facebook
Потрібна юридична консультація? Наш юрист надасть її безкоштовно

«Наша позиція — це чітка відповідь на запити громад»: про результати, досягнення та виклики червоноградської ГО «МІЦь»

Дата публікації: 16.09.2024

Авторка: Юлія Білик, комунікаційна менеджерка МПР

Робота громадської організації «Молодіжний ініціативний центр» (ГО «МІЦь»), яка базується у місті Червоноград Львівської області, зосереджена на підтримці невеликих територіальних громад Червоноградського району. Команда ГО забезпечує жителів громад фаховою правничою та психологічною допомогою, здійснює правопросвітницькі заходи, супроводжує громади, надаючи їм експертну підтримку, спонукаючи до діалогу між владою та окремими цільовими групами, та надає експертні консультації з актуальних питань. Упродовж березня-липня 2024 року ці важливі напрями членської організації підтримала Мережа правового розвитку (МПР) в межах програми посилення спроможності локальних організацій реагувати на виклики війни.

Націленість у поля

ГО «МІЦь» працює там, де бачить потребу у своїй залученості. Наразі це п’ять громад Червоноградського району Львівської області: Добротвірська, Сокальська, Великомостівська, Белзька та, відповідно, Червоноградська.

На фото: Наталка Костишин, голова правління ГО «Молодіжний ініціативний центр»

«Це невеликі територіальні громади, жителі яких не мають доступу ні до якісних соціальних послуг, ні до психологічної допомоги, ні до правової допомоги чи супроводу якихось процесів, оскільки багато населених пунктів є віддаленими і без транспортного зв’язку взагалі. Саме тому ми спрямовуємо свою роботу не тільки на районний центр, який має достатньо уваги від донорів і державних структур. Ми націлені у ті поля, про які багато та пафосно вміють говорити, але коли заходиш у ці поля, розумієш, що робота там не відбувається і послуг люди не отримують», — розповідає голова правління ГО «Молодіжний ініціативний центр» Наталка Костишин.

Особливу затребуваність громадами своєї роботи команда «МІЦь» відчувала у перші місяці після повномасштабного вторгнення. На той час прикордонні громади Львівщини стали транзитною зоною, через яку українці з окупованих територій та зони бойових дій виїжджали у країни Європи. І, оскільки  на рівні держави у перші дні не були продумані та унормовані  процеси, громадський сектор, в тому числі і «Молодіжний ініціативний центр»,  взяв на себе відповідальність, надаючи правову та психологічну допомогу, підтримуючи у вирішенні соціальних питань.

Орієнтація на довготривалу перспективу

На сьогодні в пріоритеті ГО — відновлення громад у воєнний і повоєнний час. «Наша позиція — це спрямовувати діяльність не на алгоритм самої роботи, а чітка відповідь на запити громад, цільових груп, в деяких випадках — на запити окремих людей, і досягнення результату відповідно до цього запиту», — наголошує Наталка Костишин.

З її слів, всі свої ініціативи і проєкти організація будує за простою логікою: спочатку досліджують проблематику, потім спільно напрацьовують алгоритми вирішення питання, а далі вживають заходів для вирішення.

Членкиня правління «Молодіжного ініціативного центру», психологиня Наталка Дячук зауважує, що робота ГО з громадами спрямована на довготривалі перспективи. Причому їх ініціюють самі громади.

На фото: членкиня правління «Молодіжного ініціативного центру», психологиня Наталка Дячук

«На мою думку, дуже важливою є наша робота щодо розвитку самозарадності громад, сприяння налагодженню контактів між громадами, які знаходяться поруч, але раніше добре не контактували. У цьому є наша заслуга, і це має інституційні наслідки для громад», — підкреслює Наталка Дячук.

Комплексний підхід

Протягом п’яти місяців, коли «МІЦь» отримувала інституційну підтримку від МПР, команда організації надала жителям громад 202 юридичні консультації, забезпечила юридичний супровід семи справ, із якими звернулися громадяни, напрацювала 12 кейсів комплексної правничо-психологічної допомоги у Великомостівській та Сокальській громадах організувала роботу 10 мобільних правничих офісів. Ефективність такої роботи зумовлена комплексним підходом.

