facebook
Потрібна юридична консультація? Наш юрист надасть її безкоштовно

«Правоспроможна громада – 2021»: успіхи першого півріччя

Дата публікації: 12.07.2021

Учасники навчально-практичної програми “Правоспроможна громада 2021” успішно досягли завдань І півріччя. Ініціативні групи, що приєдналися до програми цього року, пройшли навчання і розпочали дослідження правових потреб своїх громад. Команди минулих років реалізують проєкти, спрямовані на вдосконалення доступу до правосуддя на місцевому рівні. Зусилля деяких із них уже втілюються із ухваленням місцевих стратегічних документів програм впровадження у громадах правової допомоги та правопросвіти. 

Нагадаємо, програма “Правоспроможна громада” покликана допомогти провести  дослідження правових проблем та потреб серед мешканців громад, щоб розробити та запропонувати рішення, які дозволять вирішити виявлені проблеми. Тобто, її метою є дослідити реальні потреби мешканців українських громад у сфері правосуддя. І вже на основі результатів цих досліджень пропонувати місцевому самоврядуванню можливі варіанти подолання викликів.

На початку цього року було оголошено конкурс на участь у програмі. До проходження навчального курсу було обрано 6 громад, 5 з яких успішно завершили оновлену навчальну програму. Зважаючи на добутий практичний досвід учасників 2019 та 2020 років та з урахуванням карантинних обмежень, довелося повністю переосмислити як зміст, так і формат подачі. Результат цієї роботи перевершив всі очікування та трансформувався у цілісну, змістовну та практично орієнтовану навчальну програму, яка включала: 

  1. Програму  самопідготовки, що містить серію відеолекцій, підбірки профільної літератури з рекомендованими до прочитання розділами, релевантні приклади досліджень правових проблем, зокрема проведених учасниками попередніх років, тести на закріплення пройденого матеріалу та менторську програму супроводу.
  2. Серію практичних вебінарів, які дозволяють закріпити матеріал етапу самопідготовки та приділити увагу практиці проведення дослідження. 
  3. Серію міжвебінарних домашніх завдань, на закріплення ключових практичних навичок, необхідних для проведення власного дослідження. 
  4. Підготовку випускної проєктної роботи у формі проєкту концепції дослідження правових потреб та проблем своєї громади.  

Команди, які успішно пройшли навчальну програму та змогли захистити свої концепції дослідження, додатково отримали ресурсну та експертну підтримку на її втілення. У розумінні навчальної програми це ще один етап підготовки – справжня навчальна практика.  Але що головне, результатом такої практики стануть професійні соціологічні дослідження, результати яких дозволяють органам місцевого самоврядування приймати рішення на основі даних про реальні правові потреби та проблеми людей. Зараз команди 2021 року перейшли до «польового» етапу і за фінансової підтримки програми та експертної допомоги професійних соціологів  проводять соціологічні дослідження правових проблем у своїх громадах.  

Громади-учасниці програми попередніх років (2019-2020) продемонстрували стійкі позитивні результати на шляху впровадження в життя рекомендацій за результатами проведених досліджень. При цьому слід відзначити, що учасники попередніх років не мали можливості отримати таку саму фундаментальну підготовку, як учасники 2021 року, оскільки вони були першопрохідцями. Проте навіть той обсяг підготовки, яку змогла на тоді забезпечити “Правоспроможна громада”, дав потужний імпульс для команд-учасниць та дозволив перетворити стабільну, змістовну та кропітку роботу в реальні результати, які мають відчутні наслідки для добробуту їхніх громад.

У Хмільнику (Вінницька обл.) завдяки зусиллям ініціативної групи, яка представляє цю громаду у програмі з 2019 року, місцеві депутати ухвалили Програму забезпечення безоплатною правовою допомогою населення Хмільницької міської територіальної громади на 2021-2022 роки. Загалом на реалізацію програми передбачено 438 700 грн, з них 198 000 грн – кошти міського бюджету і 240 700 грн планують залучити з інших, зовнішніх джерел.

