facebook
Потрібна юридична консультація? Наш юрист надасть її безкоштовно

У Херсоні триває боротьба за посади керівників установ культури: погляд учасниці конкурсу Наталі Бімбірайте

Дата публікації: 14.03.2017

Скандали навколо конкурсної процедури на заміщення вакантних посад керівників установ культури в Херсоні викликали неабиякий резонанс у суспільному житті міста. Одна з його учасниць, керівниця Херсонського офісу Мережі правового розвитку Наталя Бімбірайте, ділиться своїм поглядом на необхідність вдихнути друге життя у Херсонський обласний художній музей ім. Шовкуненка. Вона як одна із претендентів на посаду керівниці закладу переконана: конкурс повинен пройти чесно і відкрито.

Ще наприкінці минулого року Херсонська обласна рада звільнила з посад 8 директорів обласних музеїв, бібліотек, театрів, філармонії, центру народної творчості і обласного палацу культури, які є її комунальними підприємствами. Строк дії контрактів керівників закінчився, і облрада призначила конкурс на заміщення вакантних посад. Сталося це з піврічним запізненням за термінами. Нові директори, обрані відповідно до прозорої демократичної конкурсної процедури, повинні були, згідно з чинним законодавством, зайняти свої крісла ще в середині 2016 року.

Відверто кажучи, справа не тільки в необхідності виконання вимог закону. Херсонські установи культури давно зачекалися «ковтка свіжого повітря», адже популярністю серед своєї основної цільової аудиторії – молоді – вони майже не користуються. Своїми застарілими підходами до роботи, непривабливим маркетингом місцевим музеям та бібліотекам не вдається зацікавити молоде покоління.

І ось серед альтернативних кандидатів на посади директорів – відомі в регіоні вчені і громадські діячі. Зокрема, свої документи до конкурсної комісії на посаду керівника Херсонського обласного художнього музею ім. Шовкуненка подала Наталя Бімбірайте.

Пані Наталя – одна з творців газети “Вгору” та Агентства журналістських розслідувань “Ажур”, керівниця Інформаційного Ресурсного Центру “Правовий Простір”, член правління Української Гельсінської спілки з прав людини та Мережі правового розвитку, авторка волонтерської ініціативи “Центр допомоги армії”, проекту з організації правової та психологічної допомоги учасникам АТО, організаторка Днів Литви на Херсонщині та Днів Херсонщини в Литві, координаторка з правових питань центру допомоги учасникам АТО і їх сім’ям при Херсонської обладміністрації, громадська діячка, відома в Херсоні та поза його межами.

Успішний досвід роботи Наталі Бімбірайте над потрібними, якісними, цікавими ініціативами не може не приваблювати симпатиків театрів, музеїв і бібліотек, тож її кандидатуру на конкурсі громадськість сприйняла дуже натхненно.

І хоча раніше претендентка на посаду керівника художнього музею займалася більшою мірою правовою культурою населення, вона переконана: мистецтво спроможне дати потужний поштовх для підвищення правосвідомості суспільства.

«Багато років займаючись практичним правозахистом, я зрозуміла, що є не менш дієві інструменти, здатні поліпшити правовий клімат в країні. Один з таких інструментів – мистецтво, яке формує етичний світогляд людини, – пояснює пані Наталя. – І якщо зробити мистецтво доступним і затребуваним для великої кількості людей, в першу чергу – для молоді, то воно буде формувати більш високий рівень етичності, а значить, підвищиться і рівень правосвідомості в соціумі, і рівень поваги до людської гідності та прав людини».

Свій намір позмагатися за посаду директора музею вона пояснює бажанням зробити культуру цікавішою для широкого загалу:

«Я часто буваю в музеї. Буваю і як людина, небайдужа до мистецтва, і як учасник або організатор заходів. Наприклад, в минулому році проводила там частину заходів в рамках Днів Литви в Херсонській області. Бачу, в якому стані знаходиться музей: з 12-ти залів працюють тільки п’ять, будівля хиріє, повністю відсутня маркетингова політика, не використовуються сучасні методи роботи. Це особливо помітно в порівнянні, оскільки мені пощастило побувати в музеях США і європейських країн. Часто думала про те, яким наш музей може бути. Музей повинен “дихати”, бути цікавим і відкритим для людей. І коли оголосили конкурс на заміщення вакантних посад керівників обласних установ культури, вирішила взяти в ньому участь».

