facebook
Потрібна юридична консультація? Наш юрист надасть її безкоштовно

Провайдери БПД налагоджують співробітництво

Дата публікації: 08.05.2018

26 квітня 2018 у Києві відбулась відкрита підсумкова зустріч експертної групи за проектом «Підвищення доступу до правосуддя вразливих верств населення у громадах Волинської, Харківської та Херсонської областей».

Мета заходу полягала у представленні провайдерам безоплатної правової допомоги (БПД) та іншим зацікавленим сторонам напрацювань за проектом, результатів моніторингу перенаправлень клієнтів між надавачами БПД у трьох регіонах України, а також у плануванні подальших дій щодо впровадження відповідних напрацювань.

Захід організовано Мережею правового розвитку в рамках грантового проекту «Підвищення доступу до правосуддя вразливих верств населення у громадах Волинської, Харківської та Херсонської областей», який здійснюється за підтримки американського народу, наданої через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) в рамках Програми «Нове правосуддя».

У зустрічі взяли участь представники ВБО «Українська фундація правової допомоги», Координаційного центру з надання правової допомоги, Асоціації юридичних клінік України, Чугуївської правозахисної групи, ГО «Білозерський центр регіонального розвитку», Української Гельсінської спілки з прав людини, Міністерства юстиції України, Програми USAID «Нове правосуддя» та Мережі правового розвитку.

Під час зустрічі Євген Полтенко, виконавчий директор Мережі правового розвитку, вказав на те, що показник незадоволеного попиту на правову допомогу в Україні можна оцінити приблизно у 40% – саме така частка опитаних має принаймні одну проблему, що була не вирішена або її вирішення не задовольнило. Основна причина відмови від звернення до юристів – переконання, що проблему можна вирішити іншим шляхом. Другий бар’єр – фінансовий. На третьому місці – невіра в можливість досягти справедливості таким у такий спосіб. Врешті, кожен п’ятий опитаний відповів, що звернення до юриста потягне за собою великі моральні та часові затрати на вирішення проблеми

За словами Є.Полтенка, важливу роль у покращенні доступу людей до правосуддя може відігравати перенаправлення (переадресація) – спосіб взаємодії надавачів БПД для максимально якісного та змістовного задоволення потреб запитувачів правової допомоги. Він розповів учасникам зустрічі про використання цього механізму членами Мережі.

На фото: Євген Полтенко, виконавчий директор Мережі правового розвитку

За словами Елли Петренко, голови ГО «Білозерський центр регіонального розвитку», в Україні понад 8 млн. людей потребують правової допомоги; існують населені пункти, у яких вона майже не надається внаслідок їхньої віддаленості. Е.Петренко також звернула увагу присутніх на інші причини, з яких люди зіштовхуються з труднощами при доступі до правової допомоги. На її думку, відчутною є потреба у більш активному проведенні інформаційної кампанії серед населення щодо можливостей отримання БПД та перенаправлення. Також існує необхідність налагодження координації діяльності як урядових, так і неурядових надавачів (організацій громадянського суспільства), які працюють у сфері надання правової допомоги. Одним з кроків на шляху досягнення цієї мети є підписання меморандуму про взаємодію між провайдерами БПД.

На фото: Елла Петренко, голова ГО “Білозерський центр регіонального розвитку”

За словами Романа Лихачова, представника Чугуївського офісу Мережі правового розвитку при Чугуївській правозахисній групі, кількість звернень за правовою допомогою значно перевищує всі наявні ресурси. Він розповів про роботу механізму перенаправлення у Харківській області, а також про результати засідань координаційних груп у регіоні, що значною мірою допомагає у плануванні та координації роботи всіх надавачів БПД. Р.Лихачов вказав на неврегульованість питання перенаправлення в законодавстві та необхідність створення за аналогією з електронною медичною карткою пацієнта електронної картки запитувача БПД як універсального інструменту фіксації всіх деталей справи (справ) людини для спрощення процедури надання правової допомоги провайдерами БПД, підвищення довіри клієнта до провайдерів БПД. Також було запропоновано створити пам’ятку отримувача вторинної БПД, де б зазначались його права та обов’язки.

На фото: Роман Лихачов, заступник голови Правління Чугуївської правозахисної групи

Олексій Бонюк, директор Координаційного центру з надання правової допомоги, розповів про плани центру в найближчому майбутньому ввести в експлуатацію оновлену комплексну інформаційно-аналітичну систему. Він також висловився на користь створення громадської платформи, яка б сприяла виробленню спільного бачення щодо правопросвітництва, а також створення незалежного провайдера БПД в громадах. За його словами, центр ініціює створення робочої групи, яка має розробити концепцію діяльності такого провайдера.

На фото: Олексій Бонюк, директор Координаційного центру з надання правової допомоги

Про різні аспекти електронної системи, яку впроваджує Координаційний центр, розповіли Ярослав Гетьманський, начальник управління інформаційних технологій та аналізу даних центру, та Федір Лисецький, заступник начальника управління інформаційних технологій та аналізу даних.