Ця програма передбачає низку заходів, зокрема:

  • проведення навчальних заходів для інститутів громадянського суспільства із прав людини (на хвилиночку: не громадські активісти вчать представників органів місцевого самоврядування (ОМС), а місцеве самоврядування виділяє ресурси на їхню підготовку – це, безумовно, прецедент); 
  • проведення аналізу соціальних мереж та проектів рішень ОМС зовнішніми експертами на предмет дотримання прав людини та виявлення можливих причин виникнення правових проблем; 
  • формування мережі правових консультантів в сільських населених пунктах громади; 
  • навчання для учнів шкіл щодо прав людини; 
  • підготовка вчителів права за тематикою прав людини; 
  • організація Кіноклубів медіа-просвіти з прав людини DOCUDAYS UA; 
  • створення шкільних служб порозуміння; 
  • та багато іншого.

Це все – чудовий приклад відповідального лідерства ОМС, який відкритий до чесного партнерства із громадянським суспільством та готовий брати відповідальність за долю громади в свої руки. Такий підхід, безумовно, дозволить забезпечити для мешканців Хмільницької міської територіальної громади кращий доступ до правосуддя та справедливості, створить умов для отримання територіальною громадою якісних правових послуг та підвищить спроможність жителів громади впливати на формування місцевої політики.

На фото зліва направо: ініціативна група Хмільника Ганна Мариніч (Хмільницьке бюро правової допомоги), Олена Черній, Віталій Дорох (ГО “Право”), Наталя Мазур (Хмільницька міська рада)

Віталій Дорох, координатор ініціативної групи Хмільника (ГО “Право”), коментує цю подію: 

“Ми вдячні програмі “Правоспроможна громада”, в якій беремо участь з 2019 року. Завдяки комплексу практичних заходів, що включають дослідження правових потреб громади, розробку місцевих програм доступу до правосуддя, оцінку їх реалізації, ми і маємо зараз результат, яким можемо пишатись.

Після проведення соціологічного дослідження в рамках програми «Правоспроможна громада» було виявлено, що у громаді наявні правові проблеми (було визначено 10 найактуальніших). Ці проблеми значно поширені у Хмільницькій громаді. Також було виявлено, що члени громади не мають достатніх знань та навичок, які дозволили б їм ефективно вирішувати наявні правові проблеми.

Саме це спонукало нашу команду розробити проєкт «Створення системи безоплатної правової допомоги в Хмільницькій громаді», який було представлено на конкурсі «Безпечна та правоспроможна громада», оголошеному програмами «Права людини і правосуддя» та «Громадське здоров’я» Міжнародного фонду «Відродження».

У межах реалізації цього проєкту було проведено аналіз місцевої нормативно-правової бази, що регламентує отримання адміністративних послуг, надання дозволів та погоджень, на предмет наявності факторів, які перешкоджають реалізації прав членів громади, було розроблено пропозиції внесення змін до наявних та розроблення нових нормативно-правових актів, забезпечено надання первинної правової допомоги, а також розроблено проєкт програми забезпечення населення Хмільницької громади безоплатною правовою допомогою.”

Жванецька сільська рада Кам’янець-Подільського району Хмельницької області вирішила затвердити Програму безоплатної правової допомоги та правової освіти населенню Жванецької територіальної громади на 2021-2022 рік. Адвокацію розроблення та прийняття цієї програми здійснила теж міцева ініціативна група- учасниця програми “Правоспроможна громада” з 2019 року (ГО “Подільська правова ліга”).

Протягом грудня 2020  – травня 2021 років інстиуційний партнер групи – ГО “Подільська правова ліга” спільно зі Жванецькою сільською радою впроваджували проєкт “Адвокація та розвиток системи безоплатної правової допомоги у Жванецькій ОТГ Хмельницької області” за підтримки МФ “Відродження”.