«Ні окремо надана правова допомога, ні окремо надана психологічна не дала б такого ефекту, який ми отримали. Поєднання обох напрямів допомагає шукати сенси. Ми мали кілька зустрічей, де це було дуже очевидним. Наприклад, зустрічі з сім’ями загиблих і зниклих безвісти військовослужбовців. Це було просто “вау”. Під час них вдалося добре налагодити комунікацію між сім’ями й адміністраціями громад: одні були почуті, а інші зрозуміли, як треба слухати», — акцентує Наталка Дячук.

Підтримка військовослужбовців та їхніх сімей

Одна із таких діалогових зустрічей відбулася 17 липня у Великомостівській громаді, де станом на  1 липня налічувалося 28 сімей, рідні яких загинули при виконанні військового обов’язку, ще у 20 сім’ях є військові, які втратили здоров’я під час бойових дій. Двоє жителів громади повернулися з полону, шестеро визнані такими, що перебувають у полоні. Цю сумну статистику Наталка Костишин називає неточною, адже насправді втрати можуть бути значно більшими.

На фото: діалогова зустріч сімей військовослужбовців із владою у Великомостівській громаді

Учасниками/цями зустрічі з командою «Молодіжного ініціативного центру» у Великомостівській громаді були представники/ці 23 сімей військовослужбовців. «Захід для громади був знаковим. Тому що, по-перше, велика кількість людей відгукнулася і пішла на діалог, а по-друге, тому, що захід був результативний. За його підсумками у Великомостівській громаді подана заявка на участь в аналітичному проєкті, спрямованому на вивчення запитів і потреб сімей військовослужбовців. Проєкт передбачає підготовку органами влади програми соціального і правового супроводу таких сімей і, відповідно, моніторинг виконання цієї програми», — розповідає Наталка Костишин.

На фото: Андрій Мицак, юрист ГО «Молодіжний ініціативний центр», надає консультацію у мобільному правничому офісі Великомостівської громади

У Добротвірській громаді юристисти ГО у співпраці з представниками/ицями органів місцевого самоврядування допомогли військовослужбовцю, який у перший місяць повномасштабного вторгнення отримав важкі поранення, отримати належний йому статус учасника бойових дій та передбачені соціальні виплати від держави. Проблема полягала у тому, що після списання з війська чоловік не одержав жодних документів, які б підтверджували факт проходження служби та отримання бойового поранення.

Правопросвітництво

Окреме місце у роботі ГО займає правопросвітницький напрям. Юристи проводять тренінги у громадах та для школярів на базі навчальних закладів, консультують жителів громад за телефонними лініями та у межах роботи мобільних офісів у Великомостівській, Белзькій, Добротвірській і Сокальській громадах.

На фото: Марія Федоряк та Марія Козловська, юристки ГО «Молодіжний ініціативний центр», під час правопросвітнього заходу про юридичну відповідальність у Гірницькій гімназії

Крім того, «Молодіжний ініціативний центр» співпрацює з двома FM-радіостанціями — «Сокаль» та «Нео-радіо». На хвилях цих станцій, які слухають понад 90 000 людей, за підтримки МПР та Фонду Чарльза Стюарта Мотта транслюється правовий лекторій від правників «МІЦь».

«Радіостанції покривають не тільки Червоноградський район, але і частину території Волинської області, яка з нами межує, також — Жовківський, частину Золочівського  та  Львівського районів. Тобто це хороші канали донесення корисної інформації. Все більше людей знають про нашу діяльність», — зауважує Наталка Костишин.

Практика нефіксованого членства

Такий формат взаємодії, як із FM-радіостанціями, ГО називає нефіксованим членством в організації. Воно означає, що на будь-якому етапі діяльності — чи то при підготовці проєктів, чи то під час організації заходів, «МІЦь» запрошує фахівців, експертів у різних галузях або просто тих, хто хоча і не має конкретної експертизи, але готові і можуть бути помічними. Наприклад, у логістичних, організаційних питаннях чи у налагодженні комунікацій.

