facebook
Потрібна юридична консультація? Наш юрист надасть її безкоштовно

Можливості та досвід низових правозахисних організацій

Дата публікації: 14.07.2023

Авторка: Галина Колесник, комунікаційна менеджерка Мережі правового розвитку 

Добігає завершення навчальна та менторська програма, створена в межах проєкту «Розвиток спроможності місцевих ОГС — надавачів правової допомоги в Україні», яку впроваджує Мережа правового розвитку за підтримки Програми розвитку Організації Обʼєднаних Націй (ПРООН) в Україні та Уряду Канади. Протягом дев’яти місяців представники та представниці переміщених громадських організацій із Дніпропетровської, Донецької, Запорізької, Луганської, Миколаївської, Харківської, Чернігівської областей змогли напрацювати внутрішні політики та процедури для своїх організацій, розвинути потенціал із надання якісних правових послуг і покращити свої знання та навички. 

На фото: cпеціаліст із питань верховенства права та доступу до правосуддя Програми ООН із відновлення та розбудови миру Іван Гончарук. Фото з особистого архіву Івана Гончарука

«Ми працюємо з надавачами правової допомоги, і в цьому контексті одним із наших основних партнерів є система безоплатної правової допомоги,розповідає  спеціаліст із питань верховенства права та доступу до правосуддя Програми ООН із відновлення та розбудови миру Іван Гончарук. — Якою б великою і розгалуженою вона не була, на жаль, не здатна надати послуги абсолютно всім. Тож, ми працюємо з надавачами юридичної допомоги з числа громадських організацій. Це надзвичайно важливо, адже громадські організації, які діють на місцевому рівні, найкраще знають, які є потреби в тій чи іншій громаді. Також ми всі зацікавлені у стабільному і сталому розвитку громадянського суспільства. Завдяки синхронізації держави та громадянського суспільства можна говорити про сталий розвиток держави загалом».

Нагадуємо, що організації-учасниці проєкту (менті) відбирали на конкурсній основі. Навчальна програма була розроблена з фокусом на керівників організації, юристів, комунікаційників. Вона гнучка  і дає змогу реагувати на потреби менті та менторів. Разом із проходженням навчання організації мали можливість закріплювати отримані знання і навички та застосовувати їх безпосередньо на практиці. Крім того, учасники/-ці програми обрали кілька цілей та за підтримки ментора/-ки втілили їх у життя.

На фото: виконавча директорка Мережі правового розвитку Ольга Настіна. Фото Галини Колесник

«Менторство — це дуже цікавий та дієвий інструмент. Сьогодні Мережа правового розвитку через унікальний та багаторічний досвід членських організацій спілки допомагає нашим організаціям-менті ставати сильнішими і кращими. Спільно з менторами-експертами МПР ми посилюємо їхню спроможність покрити доступ до правосуддя у відповідь на великий запит на правову допомогу, який сьогодні маємо»,зазначила виконавча директорка Мережі правового розвитку Ольга Настіна.

На фото: проєктний менеджер Мережі правового розвитку, один із менторів проєкту Тімур Канатаєв. Фото Галини Колесник

«Хоча менторами є представники/-ці членських організацій Мережі правового розвитку, які вже тривалий час перебувають на арені й надають правові послуги українцям, вони також вчаться у своїх менті тих чи інших родзинок, які ті використовують у своїй роботі. Це той випадок, коли обидві сторони мають «win-win», отримують досвід і зворотній зв’язок,зазначає проєктний менеджер Мережі правового розвитку, один із менторів Тімур Канатаєв. — Якщо звернути увагу на світові напрацювання, можна помітити, що менторство, є одним із головних компонентів розвитку організацій. До прикладу, 84% із списку Fortune 500 найвпливовіших організацій США використовують менторські програми». 

Як у світовій практиці, так і в тій, яку впроваджують у межах проєкту «Розвиток спроможності місцевих ОГСнадавачів правової допомоги», менті самі обрали свого ментора/-ку, тільки-но побачили, що його або її навички, знання і досвід будуть для них корисними. 

«Ментор — це той, хто мотивує, ділиться досвідом, але не вирішує за когось. Він показує свої крила за спиною для того, щоб не взяти під своє крило, а показати, відчути силу власних крил і не боятися злетіти»,говорить Тімур Канатаєв.

