facebook
Потрібна юридична консультація? Наш юрист надасть її безкоштовно

На чотири кроки ближче до “Правоспроможної громади”

Дата публікації: 11.06.2020

Автор: Ніна Гаєвська, менеджерка з комунікацій

Надзвичайно насиченим став травень для цьогорічних учасників програми “Правовспрожна громада”*. Чотири вебінари вже позаду, тепер кожна команда володіє теоретичними знаннями на тему “Дослідження правових потреб громад: робимо доступ до правосуддя потрібним та дієвим”.  Попереду очікує зустріч експертів з майбутніми дослідниками вже в офлайн режимі для освоєння практичних навичок. 

Про початок навчання за програмою у 2020 році ми розповідали у минулій статті. За цей час учасники програми ознайомились з такими темами: 

  • Поняття доступу до цивільного правосуддя та його виміри
  • Методологія дослідження
  • Практичні аспекти організації та проведення досліджень
  • Практичні аспекти аналізу та представлення результатів дослідження
На фото: слайд з презентації експерта програми Віталія Охріменко, представника Координаційного центру з надання правової допомоги

Поділимось з вами кількома цікавими тезами з презентацій експертів програми. З допомогою представника Координаційного центру з надання правової допомоги Віталія Охріменка учасники програми розібрались за такими поняттями, як доступ до правосуддя: 

“Доступ до правосуддя — сфера відносин, яка характеризується спроможністю людей розуміти та використовувати свої права, бути залученими до формування та вдосконалення законодавства,  отримувати справедливе рішення правових проблем з дотриманням стандартів прав людини; за необхідності — з допомогою неупереджених формальних або неформальних інституцій правосуддя та відповідної правової підтримки, яка пропонує процедурно визначене, реальне, вчасне та справедливе правосуддя. “

На фото: слайд презентації експертки програми, представниці Київського міжнародного інституту соціології Марини Шпікер

З допомогою експерток Марини Шкіпер та Катерини Єрошенко розбирались з особливостями проведення досліджень, їх важливими елементами:

  • програма та складові;
  • визначення індикаторів, гіпотези, їх зв’язок із практичною метою; 
  • використання індикаторів для розробки інструментарію;
  • попередня оцінка наявних ресурсів та багато іншого.

Представниця Київського міжнародного інституту соціології Марина Шпікер, детально зупинилася на всіх важливих питаннях проведення досліджень, одним з яких є розробка інструментарію:

“Перед тим, як перейти до конкретних порад, на що зважати під час формулювання питань у вашому інструментарії, я б хотіла пояснити основний принцип, яким керується дослідник, коли його складає: дослідник, виконавець та респондент розуміють питання однаково.

Тому хороший інструментарій чітко сформульований, не містить двозначностей, простий для сприйняття, наскільки це можливо, і короткий.

Розробка інструментарію – це завдання на стикові соціології, когнітивної психології та лінгвістики. При розробці інструментарію потрібно ставити собі питання:
– чи буде питання зрозуміле тим, хто на нього відповідатиме?
– чи здатен респондент пригадати те, про що ви його запитуєте?
– чи захоче респондент відповідати (щиро)?
– чи може питання викликати небажану емоційну реакцію?

Жоден дослідник не може стовідсотково спрогнозувати, як його формулювання будуть сприйняті всіма респондентами. Саме тому дуже бажано тестувати інструментарій перед дослідженням.”

На фото: слайд презентації експертки програми, представниці Української фундації правової допомоги Катерини Єрошенко

Найголовніше в результаті проведення дослідження представити його результати, адже отримана інформація має приносити користь та сприяти реальним змінам. Саме тому це питання було винесено на окреме обговорення. 

“Як показує практика (та досвід багатьох із учасників, скоріше за все) — навіть найбільш корисне на перший погляд дослідження, результати якого можуть вплинути на життя громади/міста/області/мільйонів людей, можна з легкістю знівелювати та провалити на етапі презентації: неправильно обрані підходи, техніки та засоби, а іноді — навіть час і місце проведення такої презентації.”  — акцентувала увагу експертка проєкту Катерина Єрошенко. 

Виконавчий директор ГС “Мережа правового розвитку” та координатор програми “Правоспроможна громада” Євген Полтенко поділився своїми враженнями від результатів першого модулю програми: 

“Ми планували наші навчальні заходи ще в “докарантинні” часи, ситуація з пандемією трансформувала наші плани. Я дуже пишаюсь тим, як зреагувала на це команда експертів, наскільки швидко ми змогли перенести наше навчання в онлайн. Вдячний командам, котрі активно долучались до освітнього процесу і успішно долали всі  виклики дистанційного навчання. Ми зробили максимум від нас залежного і вже з нетерпінням очікуємо на офлайн зустріч, що відбудеться в Києві вже за тиждень.” 

* Навчально-практична програма “Правоспроможна громада” (надалі — Програма) створює унікальну можливість для українських громад спланувати, підготувати та провести дослідження правових потреб своїх мешканців.

Програма впроваджується Українською школою практичних знань з питань доступу до правосуддя  з 2019 року та безпосередньо адмініструється Мережею правового розвитку на базі мережі правових клубів Pravokator за підтримки партнерських організацій та установ: Міжнародний фонд “Відродження”, Українська фундація правової допомоги, Координаційний центр з надання правової допомоги. Більш детально: https://bit.ly/2u5F03X

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!

Надрукуйте постер

Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi

Станьте волонтером

Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим

Потрiбна консультацiя?

Онлайн

Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).

В офiсi

Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.

connect

Приєднатися

Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

support

Підтримати

Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.

Повідомити про помилку

×