Єднання однодумців

Маючи розуміння того, що отримати кращий результат можна досягнути в єднанні з тими, хто має подібні цінності і прагнення, ГО «Молодіжний ініціативний центр» запросила до співпраці 11 інших активних організацій громадянського суспільства Червоноградського району. Всі вони заявили про свої наміри працювати разом, що закріпили підписанням меморандуму. У межах співпраці вже реалізовано декілька ініціатив із благодійним фондом «Карітас»-Сокаль та Агенцією регіонального розвитку «Надбужанщина» з Добротвора.

«Це теж потужний напрям нашої роботи. Адже попри велику кількість організацій, зареєстрованих у районі, а це — близько 300, насправді працює не так багато. Неактивні відсіюються, а ті, які готові працювати, включаються у процеси», — наголошує Наталка Костишин.

Як результат цієї ініціативи — створення ГО «Великомостівщина» у  громаді, яка прагне до розвитку ГО «МІЦь»наразі здійснює менторський супровід, допомагаючи робити молодій організації перші кроки.  

Виклики та перспективи

Найбільшими викликами для громад, із якими працює «Молодіжний ініціативний центр», є брак ресурсів та фахівців. «Донорські кошти зазвичай спрямовуються на прифронтові або деокуповані території, але  громади так само потерпають від наслідків війни. Наприклад, викликом для однієї з громад стає початок опалювального сезону, і виклик цей – наслідок, власне, війни  Друге — це відсутність фахівців, які можуть супроводжувати ті чи інші процеси або виконувати ту чи іншу роботу. і особливо це відчутно у маленьких громадах», — зазначає  Наталка Костишин.

Тоді як вирішення цих викликів потребує системних дій та перегляду акцентів уваги з боку міжнародних організацій та держави в цілому, ГО «МІЦь» продовжує «своє робить»: з-поміж іншого —  закривати запити громад на правничу та психологічну допомогу, актуальність якої нині неможливо перебільшити.

На фото: робота з молоддю Сокальщини 

Окремим напрямом діяльності організації є взаємодія з молодіжним середовищем — власне, це одна зі стратегічних цілей, яка потребує особливої уваги через сформований запит молоді. До створення та планування діяльності молодіжних просторів у Сокальській та Добротвірській громаді теж долучені експерти організації. Наразі є перші результати після тренінгів, проведених у зазначених громадах. У Добротворі активно працюють над формуванням Молодіжної ради, у Сокалі — над формалізацією молодіжної ініціативної групи. Попереду — розробка стратегій, планів, не виключено — молодіжних програм чи політик у громадах.

На фото: тренінг для молоді Добротвірської громади з організації роботи молодіжного простору

У співпраці з клубом «Docudays» ГО «МІЦь» реалізує проєкт «Місце зустрічі — бібліотека» у Добротвірській громаді. Крім перегляду та обговорення документальних фільмів про права людини, проєкт має допомогти громаді переосмислити формат роботи мережі бібліотек

На фото: обговорення документального фільму у Добротвірській бібліотеці

У межах цього проєкту «Молодіжний ініціативний центр» завершує адвокаційну кампанію. За її результатами у восьми закладах бібліотечні фахівчині, які пройдуть відповідне навчання, до переліку своїх послуг додадуть і доступ до правничої допомоги своїх читачів, скеровуючи їхні запити до юристів. 

На фото: напрацювання нових форм та напрямів роботи у Добротвірській бібліотеці

Експерти організації паралельно долучені до реалізації кількох проєктів, допомагаючи згуртувати мешканців громад навколо вирішення проблем, вирішувати конфлікти, чи запобігати їм, налагоджувати діалоги, ініціювати зміни, створювати простори тощо.

Матеріал створено за підтримки міжнародної благодійної платформи GlobalGiving, Фонду Чарльза Стюарта Мотта. Зміст публікації є виключно відповідальністю громадської спілки «Мережа правового розвитку».

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!

Надрукуйте постер

Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi

Станьте волонтером

Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим

Потрiбна консультацiя?

Онлайн

Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).

В офiсi

Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.

connect

Приєднатися

Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

support

Підтримати

Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.

Повідомити про помилку

×