експерт проєкту, про те, що таке адвокація та свої головні завдання під час третього навчального модулю:

«Під час наших спільних розмов з моніторами ми з’ясовували: 
– що таке адвокація, 
– як вона взагалі працює,
– як вирішити ту чи іншу проблему,
– як комунікувати з владою. 

Я намагався донести, що монітори як громадські активісти щодня зіштовхуються з поняттям адвокації, але далеко не всі знають, що це насправді таке, і часто плутають це поняття із лобіюванням. 

Адвокація — це більш широке поняття, бо лобіювання — це процес, який відбувається на тому етапі, коли зміни вже затверджуються на законодавчому рівні. Адвокація починається набагато раніше: з моменту виявлення проблеми, усвідомлення її масштабу та проведення досліджень, формування в суспільстві розуміння необхідності змін. В рамках адвокації проводять: дослідження, круглі столи, масові акції, тобто звертають увагу громадськості та профільних установ на необхідність пошуку шляхів для змін.

Коли громадські активісти розуміють, що вони вже використовують більшу частину цих інструментів і тепер, систематизувавши свої знання, можуть бути більш впливовими, у них наче виростають крила. Повертаючись у свої громади вже людьми, які усвідомлюють, як саме можна змінювати систему, вони відчувають себе агентами змін.

Найціннішим для мене було спостерігати за реакціями учасників під час практичних вправ. До прикладу, в одному з завдань необхідно було сформувати перелік союзників адвокаційної компанії. Розпочався обмін думками та інформацією щодо тих контактів, які мають монітори. В результаті за кілька хвилин вони самі здивувалися, наскільки є «озброєними» і яку кількість впливових людей мають серед своїх контактів. 

Я намагався за ці два дні дати якомога більше практичних завдань, щоб кожна команда мала напрацювання, за допомогию яких вони перейдуть до практичних дій, повернувшись у свої громади».

На фото: Наталія Єсіна – експертка проєкту, виконавча директорка сумської організації «Північна правозахисна група» (ліворуч) та Олена Сінчук – експертка з доступу до правосуддя та менеджерка з організаційного розвитку ГС «Мережа правового розвитку».

Більше про думки та враження від експертів та учасників проєкту – у відеозвіті: 

  • Наталії Єсіної — експертки з методології МІПЛ, яка супроводжує підготовку моніторингових звітів та допомагає моніторам збирати та аналізувати інформацію.
  • Олени Сінчук — експертки з доступу до правосуддя, яка брала активну участь у розробці нового напряму методології МІПЛ «Доступ до правосуддя».
  • Катерини Соловйової — моніторки Новопсковської ОТГ (Луганська область), яка поділилася своїми враженнями від перших кроків у проведенні оцінювання за методологією МІПЛ.

Нагадаємо, що дослідження за методологією МІПЛ триватиме до кінця 2020 року у наступних громадах двох областей: 

  • Донецька область: Бахмут, Волноваха, Дружківка, Краматорськ, Маріуполь, Слов’янськ;
  • Луганська область: Красноріченська ОТГ, Кремінна, Лисичанськ, Новоайдар, Новопсков, Рубіжне, Сєвєродонецьк, Станиця Луганська, Щастя.

Програму ООН із відновлення та розбудови миру реалізують чотири агентства ООН: Програма розвитку ООН (ПРООН), Структура ООН з питань гендерної рівності та розширення прав і можливостей жінок (ООН Жінки), Фонд ООН у галузі народонаселення (UNFPA) і Продовольча та сільськогосподарська організація ООН (ФАО).

Програму підтримують тринадцять міжнародних партнерів: Європейський Союз (ЄС), Європейський інвестиційний банк (ЄІБ), Посольство США в Україні, а також уряди Великої Британії, Данії, Канади, Нідерландів, Німеччини, Норвегії, Польщі, Швейцарії, Швеції та Японії.

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!

Надрукуйте постер

Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi

Станьте волонтером

Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим

Потрiбна консультацiя?

Онлайн

Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).

В офiсi

Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.

connect

Приєднатися

Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

support

Підтримати

Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.

Повідомити про помилку

×