facebook
Потрібна юридична консультація? Наш юрист надасть її безкоштовно

Потреби релокованих громад у Запоріжжі. У фокусі — правова допомога

Дата публікації: 27.04.2023

Авторка: Галина Колесник, комунікаційна менеджерка Мережі правового розвитку 

ГО «Стратегії та технології ефективного партнерства» (ГО «СТЕП») з м. Запоріжжя діє із 2009 року. За понад 12 років своєї роботи працювали з громадами своєї й сусідніх областей, з органами місцевого самоврядування, з молоддю і вразливими групами населення.

Наприкінці 2021початку 2022 року команда ГО «СТЕП» навчала людей літнього віку із Шахівської громади Донецької області користуватися цифровими сервісами, попередньо створивши для них простори на базі бібліотек з необхідним для роботи обладнанням. Однак повномасштабна війна завадила завершити цю ініціативу. Частину навчання перевели в онлайн-формат, окрім того, змінилася його тематика, а саме додалися теми домедичної допомоги та психологічної підтримки.

«Особливістю Запоріжжя є те, що тут знаходяться багато релокованих органів місцевого самоврядування (ОМС) разом із жителями громад, в яких працювали, з персоналом комунальних установ — шкіл, медзакладів, підрозділів ОМС. Всі вони потребують допомоги в різних сферах — психологічної, гуманітарної підтримки, правової тощо. У червні в нас з’явилася можливість надавати їм первинну правову допомогу за підтримки Данської ради у справах біженців, хоча до 24 лютого 2022 року безпосередньо правові сервіси не розвивали. Ми залучили трьох юристів, які проводили групові консультації. Розробили інформаційні матеріали та надавали їх у центрах надання гуманітарної допомоги», — розповів член правління ГО «СТЕП» Олексій Агєнтаєв.

Загалом за підтримки партнерів юристи організації надали первинну правову допомогу понад 2000 внутрішньо переміщеним особам. Участь у навчальній програмі «Розвиток спроможності місцевих ОГСнадавачів правової допомоги в Україні», яку впроваджує Мережа правового розвитку (МПР) за підтримки Програми розвитку Організації Обʼєднаних Націй (ПРООН) в Україні  та Уряду Канади, допомогла команді посилити свої професійні навички.

«Юристи, які стали частиною нашої команди, взагалі не мали досвіду роботи в громадському секторі. Тому для них важливо було зрозуміти підходи до надання первинної правової допомоги та як загалом працює громадська організація. Суміщали отримання знань і практичну роботу — і в них навіть почали виникати ідеї створення інших ініціатив», — зазначає Олексій.

Завдяки мікрогранту за підтримки ПРООН організація посилила правовий напрям роботи. ГО «СТЕП» залучили ще двох юристів, які протягом трьох місяців надаватимуть первинну правову допомогу і релокованим ОМС Якимівської та Васильківської громад, і внутрішнім переселенцям з цих громад. Виникає дуже багато питань, пов’язаних із повномасшабною війною. Наприклад, як оформити спадок, якщо майно, земельні ділянки жителів громад знаходяться на тимчасово окупованих територіях, як встановити факт смерті чи народження тощо.

Олексій Агєнтаєв зазначає, що через виклики повномасштабної війни їхня команда сфокусувала роботу  на розвитку власних навичок до комунікації та правопросвіти, щоб краще інформувати жителів 25 громад Донецької і Запорізької областей областей. Обставини змусили членів команди більше зануритися у громадську діяльність. Для прикладу, якщо до 24 лютого 2022 року Олексій лише 20% свого часу присвячував громадській роботі, то сьогодні — 70%. Окрім того,  він бачить необхідність надання більш комплексної допомоги внутрішнім переселенцямне лише правової, а й психологічної. Поки що шукає способи оформлення цієї потреби в майбутню ініціативу.

Для довідки

Проєкт «Розвиток спроможності місцевих ОГС — надавачів правової допомоги в Україні» впроваджується Мережею правового розвитку за сприяння Програми розвитку ООН (ПРООН) в Україні та за фінансової підтримки Уряду Канади, наданої в  у межах Програми ООН із відновлення та розбудови миру. 

Програму ООН із відновлення та розбудови миру (UN RPP) реалізують чотири агентства ООН: Програма розвитку ООН (ПРООН), Структура ООН із питань гендерної рівності та розширення прав і можливостей жінок (ООН Жінки), Фонд ООН у галузі народонаселення (UNFPA) і Продовольча та сільськогосподарська організація ООН (ФАО).

Програму підтримують одинадцять  міжнародних партнерів: Європейський Союз (ЄС), Європейський інвестиційний банк (ЄІБ), Посольство США в Україні, а також уряди Канади, Данії, Німеччини, Японії, Нідерландів, Польщі, Швеції і Швейцарії.

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!

Надрукуйте постер

Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi

Станьте волонтером

Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим

Потрiбна консультацiя?

Онлайн

Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).

В офiсi

Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.

connect

Приєднатися

Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

support

Підтримати

Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.

Повідомити про помилку

×