Стратегії підтримки ОГС, які працюють у сфері доступу до правосуддя 

Організації-учасниці проєкту «Розвиток спроможності місцевих ОГС — надавачів правової допомоги в Україні» змогли  не тільки покращити свої знання та навички з організаційного розвитку й створення правових сервісів, а й втілити на практиці в межах міні грантової підтримки від Програми розвитку ООН у (ПРООН) в Україні. Десять із них скористалися цією можливістю. Здобутий досвід допоміг організаціям налагодити надання правової допомоги у своїх громадах і в майбутньому може стати основою співпраці з Програмою. Спеціаліст із питань верховенства права та доступу до правосуддя ПРООН Іван Гончарук визначив основні аспекти, які варто враховувати громадським організаціям під час створення та впровадження спільних проєктів.

Наприклад, він перелічив напрями діяльності ПРООН щодо покращення доступу до правосуддя:

  • проведення досліджень;
  • підвищення спроможності організацій та інституцій, які надають правову допомогу та забезпечують верховенство права;
  • підтримка IT-рішень;
  • організація діалогових майданчиків для пошуку рішень, обміну досвідом тощо;
  • підтримка грантових проєктів, спрямованих на покращення доступу до правосуддя та верховенства права.

«Перші три напрями здійснювали і надалі можна здійснювати у партнерстві з громадськими організаціями в межах грантової підтримки. Останній же виділено окремо, оскільки ПРООН може підтримати й інші ініціативи, наприклад, на надання юридичної допомоги»,розповідає Іван Гончарук.

Для кращого розуміння викликів у сфері доступу до правосуддя може стати в нагоді комплексне дослідження «Доступність правової допомоги в умовах воєнного стану». Воно містить минулорічну  статистику, а також результати глибинних інтерв’ю з працівниками системи безоплатної правової допомоги (БПД). Інтерв’юери зазначили зміни, які відбулися в контексті війни та воєнного стану, проблеми та здобутки і як система БПД в цілому з ними впоралася.

ПРООН співпрацює як окремо із системою БПД та системою державної судової адміністрації й громадськими організаціями, так і в комплексі. Тож ініціативи, які передбачають таку тристоронню співпрацю, є особливо цікавими. 

Напрям IT-рішень є одним із пріоритетних для підтримки ПРООН. Ось кілька прикладів їх реалізації:

Серед основних напрямів проєктів, які стосуються судів, можна відзначити:

  • поліпшення фізичного доступу до правосуддя;
  • поліпшення доступу жінок і чоловіків, зокрема з вразливих груп, до судочинства;
  • підвищення рівня відкритості судової влади на місцевому рівні.

Щодо  системи БПД, то це:

  • поліпшення доступу до безоплатної правової допомоги у віддалених населених пунктах;
  • надання юридичних послуг вразливим групам населення.

«Для проєктів, які стосуються судів і системи БПД, важливо мати елемент комплексності. Вирішити всі питання одразу і для всіх людей, звісно, неможливо. Але якщо є якась специфічна мета, було б правильно застосувати для її вирішення комплексний підхід»,зауважує Іван Гончарук.

Для довідки

Проєкт «Розвиток спроможності місцевих ОГС — надавачів правової допомоги в Україні» впроваджується Мережею правового розвитку за сприяння Програми розвитку Організації Обʼєднаних Націй (ПРООН) в Україні та за фінансової підтримки Уряду Канади, наданої в  у межах Програми ООН із відновлення та розбудови миру. 

Програму ООН із відновлення та розбудови миру (UN RPP) реалізують чотири агентства ООН: Програма розвитку ООН (ПРООН), Структура ООН із питань гендерної рівності та розширення прав і можливостей жінок (ООН Жінки), Фонд ООН у галузі народонаселення (UNFPA) і Продовольча та сільськогосподарська організація ООН (ФАО).

Програму підтримують одинадцять  міжнародних партнерів: Європейський Союз (ЄС), Європейський інвестиційний банк (ЄІБ), Посольство США в Україні, а також уряди Канади, Данії, Німеччини, Японії, Нідерландів, Польщі, Швеції і Швейцарії.

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!

Надрукуйте постер

Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi

Станьте волонтером

Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим

Потрiбна консультацiя?

Онлайн

Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).

В офiсi

Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.

connect

Приєднатися

Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

support

Підтримати

Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.

Повідомити про помилку

×