facebook
Потрібна юридична консультація? Наш юрист надасть її безкоштовно

Новий етап «Правоспроможної громади»: супровід впровадження рішень

Дата публікації: 04.02.2022

Учасники програми «Правоспроможна громада» наприкінці 2021 року отримали фінансову підтримку на впровадження дорожніх карт посилення правової спроможності чотирьох громад. Окрім того, в Хмільнику (Вінницька обл.), Кремінній (Луганська обл.) та Узині (Київська обл.) експерти програми провели аналітичні дослідження якості роботи органів місцевого самоврядування у сфері доступу до правосуддя. Такі компоненти реалізуються вперше і вже мають попередні результати. 

Аналітичний компонент

Цей компонент складається із кількох етапів. Експерти програми за вивчили роботу місцевої влади за тими напрямами, які найбільше відповідають контексту кожної із трьох громад. Загалом вони стосувалися:

  • Доступу до правосуддя
  • Безпеки громади 
  • Гідного рівня життя
  • Праці та умов її реалізації               
  • Права на інформацію
  • Соціального захисту для вразливих категорій
  • Участі у вирішенні місцевих справ

Також експерти приділили увагу вивченню ефективності регуляторної політики.

Було оцінено, наскільки є дієвими програми у громадах, які заходи передбачають, чи вміє місцеве самоврядування стратегічно діяти, приймаючи рішення, і чи залучає до них своїх жителів.

На фото: Експерт програми Тарас Щербатюк.

«Це дослідження було більш глибшим, ніж які звичайно ми проводимо в межах інших програм. Аналізуючи місцеві програми, рішення, плани заходів, ми звертали увагу, наскільки вони відповідають місцевим стратегіям розвитку громад. Використовуючи такий підхід, ми мали змогу більш детально оцінити роботу органів місцевого самоврядування,» – зазначив експерт програми Тарас Щербатюк

Наступний етап – проведення 14 глибинних інтерв’ю із представниками місцевої влади. Інтерв’ю мали перевірити, уточнити інформацію, яка зібрана під час дослідження.

«Глибинні інтерв’ю виявилися цінним доповненням до кабінетного дослідження, оскільки інформація з відкритих джерел та офіційних документів не завжди вірно відображає як питання й проблеми, що дійсно стоять на порядку денному у громаді, так і чималий обсяг заходів, які насправді вживають органи місцевого самоврядування у тих сферах і напрямах, котрі ми аналізували. Що стосується доступу до правосуддя, ми виявили, що у кожній громаді наявна інфраструктура, котра забезпечує первинну, а деколи і вторинну, правову допомогу та інформування, але є проблеми з її доступністю для тих, хто мешкає далеко від адміністративного центру чи потребує термінового вирішення питання. Цікавим прикладом є Хмільницька громада, що включає понад 40 сіл, де до вирішення цієї проблеми підійшли комплексно, розвиваючи мережу параюристів з числа місцевих мешканців та старост», – зазначає соціологиня програми Марина Шпікер.

Зібравши та проаналізувавши цю інформацію, експерти програми зустрілися із представниками і представницями місцевого самоврядування на стратегічних сесіях. Зустрічі допомогли виявити найболючіші проблеми громади та разом спробували подивитися, як ці проблеми можна вирішити. 

«Співпрацю з громадами не вибудувати, сидячи у київському кабінеті і надсилаючи запити. Разом із працівниками міської ради, старостами та місцевими депутатами в кожній із громад ми заглибилися у розуміння доступу до правосуддя не лише як доступу до правової допомоги, а й як ключа до розв’язання проблем у різних сферах життя громади. І познайомили аудиторію з висновками наших експертів, які понад шести місяців вивчали місцеві стратегії та програми, щоб виявити можливості для громади вдосконалювати доступність правосуддя та публічних послуг», – зазначає виконавчий директор Мережі правового розвитку, координатор програми Євген Полтенко.

На фото: Учасниці /ки стратегічної сесії в Кремінній (Луганська обл.).

Так у Кремінній Луганської області разом із працівниками соціальної сфери експерти програми дизайнували, які практичні кроки можна здійснити у 2022 році, щоб інклюзивні публічні послуги стали реальністю для мешканців громади. 

На фото: Робота стратегічної сесії у Хмільнику (Вінницька обл.).

Представники/иці Хмільницької міської ради Вінницької області визначила для себе пріоритетною роботу за двома напрямами. «Безпека у громаді» передбачає комплексні рішення для забезпечення населення громади якісною питною водою. За іншим напрямом  – «Регуляторна політика»  – необхідно активізувати місцевих підприємців до участі у підготовці, обговоренні та ухваленні місцевою владою регуляторних актів.

На фото: Робота стратегічної сесії в Узині (Київська обл.).

Для представників місцевого самоврядування Узинської громади на порядку денному також є проблеми довкілля та стимулювання спеціалізованої кооперації у агросекторі (зокрема це стосується садівництва).

Обговорена під час стратегічних сесій інформація стане основою  рекомендацій для покращення доступу до правосуддя мешканців у громадах. Експерти «Правоспроможної громади» спільно з представниками місцевої влади планують завершити цю роботу до кінця березня 2022 року.

