facebook
Потрібна юридична консультація? Наш юрист надасть її безкоштовно

Переселенці з Запорізької області створили громадську організацію та допомагають громаді на Івано-Франківщині

Дата публікації: 27.04.2023

Авторка: Галина Колесник, комунікаційна менеджерка Мережі правового розвитку 

Наприкінці лютого 2022 року адвокатка Людмила Сірко через загрозу тимчасової окупації змушена була покинути Енергодар Запорізької області та переїхати до Делятина Івано-Франківської. Вже на початку березня вона та інші енергодарці почали активно співпрацювати з органом місцевого самоврядування: спершу як волонтери, а згодом, як активна громадська організація «Сімейне коло / громадська експертиза», єдина в Делятинській громаді, зареєструвавшись у червні 2022-го.

На фото: Керівниця ГО «Сімейне коло / громадська експертиза» Людмила Сірко. Фото з архіву ГО «Сімейне коло / громадська експертиза».

«Команда нашої організації складається з дев’яти осіб. Двоє з них і зараз перебувають у тимчасовій окупації. Завдяки ним ми маємо змогу розуміти, яка ситуація там зараз, розповідає керівниця організації Людмила Сірко. — Для прикладу, в Енергодарі до 24 лютого проживало 50 тис населення, а зараз лишилося тільки 15 тис. У місті немає юристів, адвокатів, нотаріусів, тож первинну правову допомогу ні від кого отримати. Люди лишилися один-на-один з окупаційною владою. Єдина можливість — це наші чат-боти. В силу обставин найбільше «болять» питання прийняття спадщини, встановлення факту смерті та народження на окупованій території, аліменти чи заборгованість перші алгоритми. До нас звертаються порівну ті, кому вдалося виїхати, зокрема і закордон, і ті, хто залишився в заручниках окупантів».

На фото: Надання первинної правової допомоги переселенці. Фото з архіву ГО «Сімейне коло / громадська експертиза».

«Сімейне коло» допомагає не лише енергодарцям. Ще навесні 2022-го, коли Україна стикнулася із загрозою гуманітарної кризи, за активної співучасті Делятинської громади організація створила інформаційний штаб для переселенців громади, а це понад 2000 ВПО станом на літо 2022 року. Селищна рада відповідала переважно за залучення гуманітарної допомоги у громаду, а організація контролювала та координувала її видачу. Сьогодні «Сімейне коло» надає інформаційний супровід 950 внутрішнім переселенцям, які ще перебувають у громаді. Це громадяни з Запорізької, Херсонської, Миколаївської, Харківської, Донецької, Луганської областей. Вони залишився у громаді, бо їм нікуди повертатися. 

«Сімейне коло / громадська експертиза» зібрала інформацію про потреби кожного з них, аби ніхто не залишився без допомоги. Окрім того, організація комунікує з великими фондами, впровадила п’ять грантових ініціатив. Завдяки цьому створено кімнату тимчасового перебування для переселенців і пункт незламності, інформаційний штаб облаштований технікою для безоплатної ксерокопії для ВПО, впроваджено  програми соціальної адаптації та інтеграції в місцеву спільноту для внутрішньо переміщених осіб.

На фото: Один із інтеграційних заходів для переселенців і жителів громади. Фото з архіву ГО «Сімейне коло / громадська експертиза».

Із квітня по серпень 2022 року надавали первинну правову допомогу, займались організацією заходів для адаптації та інтеграції ВПО в життя громади, облаштували безкоштовні робочі місця для доступу до інтернету, налагодили надання безоплатної послуги з ксерокопії, запустили гарячу лінію для ВПО громади.

Впровадження мікро-грантової ініціативи за підтримки Програми розвитку Організації Об’єднаних націй (ПРООН) в Україні допоміг продовжити цей напрям роботи і у 2023 році й, окрім того, організація отримала підтримку в межах проєкту «Розвиток спроможності місцевих ОГС надавачів правової допомоги в Україні», який впроваджує Мережа правового розвитку за підтримки ПРООН та Уряду Канади.

«Проєкт «Розвиток спроможності місцевих ОГС»  для нас був неабияк своєчасним, — розповідає Людмила. — Добре, що ця можливість виникла не в перші місяці війни — бо то були трохи інші проблеми та виклики а вже влітку, коли напрями діяльності самі-по-собі сформувалися. Дуже допомогла, тому що ти розумієш, що ти не один-на-один зі своєю ідеєю. Завдяки менторству чітко виокремили напрями роботи та синхронізувати роботу команди, адже якісний правовий сервіс — це не лише робота юристів чи адвокатів, це ще й чітка та фахова робота комунікаційнків, бухгалтерів, волонтерів.

У нас правова допомога безпосередньо надається для громадян з тимчасово окупованих територій  (Енергодарська громада) в онлайн режимі, через меседжери, в телефонному режимі для ВПО, які в межах Україниу, для ВПО громади на штабі за графіком. Але якщо і терміново поза ним треба комусь допомога, не ігноруємо, — говорить Людмила Сірко. — Зараз помічаємо таку тенденцію, що людямі з тимчасової окупації найбільше «болить» первинка, а внутрішньо переміщеним особам — вторинка. У випадку надання вторинної правової допомоги, тобто звернення до суду, ми переадресовуємо до Надвірнянського Центру надання безоплатної вторинної правової допомоги Івано-Франківської області. Однак буває, що центр не може надати допомогу тієї якості, яку очікують переселенці, в цьому випадку ми допомагаємо знайти приватного юриста, і вже він опікується на платній основі». 

Для довідки

Проєкт «Розвиток спроможності місцевих ОГС — надавачів правової допомоги в Україні» впроваджується Мережею правового розвитку за сприяння Програми розвитку ООН (ПРООН) в Україні та за фінансової підтримки Уряду Канади, наданої в  у межах Програми ООН із відновлення та розбудови миру. 

Програму ООН із відновлення та розбудови миру (UN RPP) реалізують чотири агентства ООН: Програма розвитку ООН (ПРООН), Структура ООН із питань гендерної рівності та розширення прав і можливостей жінок (ООН Жінки), Фонд ООН у галузі народонаселення (UNFPA) і Продовольча та сільськогосподарська організація ООН (ФАО).

Програму підтримують одинадцять  міжнародних партнерів: Європейський Союз (ЄС), Європейський інвестиційний банк (ЄІБ), Посольство США в Україні, а також уряди Канади, Данії, Німеччини, Японії, Нідерландів, Польщі, Швеції і Швейцарії.

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!

Надрукуйте постер

Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi

Станьте волонтером

Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим

Потрiбна консультацiя?

Онлайн

Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).

В офiсi

Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.

connect

Приєднатися

Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

support

Підтримати

Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.

Повідомити про помилку

×