Метою цього проєкту є забезпечення доступу мешканців Жванецької громади до правосуддя через надання правової допомоги та адвокацію програми безоплатної правової допомоги.

https://youtu.be/7Z4Ye6sSPpk

Анастасія Площинська, координаторка команди Жванецької громади прокоментувала:

“Проєктна діяльність здійснювалась у Хмельницькій області за трьома основними напрямами:

1) правова допомога – первинна для усіх мешканців громади та вторинна – для представників вразливих верств населення, у формах: онлайн (сайт, телефон – гаряча лінія, електронна пошта), офлайн – виїзні прийоми з урахуванням карантинних обмежень;

2) інформаційна та адвокаційна кампанія:

  • проведення вебінарів та майстер-класів в онлайн та офлайн форматах (з урахуванням карантинної ситуації) – тематика – ТОП-10 актуальних правових проблем мешканців громади (згідно з дослідженням, яке провела у 2019 році наша організація);

3) розробка та затвердження Програми безоплатної правової допомоги та правової освіти Жванецької територіальної громади на 2020 -2021 рр.

Нині ми маємо такі результати проєкту:

  • первинна права допомога – надано 300 консультацій (в тому числі – роз’яснень, витягів); вторинна – супровід 60 судових справ, пов’язаних із захистом прав вразливих мешканців громади;
  • проведено 10 вебінарів та майстер-класів в онлайн та офлайн форматах (з урахуванням карантинної ситуації) на актуальні для мешканців громади правові теми.

І ми не плануємо зупинятися на цих досягненнях.”

На фото: Петро Бурлаченко, координатор команди Червонослобідської громади, та Олексій Кучер, експерт команди.

Червонослобідська сільська рада (Черкаська область) затвердила цільову програму “Надання безоплатної первинної правової допомоги жителям Червонослобідської сільської територіальної громади на 2021”, ініційовану командою місцевих активістів, які за інституційної підтримки ГО “Центр права” беруть участь у програмі “Правоспроможна громада” з 2020 року.

Команда міста Узин (Київська обл.), випускники програми теж з 2020 року, самостійно провела соціологічне дослідження щодо проблем домашнього насильства в Узинській ОТГ

Організація «Правова єдність», яка є інституційним партнером цієї групи, координувала проведення достатньо масштабного як для окремої громади (було опитано майже пів тисячі місцевих мешканців, або 2% від всього населення громади) дослідження проблем, спричинених гендерно зумовленим насильством, в Узинській територіальній громаді Київської області. Невдовзі будуть опубліковані повні результати цього дослідження, та вже зараз є можливість ознайомитись із ключовими його висновками тут

Ініціативна група із Широкого (Запорізька область, інституційний партнер групи – ГО “СТЕП”) отримала підтримку від Посольства Федеративної Республіки Німеччина у грантовому проєкті, що має на меті збільшення можливостей для захисту соціальних прав жінок, які мешкають у сільській місцевості. Також проєкт фокусується на адвокації прав на отримання належних медичних, освітніх та інших соціальних послуг шляхом створення системи надання безоплатної первинної правової допомоги у 4 сільських громадах Запорізької та Дніпропетровської областей. Експерти Програми та Мережі правового розвитку активно допомагають ГО “СТЕП” у реалізації цих амбітних намірів. Вже в липні 2021 відбудуться перші заходи цього проєкту. 

Нам приємно поділилися основними досягненнями команд-учасниць програми “Правоспроможна громада”. Попереду ще багато планів для втілення у життя. Невдовзі ми зможемо розповісти вам про результати досліджень команд 2021 року, які зараз тривають у Кам’янці-Бузькій (Львіська область), Балаклеї (Черкаська область), Каховці (Херсонська область), Вільхівці (Харківська область) та у Полтаві. 

Навчально-практична програма “Правоспроможна громада” впроваджується Українською школою практичних знань з питань доступу до правосуддя з 2019 року на базі мережі правових клубів #PRAVOKATOR за підтримки Координаційного центру з надання правової допомоги, Міжнародного фонду “Відродження”, Української фундації правової допомоги, партнерських організацій та установ і безпосередньо адмініструється Мережею правового розвитку.

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!

Надрукуйте постер

Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi

Станьте волонтером

Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим

Потрiбна консультацiя?

Онлайн

Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).

В офiсi

Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.

connect

Приєднатися

Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

support

Підтримати

Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.

Повідомити про помилку

×