facebook
Потрібна юридична консультація? Наш юрист надасть її безкоштовно

Результати міжнародної практичної програми посилення правової спроможності

Дата публікації: 20.09.2019

Протягом 13-18 вересня в правовому клубі Pravokator в рамках Української школи практичних знань з питань доступу до правосуддя проходить Київська практична програма посилення правової спроможності. Участь у навчанні беруть представники від України, Грузії, Молдови, Киргизстану та Аргентини. Протягом шести днів колеги із різних країн отримали цінний досвід та ознайомились із тим, як в Україні покращується доступ до правосуддя та яка робота проходить у сфері посилення правової спроможності. 

Київська практична програма посилення правової спроможності реалізується спільно Українською фундацією правової допомоги, Мережею правового розвитку та Координаційним центром надання безоплатної правової допомоги.

В рамках програми учасники мали змогу поспілкуватись із українськими експертами у різних сферах, перейняти їх досвід та поділитись практиками, які застосовуються в їхніх країнах.

Відкриття Київської практичної програми посилення правової спроможності

Головним завданням учасників було визначити правові проблеми у власних країнах та напрацювати практичні кроки для їх вирішення. Натомість українські учасники мали змогу ознайомитись із практиками країн-партнерів. 

Перший день розпочався із лекції Романа Кобця, експерта із розробки державної політики офісу ефективного врядування BRDO, керівника програми “Гарне врядування” Інституту Аспена у м. Київ про практику створення та впровадження державних програм в Україні та кращі практики в світі.

Роман Кобець, експерт із розробки державної політики офісу ефективного врядування BRDO, керівник програми “Гарне врядування” Інституту Аспена у м. Київ

Також, в перший день виконавчий директор Мережі правового розвитку Євген Полтенко та координаторка проектів та програм Української фундації правової допомоги Катерина Єрошенко провели візуальну екскурсію по плану програми та розповіли що саме буде відбуватись протягом майбутніх п’яти днів. 

Виконавчий директор Мережі правового розвитку Євген Полтенко та координаторка проектів та програм Української фундації правової допомоги Катерина Єрошенко

Протягом другого дня програми учасники мали змогу ознайомитись із кращими практиками посилення правової спроможності та покращення доступу до правосуддя в Україні. Зокрема, Євген Полтенко розповів про систему моніторингу Мережі правового розвитку, про те, яким чином Мережа контролює якість наданих послуг та відповідність офісів стандартам, а також вимірює свій вплив. 

Візуалізація маршруту проходження програми

Кращі практики презентували:

  • Олена Митник, керівниця експертної групи з правової грамотності Директорату по правам людини, доступу до правосуддя та правової грамотності Міністерства юстиції України. Програма “Я маю право”.
  • Сергій Дрелинський, заступник начальника управління якістю надання правової допомоги Координаційного центру. Допомога адвоката у перші години затримання: досвід системи надання безоплатної правової допомоги.
  • Олена Немченко, менеджерка проектів Української фундації правової допомоги. PrоBono: для тих хто допомагає іншим.
  • Віталій Охріменко, керівник правового клубу PRAVOKATOR, Київ. Інформаційна система Wikilegalaid.
  • Марія Ципящук, членкиня правління Асоціації юридичних клінік України. Street Law.
  • Сергій Буров, виконавчий директор Освітнього дому прав людини в Чернігові. Роль освітнього дому прав людини в правовій просвіті і в забезпеченні доступу до правосуддя в Україні.

Протягом другого дня учасники школи мали змогу пройти тренінг із дизайн-мислення, який проводив Кріс Бентлі, екс-міністр юстиції провінції Онтаріо, директор Зони правових інновацій (Legal Innovation Zone), Університета Раєрсон, Торонто, Канада, та Нафіз Ахмед, координатор Legal Innovation Zone.

Третього дня учасники школи ознайомились із маршрутами, які їм запропонували для відвідування в рамках програми. А також пройшли тренінги по картографуванню потреб громади, валідизації результатів дослідження та розробки “прототипу” рішення. Ментори: Кріс Бентли, Нафіз Ахмед.

Під час четвертого дня школи учасники мали змогу відвідати Міністерство юстиції України, офіс Урядової уповноваженої з гендерної політики Катерини Левченко, та офіси Мережі правового розвитку в містах Біла Церква та Чернігів.

Група, яка обрала маршрут до Білої Церкви, мала змогу відвідати офіс Мережі правового розвитку при Білоцерківській міській громадській організації “Правова єдність”. Ольга Настіна, голова організації і координаторка Центрального регіону Мережі правового розвитку, розповіла про діяльність центру, що являє собою надання безоплатної правової допомоги, правове виховання молоді і експертний супровід територіальних громад. Колег з Молдови дуже зацікавило як функціонує онлайн-сервіс з надання безоплатної правової допомоги та яким чином відбувається внутрішній моніторинг якості послуг, які надає заклад.

