facebook
Потрібна юридична консультація? Наш юрист надасть її безкоштовно

Правова допомога та психологічна підтримка: нові горизонти ГО «СТЕП» у роботі з переселенцями та громадами

Дата публікації: 18.03.2024

Громадська організація «Стратегії та технології ефективного партнерства» (далі ГО «СТЕП») протягом 15 років активно працює з громадами Запорізької та сусідніх областей, з органами місцевого самоврядування, молоддю і вразливими групами населення.

За цей час організація пройшла шлях від міської молодіжної ініціативи до надійного партнера з розвитку для громад, ставши одним із провайдерів безоплатної правової допомоги і правопросвіти в Запорізькій області.

Ініціативи організації з лютого 2023 року підтримала Мережа правового розвитку (далі МПР) в межах програми посилення спроможності локальних організацій реагувати на виклики війни.

Голова правління ГО «СТЕП» з м. Запоріжжя Олексій Агєнтаєв. Фото з особистого архіву

Адаптація до нових викликів: допомога переселенцям

Повномасштабна війна росії проти України значно змінила плани та фокус роботи організації. Завдяки своїй гнучкості, націленості на результат та співпраці з партнерами, «СТЕП» робить значний внесок у підтримку громад та людей, які потребують допомоги.  Наразі 13 постійних членів команди задіяні у різних проєктах. 

«У перший місяць повномасштабного вторгнення всі ми відчували розгубленість, але ми не зупинилися і продовжили втілювати заплановане. Разом з донорами переглянули нашу діяльність і пристосували її до нових умов, —  розповідає голова правління ГО «СТЕП» Олексій Агєнтаєв. —  Якщо раніше наші проєкти були спрямовані на навчальні компоненти та залучення мешканців до врядування, то тепер підтримуємо громади.  З’ясувалось, що керівництво релокованих у Запоріжжя громад не мало комп’ютерів, столів для роботи, і ми допомогли їм у цьому, закупивши частину необхідної техніки. Інший проєкт було переорієнтовано на підтримку волонтерських ініціатив, які розпочалися у Запоріжжі та Харківській області. Це включало обладнання для офісів та створення складу. Приблизно 20% нашої діяльності були спрямовані на гуманітарну допомогу. Спільно з громадами писали проєкти та закуповували набори продуктів для ВПО у Запоріжжі. Згодом повернулися до звичної діяльності».

Із початку червня 2022 року організація отримала можливість надавати первинну правову допомогу. Залучили юристів для проведення групових консультацій та розробки інформаційних матеріалів, які активно розповсюджувалися у центрах гуманітарної допомоги. 

Роботу організації було сфокусовано на наданні правової допомоги переселенцям, зокрема тим, які проживають у місті Запоріжжя. З урахуванням великої кількості переселенців, члени команди розпочали виїзди в сусідні громади, такі як Широківська, Михайлівська  та Солонянська громади у Дніпропетровській області. Вісім юристів організації працюють в різних місцях, включаючи місця компактного проживання ВПО, такі як гуртожитки чи центри допомоги.

Благодійна підтримка партнерів дозволила організації надати первинну правову допомогу понад 2000 внутрішньо переміщених осіб. 

Команда «СТЕПу» з перших днів повномасштабної війни надає правову допомогу вимушеним переселенцям у Запоріжжі. Фото з архіву організації

Правовий напрям, що почав розвиватися з 2019 року,  ГО «СТЕП» у 2023 році зміг виділити як самостійний. Протягом останніх шести місяців 2023 року в організації надали допомогу понад 700 особам у різних сферах.

Консультації охоплюють різноманітні теми: виплати компенсацій за пошкоджене чи зруйноване майно, питання щодо спадку, можливості отримання компенсацій за рухоме майно, процедури перетину кордону, зміни реєстрації ВПО. Лишаються актуальними питання про організації, які надають фінансову допомогу переселенцям. Люди продовжують шукати можливості отримання виплат на медичне лікування та оплату житла, можливостей працевлаштування тощо.

Одним із прикладом допомоги є звернення переселенця щодо  оцифруванні трудової книжки. Можлива втрата цього документа, може стати перешкодою щодопідтвердження стажу медика. Юрист ГО «СТЕП» Антон Стасік не лише провів консультацію, але особисто контактував з відповідальними особами медичного закладу. Додатково він допоміг чоловіку створити електронний кабінет у Пенсійному фонді та отримати електронний цифровий підпис у банку. В результаті трудову книжку було оцифровано через електронний кабінет Пенсійного фонду.
 
