facebook
Потрібна юридична консультація? Наш юрист надасть її безкоштовно

Перший досвід нових моніторів Місцевого індексу прав людини на сході України

Дата публікації: 04.09.2020

Вже більше місяця як 15 експертів, котрі мешкають на сході України, розпочали своє моніторингове дослідження за методологією Місцевого індексу прав людини (МІПЛ). 

Нагадаємо, що проєкт реалізовують Мережа правового розвитку (МПР) у партнерстві з Українською Гельсінською спілкою з прав людини (УГСПЛ) та організаціями громадянського суспільства Донецької та Луганської областей в межах Програми ООН із відновлення та розбудови миру за фінансової підтримки Європейського Союзу, а також урядів Данії, Нідерландів, Швейцарії та Швеції. 

На фото: команда проєкту «МІПЛ-Донбас» під час навчання у м. Кремінна, Луганська область, 26-27 червня 2020 року

Моніторинг МІПЛ передбачає виставлення бальної та відсоткової оцінки зусиллям місцевої влади із забезпечення прав людини за кожним напрямом оцінювання. Кожен з напрямів відповідає за певний аспект життя людини: 

  • безпека в громаді;
  • навколишнє природне середовище;
  • охорона здоров’я;
  • гідний рівень життя;
  • освіта і культурний розвиток;
  • соціальний захист вразливих категорій;
  • праця та умови її реалізації;
  • інформаційні права;
  • добре врядування.

Також наразі експерти проєкту завершують розробку нового напряму «Доступ до правосуддя». Цей напрям методології МІПЛ дозволить оцінити, наскільки ефективно місцеве самоврядування виконує свої функції щодо сприяння роботі органів поліції, суду, юстиції, системи безоплатної правової допомоги, здійснення правопросвітницьких заходів та надання первинної правової допомоги мешканцям громади.

Для того, щоб зібрати інформацію по кожному напряму, наші монітори проводять аналіз відкритих джерел, опрацьовують місцеві програми, аналізують наявність системних заходів, подають запити та отримують розгорнуті пояснення відповідальних працівників органів місцевого самоврядування (ОМС). 

На фото: Яна Якуніна, моніторка проєкту перед зустріччю із працівниками управління праці та захисту населення у м. Лисичанськ (Луганська область), липень 2020 року

Кожні бал та відсоток виставляється на основі чітких видимих і зрозумілих доказів з поясненням результату моніторинговою командою.За результатами кожного моніторингу місцева влада отримає перелік рекомендацій до покращення власної діяльності. Такі звіти розміщуються на сайті Місцевого індексу прав людини, де кожен охочий має можливість з ними ознайомитись.

На цей час монітори вже сформували плани своїх досліджень, отримали листи підтримки від органів державної влади, подали інформаційні запити для отримання необхідних даних та розпочали оцінювання та дослідження за першим напрямом «Соціальний захист вразливих категорій». 

На фото: Наталія Єсіна, експертка проєкту та виконавча директорка сумської організації «Північна правозахисна група»

Наталія Єсіна, експертка проєкту поділилась своїм враженням від проробленої моніторами роботи: 

«На сьогодні ми з моніторами обробляємо результати звітів за першим напрямом, який аналізується. Це напрям “Соціальний захист вразливих категорій”. 
Під час роботи з окремими громадами знаходимо корисну інформацію у відкритому доступі У деяких громадах інформації щодо виконання місцевих програм бракує. На процес моніторингу впливає виборчий процес, адже працівники місцевого самоврядування готуються до змін після переобрання керівництва. 
Незабаром розпочнеться аналіз наступних напрямів за методологією МІПЛ. Тож сподіваюсь, що труднощі,  які виникли під час збору інформації зараз, не налякають учасників нашого проєкту».

На фото: Тарас Щербатюк, експерт проєкту та керівник Черкаської приймальні Української Гельсінської спілки з прав людини

Тарас Щербатюк розповідає про залученість експертів з методології МІПЛ, перемоги та труднощі в процесі проведення досліджень: 

«Зараз ми як експерти проводимо аналіз звітів, які підготовили монітори. Для більшості моніторів це перший подібний досвід, тому ми маємо досить багато роботи: консультуємо, як саме робити аналіз, де перевірити інформацію, як оформити кожен індикатор правильно, так щоб подана інформація була доступна для кожного читача.

Проте, ми бачимо, скільки зусиль вкладено у кожен звіт і який потенціал мають проведенні дослідження. Зовсім скоро ми зустрінемось з нашими моніторами, знову, для того, щоб відповісти на всі питання і допомогти з переходом до фінальної стадії дослідження»

Монітори взяли участь вже у двох етапах навчання. Перший етап через карантинні обмеження відбувся дистанційно у травні — на початку червня 2020 року. Тематика цього заходу включала базові знання та навички щодо ефективного застосування методології МІПЛ. Також монітори ознайомилися тоді з особливостями роботи з органами місцевого самоврядування та місцевими органами державної влади.

Другий навчальний модуль відбувався 26-27 червня 2020 року у Кремінній, на Луганщині. Цей модуль дозволив моніторинговій групі  розглянути питання адаптації методології МІПЛ до місцевого контексту та практичні аспекти проведення моніторингу.

Нагадаємо, що дослідження за методологією МІПЛ триватиме впродовж 2020 року у наступних громадах двох областей: 

  • Донецька область: Бахмут, Волноваха, Дружківка, Краматорськ, Маріуполь, Слов’янськ;
  • Луганська область: Красноріченська ОТГ, Кремінна, Лисичанськ, Новоайдар, Новопсков, Рубіжне, Сєвєродонецьк, Станиця-Луганська, Щастя.

Програму ООН із відновлення та розбудови миру реалізують чотири агентства ООН: Програма розвитку ООН (ПРООН), Структура ООН з питань гендерної рівності та розширення прав і можливостей жінок (ООН Жінки), Фонд ООН у галузі народонаселення (UNFPA) і Продовольча та сільськогосподарська організація ООН (ФАО).

Програму підтримують тринадцять міжнародних партнерів: Європейський Союз (ЄС), Європейський інвестиційний банк (ЄІБ), Посольство США в Україні, а також уряди Великої Британії, Данії, Канади, Нідерландів, Німеччини, Норвегії, Польщі, Швейцарії, Швеції та Японії.

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!

Надрукуйте постер

Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi

Станьте волонтером

Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим

Потрiбна консультацiя?

Онлайн

Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).

В офiсi

Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.

connect

Приєднатися

Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

support

Підтримати

Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.

Повідомити про помилку

×