facebook
Потрібна юридична консультація? Наш юрист надасть її безкоштовно

Практичні аспекти розвитку “Першого громадського центру правосуддя на Харківщині”

Дата публікації: 16.10.2019

Автори: Роман Лихачов – Директор Першого громадського центру правосуддя на Харківщині,
Віталій Бабика – член Правління Мережі правового розвитку

Перший громадський центр правосуддя на Харківщині – це «єдине вікно» доступу людей до правосуддя, адміністративних та соціальних послуг. Крім правової допомоги, Центр створює можливості для вирішення повсякденних проблем мешканців громади через альтернативне вирішення спорів (медіація), а також через побудову діалогових мостів між громадою та владою (місцевим самоврядуванням, судами, поліцією).

Ідея створення центру полягає в імплементації кращих міжнародних практик роботи громадських центрів правосуддя, як ефективного механізму у забезпеченні доступу до правосуддя, поліпшення соціально-економічного життя громад та їх адаптування відповідно до українського контексту й реалій.

Центр, що функціонує як структурний підрозділ громадської організації «Чугуївська правозахисна група» на базі окремого положення, був створений наприкінці 2018 року. Свої двері для мешканців Чугуївського та Печенізького районів Харківської області Центр відкрив 18 січня 2019 року.

Контроль громадськості за роботою Центру здійснюється Програмною радою Центру, до складу якої включено представників зацікавлених сторін.

Склад Програмної ради Центру:

1. Павло Іванін  – Громадська організація «Мережа антикорупційних центрів»;
2. Рита Пономарьова  – депутат Чкаловської селищної об’єднаної територіальної громади;
3. Сергій Рогозін  – заступник директора Чугуївського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги;
4. Дмитро Юрченко  – юрисконсульт Малинівської селищної об’єднаної територіальної громади;
5. Гуменний Зіновій Іванович – Голова Чугуївського міського суду Харківської області;
6. Кирило Сазонов – начальник сектору кадрового забезпечення Чугуївського міського відділення поліції Головного управління національної поліції в Харківській області;
7. Віталій Завгородній – радник голови Чугуївської районної ради Харківської області;
8. Катерина Спіріна  – членкиня громадської організації «Чугуївська правозахисна група».

Директор Першого громадського центру правосуддя на Харківщині – Роман Лихачов

Організаційна структура Центру, що введена в дію після погодження з Програмною радою, наступна: директор Центру, два координатори, адміністративний асистент, два юристи та прес-секретар.

За потреби для виконання певних завдань Центр залучає додаткових фахівців: медіаторів, психологів, адвокатів, фасилітаторів тощо.

Робота Центру впродовж першого року його існування дозволила досягти наступних завдань:

  • випробувати в реальних умовах життєздатність запропонованої моделі роботи громадського центру правосуддя як незалежного провайдера правової допомоги у громаді;
  • провести дослідження правових проблем та потреб у громадах;
  • розробити навчальну програму та здійснити відповідно до неї підготовку працівників Центру; 
  • провести інформаційно-роз’яснювальну кампанію про роботу та послуги Центру серед населення громад.
Директор Центру Роман Лихачов презентує результати роботи перших 100 днів діяльності.

Послуги, що надаються Центром:

Інформування про можливості доступу до правосуддя.

На сьогодні представниками Центру підтримано та здійснено супровід більш ніж у 20 стратегічних та резонансних справах.

Крім того, Центром проводяться правопросвітницькі заходи, виходячи із запиту від громади.

Всього на цей час послугами Центру, що надаються за стандартами Мережі правового розвитку, скористались більше 800 осіб, які отримали необхідну правову інформацію, у тому числі були, відповідно до спеціально розробленої методології, перенаправлені до інших організацій та установ, котрі уповноважені вирішувати ідентифіковану правову проблему.

Вирішення проблем у громаді.

Центр, по суті, також є  діалоговим майданчиком, що уможливлює спілкування громади з органами влади та судом для спільного вирішення проблем. Такі заходи сприяють зниженню соціальної напруги та формуванню довіри до влади. 

Працівники Центру спільно з представниками Реформаторської коаліції Чугуївщини приймають активну участь у розробці нормативно-правових актів, що розглядаються Чугуївською міською радою.

Завдяки тісній співпраці та рекомендаціям, які були надані Центром, за показником відкритості Чугуївський міський суд посів друге місце в області за рейтингом інформаційної відкритості судів, що поводилося громадською організацією “Бюро правничих комунікацій”.

На базі Центру створена група самодопомоги для осіб, які лікуються від наркотичної та алкогольної залежності. Група сприяє їх соціалізації та безпечному поверненню до життя в громаді. 

Створені умови для проходження практики студентами навчальних закладів, налагоджена співпраця з місцевими юридичними клініками.

З метою ефективної профілактики правопорушень серед учнівської молоді, у тому числі домашнього насильства та булінгу, працівниками Центру проведена відповідна робота щодо пошуку інструментів ефективного реагування на ці виклики, зокрема шкільної медіації. На даний час ведеться робота щодо пошуку ресурсів для створення у місцевих навчальних закладах шкільних служб порозуміння.

Команда Центру разом із гостями, паном Томасом Вертелецьким (другий ліворуч) та паном Євгеном Полтенком (третій праворуч).

Альтернативне вирішення спорів.

Центром надається допомога у вирішенні конфліктів, що виникають в громаді. Наразі у активі Центру 6 успішних кейсів з фасилітації діалогу у громадах.

Попитом також користується послуга з проведення процедур медіації (альтернативне рішення спору). Налагодження активної співпраці з Чугуївським місцевим судом дозволило успішно провести 14 процедур медіації, завдяки цьому проблеми людей було вирішено в досудовому порядку. Крім того, це дієвий спосіб для розвантаження суддів від невластивих справ.

Підбиваючи підсумки, можна стверджувати, що діяльність Центру в цілому відповідає запитам громади і потребує свого продовження. При цьому необхідно посилити роботу, щодо:

  • Публікації консультацій та інформації про роботу Центру у друкованих засобах масової інформації. Виготовлення та поширення листівок про діяльність Центру та його послуги серед мешканців громад;
  • Вдосконалення процедури перенаправлення клієнтів, зокрема щодо отримання зворотного зв’язку про його ефективність;
  • Забезпечення сталого фінансування місцевої програми підтримки Центру, що була прийнята у квітні 2019 року;
  • Розширення мережі міжсекторального партнерства на підтримку роботи Центру;
  • Започаткування Центром програм ресоціалізації для правопорушників;
  • Підготовка або залучення додаткових фахівців з альтернативного вирішення спорів (медіаторів). 
Обговорення міжнародного та національного досвіду створення громадських центрів правосуддя

«Ця публікація була здійснена за підтримки американського народу, наданої через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) в рамках Програми «Нове правосуддя» та «Погляди авторів, викладені у цьому виданні, не обов’язково відображають погляди Агентства США з міжнародного розвитку або уряду Сполучених Штатів Америки».

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!

Надрукуйте постер

Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi

Станьте волонтером

Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим

Потрiбна консультацiя?

Онлайн

Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).

В офiсi

Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.

connect

Приєднатися

Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

support

Підтримати

Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.

Повідомити про помилку

×