Впровадження дорожніх карт

Після проведення соціологічних досліджень правових потреб та проблем у громадах минулого року, ініціативні групи з Каховки на Херсонщині, Полтави, Кам’янки-Бузької на Львівщині та Вільхівки на Харківщині отримали фінансову підтримку на впровадження дорожніх карт. Їхня просвітницька та адвокаційна робота розпочалася в жовтні 2021 року. Ось деякі результатами, якими місцеві активісти можуть поділитися вже зараз.

Каховка

У жовтні місцева ініціативна група презентувала результати соціологічного дослідження на сесії міської ради. Вже наступного місяця міський голова підписав розпорядження про створення робочої групи з підготовки проєкту міської програми розширення правових можливостей мешканців громади. 

«Це був старт передфінальної частини реалізації проєкту. Вся наша група почала активну роботу над  проєктом програми та підготовкою матеріалу для адвокаційної компанії. Нам дуже допомогло те, що в цих процесах працювали єдиною командою з міською радою,» – зазначає координаторка групи Ольга Радіонова.

Згаданий проєкт програми планують фіналізувати до кінця січня цього року, однак вже визначено, що координувати її реалізацію буде Міський центр соціальних служб Каховської міської ради.

На фото: Для своєї адвокаційної кампанії, спрямованої на прийняття місцевої програми розширення правових можливостей, ініціативна група із Каховки створили інформаційну фотозону «Екосистема доступу до правосуддя Каховської міської територіальної громади». Вона розміщується на першому поверсі Каховської міської ради. Розробка фотозони зайняла два місяці, а інфо-кубики (пуфики) активісти / ки виготовили власноруч. Фото із фейсбук-сторінки Ольги Радіонової

Вільхівка

У Вільхівці ініціативна група адвокує впровадження стратегічних рішень, які визначили в дорожній карті покращення доступу до правосуддя в громаді. Активісти вже презентували у громаді результати проведення соціологічного дослідження правових потреб і проблем місцевих жителів та ініціювали створення проєкту програми із надання правової допомоги та покращення безпеки до 2024 року. Окрім того, ініціативна група має намір розпочати ведення правової рубрики на сайті громади та сприяти покращенню доступу мешканців до послуг державної системи безоплатної правової допомоги.

На фото: ініціативна група із Вільхівки презентує Дорожню карту покращення доступу до правосуддя в громаді. Фото зі сторінки Михайла Коробецького

Полтава

Ініціативна група Полтавської громади протягом жовтня-грудня минулого року провели аудиторні тренінги для жителів трьох старостинських округів громади щодо протидії домашньому насильству та проявам дискримінації разом із вебінарами для школярів. До цих заходів залучили представників /ниць соціальної сфери громади та правоохоронців. Завдяки активній роботі із правопросвітництва група прагне збільшити рівень обізнаності мешканців про можливість отримати правову допомогу, а це в майбутньому допоможе налагодити ефективну комунікацію мешканців з місцевим центром БВПД і міською владою у сфері доступу правосуддя.

Оскільки у громаді проходить робота щодо оптимізації програм і стратегій, компонент посилення правової спроможності громади стане частиною вже існуючих програмних та стратегічних документів Полтавської територіальної громади.

«Ми націлені на цільову програму «Розвиток освіти дорослих». Наша команда залучена до внесення змін щодо покращення доступу до правосуддя до вже існуючої програми. Нову редакцію ми вже підготували,» –  зауважила координаторка ініціативної групи Марія Кір’янова.

На фото: Ініціативна група із Полтави провела тренінг «Домашнє насильство: причини і шляхи подолання» для жителів/ьок Валківського старостинського округу Полтавської міської ради. Фото зі сторінки Марії Кір’янової на Facebook. 

Кам’янка-Бузька

У Кам’янка-Бузькій громаді протягом жовтня-грудня юристи ініціативної групи здійснили 12 виїздів в старостинські округи. Вони надавали безоплатну правову допомогу жителям громади та ознайомили з результатами дослідження. За підсумками цієї роботи надано понад 170 юридичних консультацій. Підготовлено 15 процесуальних документів.

Крім того, тепер у громаді діє гаряча лінія з надання безоплатної правової допомоги, куди можна звернутися за консультацією для вирішення правових питань.

Ініціативна група розробила інформаційні буклети, а також розпочала роботу щодо розробки програми доступу до правосуддя. 

На фото: Консультування під час виїзних прийомів у старостинських округах Кам’янка-Бузької громади (Львівська обл.). Фото Андрія Корбецького.

Протягом 2019 – 2021 років у 17 громадах проведені соціологічні дослідження для виявлення правових проблем та потреб місцевих жителів та створення дорожніх карт покращення доступу до правосуддя. Новий етап програми «Правоспроможна громада» спрямований на супровід впровадження рішень.

 

Навчально-практична програма “Правоспроможна громада” впроваджується Українською школою практичних знань з питань доступу до правосуддя з 2019 року на базі мережі правових клубів #PRAVOKATOR за підтримки Координаційного центру з надання правової допомоги, Міжнародного фонду “Відродження”, Української фундації правової допомоги, партнерських організацій та установ і безпосередньо адмініструється Мережею правового розвитку.

Матеріал відображає позицію авторів і не обов’язково збігається з позицією Міжнародного Фонду  «Відродження»

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!

Надрукуйте постер

Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi

Станьте волонтером

Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим

Потрiбна консультацiя?

Онлайн

Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).

В офiсi

Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.

connect

Приєднатися

Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

support

Підтримати

Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.

Повідомити про помилку

×