Нарешті в січні поточного року довгоочікуваний конкурс таки стартував. Спочатку доволі складна конкурсна процедура виконувалася згідно з виписаним в законодавстві графіком. Трудові колективи обрали 3 із 9 членів конкурсних комісій по своїх установах, було проведено жеребкування за квотою громадських організацій.

Одна з умов участі для конкурсантів – розробка програми розвитку музею на рік і на п’ять років. В планах пані Наталі – зробити музей центром культури, простором багаторівневої комунікації.

«У своїй програмі я пропоную розвивати систему гостинності та створення комфортної атмосфери для відвідувачів, – розповідає вона. – Для цього потрібно розширити спектр музейно-освітніх, музейно-педагогічних і просвітницьких практик, використовувати досвід віртуальних уроків для школярів в Інтернеті на музейному сайті, наприклад: “Що таке мистецтво”, “Види і жанри”, “Як дивитися картину”, “Історія українського образотворчого мистецтва “,” Українська вишивка “,”Українська кераміка “,” Розвиток ремесел в Херсонській області” і т.д. з візуальним підкріпленням. Обов’язково потрібно розвивати музей як центр творчості – створювати студії, абонементи з практичними уроками, майстер-класи. Дуже важливо створювати програми, проекти, проводити акції, інші заходи для залучення в музей відвідувачів різного віку, різних соціальних верств. А також налагоджувати взаємодію з іншими установами культури в місті, Україні та за кордоном».

Конкурсні комісії почали створюватися, учасники підготували свої проекти – здавалося, вже нічого не може зупинити процес…

Але несподівано для учасників конкурсної гонки чергова сесія Херсонської облради своїм рішенням № 418 від 3 березня внесла зміни до Положення, яке регламентує проведення конкурсу. У складі конкурсної комісії депутати замінили начальника управління культури ОДА на першого заступника голови облради і доручили голові облради “видавати розпорядження відносно формування та внесення змін до складу конкурсної комісії”.

На знак протесту проти цього рішення начальник управління Світлана Думинська зупинила виконання конкурсних процедур. В результаті виписаний в законі строк проведення першого засідання конкурсних комісій було пропущено. На сьогодні, навіть якщо процес і буде продовжений, впевненості в його законності немає ніякої. А це означає, що ті претенденти, які програли конкурсну гонку, можуть легко оскаржити в суді будь-яке призначення на посаду за підсумками “кривого” конкурсу. Фактично конкурс зірваний і приставка “в. о.” у нинішніх керівників багатостраждальних установ культури буде зберігатися невизначено довгий час.

У Херсонській обласній бібліотеці ім. Гончара 6 березня 2017 року мало відбутися перше засідання конкурсної комісії, уповноваженої обрати нових керівників установ культури: обласних музеїв, бібліотек, театрів, філармонії, центру народної творчості і обласного палацу культури, інспекції з охорони пам’яток. Але засідання не відбулося, офіційна причина – рішення сесії обласної ради від 3 березня 2017 року про зміни складу комісій і передоручення права видавати розпорядження про склад комісій: робити це повинен вже не голова ОДА, а голова облради. Членам комісій і кандидатам сказали, що після залагодження всіх формальностей їм повідомлять про час і місце проведення засідання.

«Мене турбують чутки про те, що рішення будуть прийняті не за результатами розгляду кандидатур і програм претендентів, а кулуарно, – ділиться Наталя Бімбірайте. – Але все ж я вірю, що часи змінилися і відкритий конкурс на заміщення вакантних посад керівників обласних установ культури стане одним з найбільш яскравих і позитивних подій цього року, свідченням реальних реформ».

Між тим, у більшості областей України конкурси не без пригод, але відбулися. Нові директори призначені на посади, у багатьох випадках закінчився і “другий акт марлезонського балету” – судові тяганини тих, хто програв, з переможцями.

Херсонщина ж досі чекає на завершення «культурної кризи». Сподіваємося, Наталя Бімбірайте права, і майбутніх директорів херсонських комунальних установ визначать об’єктивні конкурсні комісії в результаті прозорої процедури.

Докладніше про погляд Наталі Бімбірайте на розвиток Херсонського обласного художнього музею ім. Шовкуненка читайте в її розгорнутому інтерв’ю газеті «Вгору».

За матеріалами газети “Вгору”.

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!

Надрукуйте постер

Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi

Станьте волонтером

Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим

Потрiбна консультацiя?

Онлайн

Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).

В офiсi

Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.

connect

Приєднатися

Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

support

Підтримати

Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.

Повідомити про помилку

×