Группа учасників програми відвідала Білоцерківський офіс Мережі правового розвитку при громадській організації “Правова Єдність”

До зустрічі долучилася також директорка Білоцерківського місцевого центру з надання безоплатної правової допомоги Оксана Сірик. Вона розповіла учасникам Школи про роботу з територіальними громадами, наголосивши на важливості просвітництва і посилення правової спроможності жителів сіл. В якості яскравого прикладу, познайомила колег з результатами роботи в Фурсівській об’єднаній територіальній громаді, яка долучилась до програми правової освіти до 2022 року.

Корисним був діалог з представником влади, а саме з Сергієм Швецем, начальником юридичного управління Білоцерківської міської Ради. Він зупинився на процесі аутсорсингу, як на найкращому на сьогоднішній день виді співпраці з недержавними організаціями. Звичайно, питання фінансування завжди стоїть гостро для будь-якої країни, тому процес конкурсу на отримання фінансування за рахунок бюджету зацікавив всіх наших гостей. В свою чергу, представниця Аргентини зауважила, що їхня організація повністю підпорядкована державному замовленню і подібних проблем у них не виникає, натомість в колег з Молдови ситуація схожа на нашу: щороку вони заключають договір на надання послуг за рахунок коштів державного бюджету.

В Регіональному центрі з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Київській області гостей зустрів директор Віктор Кіккас. Він познайомив колег з діяльністю Центру, детально зупинившись на роботі чергової частини, основним завданням якої є надання первинної правової допомоги людині під час затримання її поліцією. Іншим важливим моментом, на якому закцентував свою увагу пан Віктор, є внутрішній моніторинг діяльності адвокатів Центру. Він наголошує, що система безоплатної правової допомоги є інструментом захисту прав кожної людини, тому держава разом з громадськими організаціями і територіальними громадами повинна працювати над тим, щоб ці права були гарантовані кожному, а це можливо лише при розумінні громадянами своїх прав.

Группа учасників, яка направилась до Чернігівського офісу Мережі правового розвитку, відвідала Освітній дім прав людини в Чернігові. Із історією створення дому, його діяльністю та можливостями гостей познайомив виконавчий директор Сергій Буров

Виконавчий директор Освітнього дому прав людини в Чернігові розповідає про діяльність дому та його історію

Під час презентації він поділився із колегами місією та цінностями Дому, розповів про мережу домів прав людини в світі, яка включає 20 установ у 16 країнах, та майбутні перспективи розвитку. Гостей зацікавила практика соціального підприємництва, яка реалізована в Домі: конференц-сервіс та можливість для проведення довготривалих навчань для клієнтів. За словами виконавчого директора, в майбутньому це може забезпечити сталий розвиток організації та її незалежність від грантових програм та благодійних пожертв. Освітній дім прав людини в Чернігові займається не лише підвищенням спроможності українських правозахисників, але і впровадженням освітніх програм для адвокатів, юристів та суддів, що дає змогу реформувати судову систему України та у значно більшій мірі враховувати права людини під час прийняття тих чи інших рішень. 

Группа учасників програми відвідала Чернігівський офіс Мережі правового розвитку при громадській організації “Чернігівський комітет захисту прав людини”

Наступною зупинкою для групи став офіс Мережі правового розвитку при Чернігівському громадському комітеті з захисту прав людини. Регіональна координаторка північного регіону Мережі правового розвитку Наталія Кулікова презентувала діяльність офісу та громадської організації в регіоні, розповіла про сфери діяльності та ключові проекти організації. 

Більше про діяльність офісу Мережі правового розвитку при Чернігівському громадському комітеті з захисту прав людини ви можете дізнатись із нашого відео: 

Наостанок учасники Школи відвідали Регіональний центр з надання безоплатної правової допомоги у Чернігівській області, в якому мали змогу ознайомитись із функціонуванням державної системи надання безоплатної правової допомоги.

Протягом п’ятого дня навчання учасники програми ділились власним національним досвідом із українськими колегами, а також провели краш-тест своїх рішень правових проблем. 

Шостий день Школи був присвячений презентації напрацювань кожної з команд, а також обговоренню майбутньої співпраці учасників на міжнаціональному рівні. 

Київська практична програма посилення правової спроможності поширила успішний український досвід серед інтернаціональних команд Молдови, Грузії, Киргизстану та Аргентини, дала можливість об’єктивно оцінити досягнення українських правозахисників та провести не лише краш-тест рішень, які розробляли учасники, та й української системи доступу до правосуддя зі сторони наших іноземних гостей.

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!

Надрукуйте постер

Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi

Станьте волонтером

Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим

Потрiбна консультацiя?

Онлайн

Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).

В офiсi

Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.

connect

Приєднатися

Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

support

Підтримати

Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.

Повідомити про помилку

×