facebook
Потрібна юридична консультація? Наш юрист надасть її безкоштовно

Правоспроможна громада: літній екватор року

Дата публікації: 25.08.2020

Літо – час для відпочинку, але не для всіх. Адже учасники навчально-практичної програми “Правоспроможна громада” розуміють, наскільки важливою є саме зараз, у час пандемії, їхня діяльність. Тому команди, які представляють 9 громад із 8 областей України, невпинно рухаються до своєї мети — вдосконалення доступу до правосуддя для своїх земляків. 

Цьогорічні учасники програми, які ще зовсім нещодавно проходили навчання, і з якими ми познайомилися особисто під час заходу 19 та 20 червня. Тоді команди зібрались у Києві, де на базі Правового клубу Pravokator відбувся практикум для відпрацювання всіх аспектів проведення досліджень правових потреб мешканців громад. Нагадаємо про цей захід. 

По поверненню учасників до своїх громад вони вже встигли здійснити суттєвий обсяг робіт. Команди Вознесенської (Миколаївська обл.), Зеленодольської (Дніпропетровська обл.), Узинської (Київська обл.) та Червонослобідської (Черкаська обл.) об’єднаних територіальних громад упродовж липня допрацювали свої програми досліджень правових потреб мешканців громад.

На фото: Віталій Охріменко – експерт програми “Правоспроможна громада”, Координаційний центр з надання правової допомоги.

Віталій Охрименко, експерт програми, який є куратором досліджень у Зеленодольській та Березанській громадах, розповідає про успіхи своїх підопічних:

“Ми постійно працюємо з групами в пошуках найкращих шляхів взаємодії з громадами. Для нас є важливим допомогти командам отримати достовірні результати досліджень. 

Мені приємно працювати з такими проактивними командами, і в кожної з них є свої сильні сторони. Наприклад, Зеленодольська команда дуже пунктуальна. Ми вже провели дві менторські сесії та врахували всі коментарі, які були надані експертами, розробили анкету і готові до претесту. 

Команда Березанки теж дуже активно працює та любить отримувати багато додаткової інформації, відповідно споживає її великими об’ємами. Учасники мали майже 4-годинну менторську сесію. Зараз активно ведеться робота над концепцією та анкетою. Сильною стороною цієї групи є те, що вона вже заручилася підтримкою державних установ, отримавши статистику щодо осіб, які належать до вразливих категорій. Група також домовилася про підтримку місцевої соціальної служби у проведенні дослідження.”  

Вознесенська команда, яка планує дослідити рівень знань та навичок місцевої учнівської молоді, що необхідні для захисту їх прав, також розробила гайди (плани проведення) для фокус-груп серед батьків, учнів та вчителів. Узинська команда, що готується до виявлення актуальних правових та безпекових проблеми, які турбують мешканців громади, сформувала для цього опитувальник та підібрала інтерв’юерів. Червонослобідській команді також вдалося залучити волонтерів, які, пройшовши необхідне навчання, вже як інтерв’юери проведуть польовий етап досліджень, мета якого – виявити бар’єри в доступі до правової допомоги та знайти способи їх подолання. 

На фото: Катерина Єрошенко – експертка програми “Правоспроможна громада”, Українська фундація правової допомоги.

Катерина Єрошенко, експертка програми, поділилася успіхами, яких досягла Узинська команда: 

“Я співпрацюю з командою, яка проводить дослідження в  Узинській  ОТГ. Ми суттєво просунулись у підготовці: на цей час команда вже прописала програму дослідження, сформулювала опитувальник і провела попереднє тестування анкети. У формуванні анкети суттєво допомогла також експертка програми, соціолог Марина Шпікер. Дуже приємно працювати з командою, котра прагне отримати надійний результат дослідження, щоб допомогти громаді”.

На фото: Марина Шкіпер – експертка програми “Правоспроможна громада”, Київський міжнародний інститут соціології.

Марина Шкіпер розповідає про досягнення команд, з якими вона співпрацює як кураторка: 

“Дуже цікаво працювати з Вознесенськом, адже вони обрали непросту тему для дослідження, що стосується порушення прав неповнолітніх. Тут є певний виклик, ми постійно працюємо над пошуком формату, який зможе дати максимально глибокий аналіз ситуації в цьому питанні. 

Друга громада, з якою я співпрацюю, це Червона Слобода. В роботі з цією громадою для мене особливо цінним є те, що команда намагається реалістично оцінювати власні можливості, спираючись на свій попередній досвід, тому ми створюємо опитувальник з урахуванням цих обставин.”

Робота команд, які приєдналися до програми минулого року, мала вже інший зміст. На основі результатів досліджень, що були проведені цими групами у 2019 році, були розроблені рекомендації та плани їх втілення у життя. Тож, саме над реалізацією цих планів команди продовжили працювати одразу, тільки-но були відносно послаблені карантинні обмеження. 

Команди Широкого (Запорізька обл.) та Хмільника (Вінницька обл.) відновили правові консультації віч-на-віч, і водночас забезпечували надання правової допомоги дистанційно.

Ініціативні групи Олешина (Хмельницька обл.), Кремінної (Луганська обл.) та Хмільника продовжували працювати над проєктами програм безоплатної правової допомоги своїх громад: 

  • у Хмільнику опрацьовували результати фокус-групових досліджень на етапі розробки програми; 
  • у Кремінній вдалося узгодити проєкт програми з представниками політичних сил, представлених в міській раді, та визначити розділи проєкту, які будуть вдосконалені; 
  • у Олешині команда заручилася підтримкою місцевої влади для своєї діяльності та розгляду розробленої програми на сесії місцевої ради.

Також у липні команди зосередилися на проведенні правопросвітницьких заходів.

  • Команда Широкого провела три тренінгиОснови законодавства щодо правових можливостей об’єднань громадян для захисту правових інтересів мешканців Широківської громади”. 
  • Команда Хмільника спільно зі “Спілкою учасників АТО” започаткувала “Школу місцевого депутата” для осіб, які мають намір стати депутатами місцевої ради та проводити систематичні навчання.

Окрім того, що вже згадано попередньо, команда Хмільника активно працювала й за іншими напрямами: підготувала узгоджений проєкт рішення щодо затвердження нової редакції Статуту Хмільницької міської територіальної громади. Міський голова видав розпорядження про початок проведення консультацій із громадськістю з обговорення проєкту Статуту громади.
Слід особливо відзначити, що завдяки ініціативі команди міський голова підписав Меморандум про співпрацю з Фондом “Східна Європа”, що створило можливість запровадити окремі інструменти електронної демократії – громаду вже під’єднано до сервісу “Електронні петиції”. 

Звісно, команди стикаються з численними викликами, які пов’язані як із карантином, так і з іншими несприятливими зовнішніми факторами. Але головне, що робота з управоспроможнення громад не зупиняється. 

* Навчально-практична програма “Правоспроможна громада” (далі – Програма) створює унікальну можливість для українських громад спланувати, підготувати та провести дослідження правових потреб своїх мешканців.

Програма впроваджується Українською школою практичних знань з питань доступу до правосуддя  з 2019 року та безпосередньо адмініструється Мережею правового розвитку на базі мережі правових клубів Pravokator за підтримки партнерських організацій та установ: Міжнародний фонд “Відродження”, Українська фундація правової допомоги, Координаційний центр з надання правової допомоги. Більш детально: https://bit.ly/2u5F03X

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!

Надрукуйте постер

Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi

Станьте волонтером

Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим

Потрiбна консультацiя?

Онлайн

Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).

В офiсi

Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.

connect

Приєднатися

Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

support

Підтримати

Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.

Повідомити про помилку

×