«Щодо звернень на первинну консультацію спостерігається тенденція, коли люди частіше звертаються за порадами до нас завдяки рекомендаціям своїх знайомих, — відзначає Олексій Агєнтаєв. —  Під час консультацій акцент робиться на ефективних стратегіях розв’язання юридичних питань, аби надалі вони розуміли чинне законодавство, вміли його використовувати та могли поділитися знання з друзями і знайомим. Такий підхід сприятиме підвищенню рівня правової обізнаності».

У Запоріжжі організація реалізує проєкт щодо доступу до якісної первинної юридичної допомоги ВПО Василівської та Якимівської громад. На консультації та навчання залучені юристи, які закріплені за громадою. Для кожної спільноти провели три тренінги. Учасники отримали інформацію, як звернутися за правовою підтримкою та скористатися доступними ресурсами. Фото з архіву організації

Наприкінці 2023 року було проведено понад 30  групових правових консультацій щодо алгоритму дій для отримання компенсації за зруйноване або пошкоджене майно, про встановлення фактів народження та смерті на тимчасово непідконтрольній уряду України території, про порядок відновлення втрачених документів.

Розширення сфер діяльності: психологічна підтримка

У межах програми посилення спроможності локальних організацій реагувати на виклики війни. ГО «СТЕП» розширила свою діяльність за юридичним напрямом, а потім додала психологічну підтримку через тренінги, зустрічі та обговорення. 

«Переселенці на новому місці стикаються з численними викликами, включаючи спілкування з родичами та близькими, які залишилися на окупованих територіях. Ця ситуація буде актуальною ще довгий час, тому важливо продовжувати надавати підтримку в цьому напрямі, — відзначає Олексій Агєнтаєв. —  Інститут регіонального координаторства дозволяє забезпечити стабільність у роботі фахівців. Організація працює над проєктами, що завершуються, і постійно шукає можливості для підтримки діяльності».

У Запоріжжі наразі діє велика кількість органів місцевого самоврядування переміщених громад, чиї працівники потребують підтримки психологічного та гуманітарного характеру. Важливою частиною діяльності стали робочі зустрічі з представниками релокованих громад, установ та організацій для обговорення нагальних питань та планування наступних кроків.

Команда «СТЕПу» провела для внутрішніх переселенців та представників громад зустрічі, на яких розглянули тему впливу воєнних дій на психічне здоров’я дітей та підлітків і дорослих. А під час заходів для підлітків школи-інтернату №7 у Запоріжжі надали практичні рекомендації, як можна керувати емоціями, як допомогти собі та іншим при стресі в кризових ситуаціях.

Олексій  Агєнтаєв підготував поради, які допоможуть стабілізувати людину у стресовій, травмуючій чи кризовій ситуаціях і значно зменшити рівень психологічної травматизації. Пам’ятка-інструкція для фахівців психологів, волонтерів, опублікована на сайті МПР

Також було проведено кілька заходів із психологічної підтримки для військовополонених осіб та представників релокованих організацій медичної служби.

Стратегія на майбутнє: пріоритети та цілі

«Ми щойно завершили великий проєкт за участю багатьох громад, і це показало, що ми вміємо ефективно працювати з ними й дійсно це любимо робити. Розвивати цей напрям — наша суперсила. Ми плануємо продовжувати зосереджувати увагу на розвитку ініціатив, підтримці активності громади та залученні мешканців до процесу прийняття рішень.  У правовому напрямі плануємо розширити охоплення громад у Запоріжжі та частково у Дніпропетровській області», — зазначає Олексій Агєнтаєв.

У грудні команда «СТЕП» завершила роботу над новою стратегією, в якій були визначені цілі та пріоритети на майбутні роки. Вони передбачають посилення спроможності локальних організацій та підтримку процесів стратегічного розвитку і раннього відновлення у громадах. Особливу увагу приділено зміцненню правової спроможності територіальних громад та їх мешканців. Правовий напрям було виокремлено як один із стратегічних напрямів розвитку організації.

Матеріал створено за підтримки міжнародної благодійної платформи GlobalGiving, Фонду Чарльза Стюарта Мотта. Зміст публікації є виключно відповідальністю громадської спілки «Мережа правового розвитку».

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!

Надрукуйте постер

Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi

Станьте волонтером

Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим

Потрiбна консультацiя?

Онлайн

Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).

В офiсi

Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.

connect

Приєднатися

Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

support

Підтримати

Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.

Повідомити про помилку

×