На фото: Ярослав Гетьманський, начальник управління інформаційних технологій та аналізу даних центру Координаційного центру з надання правової допомоги

 

На фото: Федір Лисецький, заступник начальника управління інформаційних технологій та аналізу даних Координаційного центру з надання правової допомоги

У свою чергу, Є.Полтенко ознайомив присутніх з crm-системою, яку було впроваджено Мережею правового розвитку з метою реєстрації та обробки звернень щодо отримання БПД, та запропонував налагодити процес обміну даними між обома системами.

Олена Ялова, заступник начальника управління координації системи безоплатної правової допомоги Координаційного центру з надання правової допомоги, наголосила на  необхідності забезпечення надійного захисту персональних даних у електронних системах збору інформації.

На фото: Олена Ялова, заступник начальника управління координації системи безоплатної правової допомоги Координаційного центру з надання правової допомоги

Максим Щербатюк, керівник мережі громадських приймалень Української Гельсінської спілки з прав людини, у своєму виступі зосередився на питаннях оплати судового збору, а також на ідеї створення громадських центрів правосуддя, які б могли самостійно вирішувати певні правові питання людей без необхідності звернення до судів. Крім того, на його думку, існує необхідність інституціоналізації громадської платформи, яка б робила свій внесок у вдосконалення системи безоплатної правової допомоги.

На фото: Максим Щербатюк, керівник мережі громадських приймалень Української Гельсінської спілки з прав людини

За словами Владислава Власюка, генерального директора Директорату з прав людини, доступу до правосуддя та правової обізнаності Міністерства юстиції України, держава має відігравати ключову роль у розробці та забезпеченні дотримання спільних стандартів якості надання правових послуг. Крім цього, він розповів про пошук форматів залучення підтримки такої допомоги.

На фото: Владислав Власюк, генеральний директор Директорату з прав людини, доступу до правосуддя та правової обізнаності Міністерства юстиції України

Юрій Сверба, державний експерт експертної групи з доступу до правосуддя Директорату з прав людини, підняв питання необхідності забезпечення контролю якості послуг з надання БПД громадськими організаціями та їх стандартизації.

На фото: Юрій Сверба, державний експерт експертної групи з доступу до правосуддя Директорату з прав людини Міністерства юстиції України

Віталій Єлов, член Правління Асоціації юридичних клінік України, розповів про різні підходи до оплати судового збору, а також про стандартизацію правової допомоги, навівши приклад прийняття у 2014 стандартів діяльності юридичних клінік.

На фото: Віталій Єлов, член Правління Асоціації юридичних клінік України

Учасники зустрічі прийняли рішення внести ряд змін до проекту Методології моніторингу перенаправлення звернень запитувачів правової допомоги, який був розроблений у рамках проекту.

На фото зліва направо: Шейлат Афолабі, менеджерка проектів ВБО «Українська фундація правової допомоги», Юрій Сверба, державний експерт експертної групи з доступу до правосуддя Директорату з прав людини, Юлія Навроцька, державний експерт з доступу до правосуддя Директорату з прав людини, Елла Петренко, голова ГО «Білозерський центр регіонального розвитку», Роман Лихачов, заступник голови Правління Чугуївської правозахисної групи, Максим Щербатюк, керівник мережі громадських приймалень Української Гельсінської спілки з прав людини, Євген Полтенко, виконавчий директор Мережі правового розвитку, Владислав Власюк, генеральний директор Директорату з прав людини, доступу до правосуддя та правової обізнаності Міністерства юстиції України, Анастасія Рева, програмний асистент Мережі правового розвитку, Віталій Єлов, член Правління Асоціації юридичних клінік Україн, Олена Ялова, заступник начальника управління координації системи безоплатної правової допомоги Координаційного центру з надання правової допомоги, Федір Лисецький, заступник начальника управління інформаційних технологій та аналізу даних Координаційного центру з надання правової допомоги, Валентина Мудрік, радник з питань роботи з громадянським суспільством Програми USAID «Нове правосуддя», Ярослав Гетьманський, начальник управління інформаційних технологій та аналізу даних Координаційного центру з надання правової допомоги

Також було вирішено об’єднати зусилля учасників для адвокації змін законодавства, зокрема щодо передбачення у Законі України «Про безоплатну правову допомогу» права людини вибирати альтернативні можливості отримання БПД у разі відмови або неможливості державної системи БПД таку допомогу надати. Крім цього, учасники заходу підтримали ідею налагодження взаємодії баз перенаправлень і створення електронної картки запитувача БПД, а також висловились на користь вироблення спільних стандартів первинної БПД.

Ці домовленості вирішено закріпити укладенням меморандуму про співпрацю між основними провайдерами БПД.

Автор: Сергій Рибак, менеджер з комунікацій Мережі правового розвитку

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!

Надрукуйте постер

Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi

Станьте волонтером

Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим

Потрiбна консультацiя?

Онлайн

Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).

В офiсi

Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.

connect

Приєднатися

Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

support

Підтримати

Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.

Повідомити про помилку

×