facebook
Потрібна юридична консультація? Наш юрист надасть її безкоштовно

Отримання грантів може допомогти бізнесу боротися з наслідками повномасштабної війни

Дата публікації: 22.12.2022

Авторка: Галина Колесник, комунікаційна менеджерка Мережі правового розвитку 

Наприкінці листопада експертки Мережі правового розвитку (МПР) Анна Карпенко та Інна Колесник провели вебінар для понад 30 представників/иць малого та середнього бізнесу щодо отримання та оподаткування грантів. Напередодні вони отримали понад 150 запитань і відповіли на найбільш поширені.

Експертки наголошують, що багато підприємців/иць бояться мати справу з державними грантами, оскільки вважають, що це ризиковано. Однак, якщо детально вивчити питання, зрозуміти основні моменти, то це джерело фінансування може неабияк допомогти боротися з викликами повномасштабної війни.

Знайомимо з кількома важливими порадами від експерток.

Отримання грантів

На фото: Інна Колесник, юристка та тренерка членської організації МПР ГО «Трикутник». надає безоплатну правову допомогу в межах соціальної ініціативи “Вулик Змістів”, має 10 років практики корпоративної юристки.

Всі питання, які стосуються отримання грантів, викладені в постанові № 738 від 21.06.2022, — розповідає Інна Колесник, юристка та тренерка ГО «Трикутник», яка надає безоплатну правову допомогу в межах соціальної ініціативи “Вулик Змістів”.

Експертка радить залучати до написання грантової заявки бухгалтера та юриста, які працюють в організації, щоб якомога детальніше та реалістичніше виписати всі показники.

Державні гранти можна отримати через Дія Бізнес (https://business.diia.gov.ua/) та єРобота (https://erobota.diia.gov.ua/).

Сьогодні діють такі види державних грантових програм

  • Своя справа. Мікрогрант до 250 тис грн, який передбачає створення не менше одного робочого місця (найманий працівник).
  • Новий рівень. До 8 млн грн та до 25 робочих місць.
  • Свій сад. До 400 тис грн за гектар, 1-6 постійних місць і до 425 сезонних. Потребує максимальної деталізації грантової заявки, до якої, зокрема, додається план висадки аграрних культур.
  • Своя теплиця. До 7 млн грн. Від 40 робочих місць.

На стадії розробки

  • IT-стартап. До 35 млн грн.
  • Стартап в IT на навчання.

Як оцінюють заявки аплікантів?

Інна Колесник розповідає, як відбувається розгляд грантових заявок.

Заявки від грантерів/ок спочатку перевіряє Ощадбанк, який має доступ до державних реєстрів, наприклад, виконавчих проваджень, податкові реєстри. Вивчають бізнес-план, платоспроможність та реальність діяльності підприємця. Окрім того, за потреби вони можуть викликати грантоотримувача на співбесіду.

Відповідно до постанови є бали, за якими оцінюється заявка. Наступним кроком є направлення до центру зайнятості, який і ухвалює фінальне рішення про надання гранту.

На що варто звертати увагу під час підготовки заявки:

  1. Відповідність критеріям постанови.
  2. Чіткість, обґрунтованість бізнес-плану, його відповідність умовам гранту.
  3.  Гарна ділова репутація підприємця, наприклад, відсутність кредитних заборгованостей, вчасна сплата податків, аліментів тощо..
  4. Дотримання дедлайнів, домовленостей щодо зустрічей, співбесід з працівниками Ощадбанку та регіонального центру зайнятості.
  5. Відповідність документів нормам Закону України та ін.

Окремим джерелом підтримки бізнесу є кредитування з нульовою ставкою або низькою — під 5 %, 7 % або 9 %.

«Насамперед треба розглянути види та умови кредитних продуктів. На що вони видаються і чи відповідають потребам бізнесу. Щоб обрати кредит чи грант, порівнюємо їхні цільові призначення. Звертаємо увагу й на те, чи потрібне забезпечення таких кредитів. Дуже часто забезпечення не потрібне або ж гарантується державою на кредитній основі», — зазначає Інна Колесник.

Оподаткування грантів

На фото: Анна Карпенко, експертка з питань фінансів та оподаткування МПР, яка працює в межах програми #StandWithUkraine коаліції Солідарність і справедливість. 

Бюджетний грант — це цільова допомога у вигляді коштів або майна, що надаються на безоплатній і безповоротній основі за рахунок коштів державного та/або місцевих бюджетів, міжнародної технічної допомоги для реалізації проєкту.

Про особливості оподаткування грантів експертка МПР Анна Карпенко розповідає також на ldn.org.ua

Експертка застерігає щодо нецільового використання  грантових коштів.

– По-перше, це тягне за собою додаткове податкове навантаження, оскільки потрібно буде нарахувати на них 18% податку на прибуток. По-друге, це може бути порушенням отримання грантових коштів і, відповідно, надані кошти можуть відкликати. Їх потрібно буде повертати. І відповідно на витрачену суму слід буде нарахувати дохід та сплатити податок до бюджету. 

Водночас, якщо, наприклад, кошти з бюджетного чи міжнародного гранту були витрачені за цільовим призначенням, він не оподатковується ні податком на прибуток, ні єдиним податком, — наголошує Анна Карпенко.

Нагадуємо, з початку повномасhttps://ldn.org.ua/штабної війни Мережа правового розвитку розпочала консультувати малий і середній бізнес (МСБ) з питань фінансів і оподаткування, а згодом і з юридичних питань щодо релокації. Консультування отримали понад 70 представників МСБ. На найбільш поширені питання підготовлено і розміщено на сайті Мережі 25 матеріалів, зокрема з питань оподаткування державних грантів. Окрім того, Мережа правового розвитку провела  опитування серед представників малого і середнього бізнесу “Податки та релокація для малого і середнього бізнесу в умовах повномасштабної війни в Україні”, в якому взяли участь 15 респондентів. Деякі з запропонованих експертних рекомендацій уже впроваджені.  

Отримати консультації для малого і середнього бізнесу з юридичних питань та питань оподаткування можна:

  • телефоном 096-032-35-38,
  • написавши на email: bizconsult@ldn.org.ua

Консультантка на зв’язку із 11:00 до 13:00, понеділок — п’ятниця.


P. S. Більше актуальної інформації на правову та гуманітарну тематику – у спецрубриці #StandWithUkraine. В ній акумулюємо матеріали, які можуть стати в нагоді тим, хто страждає, чиї права порушуються внаслідок війни рф проти України.


ВИ МОЖЕТЕ



НАШУ РОБОТУ СВОЇМ ВНЕСКОМ

Будьте в курсі кожної новини та події – підпишіться на наш Telegram-канал: https://t.me/LegalDevelopmentNetwork

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!

Надрукуйте постер

Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi

Станьте волонтером

Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим

Потрiбна консультацiя?

Онлайн

Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).

В офiсi

Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.

connect

Приєднатися

Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

support

Підтримати

Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.

Повідомити про помилку

×