facebook
Потрібна юридична консультація? Наш юрист надасть її безкоштовно

Управнення та доступ до правосуддя посилять вплив глобального Партнерства “Відкритий уряд”

Дата публікації: 03.08.2018

Впродовж 15-20 липня у Тбілісі, Грузія, відбувся V глобальний саміт Партнерства «Відкритий уряд» (ПВУ), який відвідали більше 2000 учасників з 24 країн світу. Від Мережі правового розвитку участь у саміті взяв її виконавчий директор Євген Полтенко.

У рамках Партнерства країни-учасниці мають розробляти спільно з інститутами громадянського суспільства національні плани дій, в яких визначаються конкретні зобов’язання на дворічний період. Зобов’язанні мають відповідати чотирьом основним цінностям:

  • доступ до публічної інформації (зобов’язання мають бути спрямовані на розкриття інформації, покращення якості розкритої інформації, покращення доступності інформації для громадськості або надавати право на інформацію);
  • участь громадян (зобов’язання мають бути спрямовані на створення або покращення можливості залучення громадян до участі в обговореннях, що сприяють прийняттю рішень органами влади, враховують громадську думку, є більш інноваційними та ефективними; створення або покращення сприятливого середовища для громадянського суспільства в країні);
  • підзвітність (зобов’язання мають бути спрямовані на створення або удосконалення правил, положень та механізмів, які публічно дозволяють урядовцям відповідати за їхні дії, здійснювати діяльність відповідно до визначених для них вимог);
  • технології та інновації у забезпеченні прозорості та підзвітності (зобов‘язання мають бути спрямовані на надання громадянам відкритого доступу до технологій, використання нових технологій в просуванні інновацій, розширення можливостей використання технологій громадянами).

Напередодні офіційної частини саміту за ініціативи Правової ініціативи Фундацій Відкритого суспільства (Open Society Justice Initiative, OSJI) відбувся практичний семінар «Сприяння доступу до правосуддя та управнення через механізм Партнерства «Відкритий уряд».

Метою заходу, до роботи якого долучилися представники 17 країн та 4 континентів, було надання підтримки організаціям громадянського суспільства та урядам у використанні платформи ПВУ для просування політик управнення та доступу до правосуддя, як найбільш ефективних інструментів для реалізації пріоритетів ПВУ, а також для залучення фінансування на національному рівні. Зокрема, учасники спільно опрацювали наступні теми:

  • Огляд процесів ПВУ на національному та глобальному рівнях;
  • Аналіз того, як учасники ПВУ включили питання доступу до правосуддя до національних планів дій;
  • Розробка нових стратегій, спрямованих на включення управнення тадоступу до правосуддя до національних планів дій;
  • Промоція короткострокових стратегій впливу на національні плани дій.
На фото: Євген Полтенко, виконавчий директор МПР

На церемонії відкриття саміту Санджай Прадхан, генеральний директор ПВУ, у своєму виступі зазначив: «З останнього саміту Партнерства «Відкритий уряд», який відбувся у 2016 році, ситуація у світі ускладнилась, а наш обов’язок діяти став більш нагальним. Демократія, права людини та громадський простір зазнають такого тиску, як ніколи до того. Рівень довіри до урядів найнижчий за всю історію. Токсична хвиля ксенофобії, націоналістичного популізму та авторитаризму затоплює світ. На цьому саміті, коли наше партнерство налічує близько 100 національних та місцевих урядів і тисячі організацій громадянського суспільства, у нас є можливість та обов’язок показати альтернативу; шлях, який дозволяє громадянам впливати на політику та послуги, які чинять вплив на їхнє життя».

На фото: Санджай Прадхан, генеральний директор Партнерства «Відкритий уряд»

Санджай Прадхан закликав присутніх працювати над покращенням медичних та освітніх послуг, вдосконаленням водопостачання. Він наголосив на необхідності мобілізації прямої участі громадян, забезпечення зворотнього зв’язку та розумного використання технологій.

На зустрічі з учасниками саміту, які представляють громадянське суспільство, Пол Маассен, директор напряму залучення громадськості у Секретаріаті ПВУ, закликав їх орієнтуватись у своїй роботі на місцеві проблеми та потреби, залучати до активної співпраці більше громадян. Він також наголосив на необхідності конвертувати суспільну енергію у довготривалі зміни.

На фото: Пол Маассен, директор напряму залучення громадськості Секретаріату ПВУ

Протягом трьох днів роботи саміту представники урядів, які є членами Партнерства «Відкритий уряд» (ПВУ), а також тисяч громадських організацій обмінювались ідеями щодо того, як можна зробити уряди більш відповідальними перед громадянами. Вони також обговорювали шляхи підвищення спроможності людей брати більш активну участь у процесі прийняття рішень.

Так, панельна дискусія «Розвиток Відкритого уряду через управнення та доступ до правосуддя» допомогла висвітлити можливості та посилити політичний тиск на членів ПВУ задля включення зобов’язань щодо розширення доступу до правосуддя до поточних національних планів дій. Її учасники наголосили на необхідності виконання Паризької декларації «Підтримка правосуддя для всіх» та заявили про підтримку зусиль Спільної декларації про Відкритий уряд за реалізацію Цілей сталого розвитку. Троє міністрів з Грузії, Аргентини та Македонії, представники Організації економічного співробітництва та розвитку, Правової ініціативи відкритого суспільства та громадської організації Namati обговорили, яким чином ПВУ може зміцнити зв’язок між доступом до правосуддя, управненням і відкритою владою. Доповідачі інформували присутніх про зобов’язання в рамках ПВУ та інноваційний досвід країн, спрямований на покращення правових можливостей та людино-орієнтованого доступу до правосуддя як засобів підвищення відкритості, прозорості та підзвітності.

Євген Полтенко: «Таке враження, що на цьому саміті билось серце світового громадського руху. Приємно, що Україна знаходиться серед тренд-мейкерів – особливо у сфері антикорупційних ініціатив».

Під час заходу члени української делегації провели акцію на підтримку ув’язненого в Росії Олега Сенцова.

Автор: Сергій Рибак, менеджер з комунікацій МПР

На фото: учасники акції на підтримку Олега Сенцова
На фото: Церемонія офіційного відкриття саміту 17 липня 2018
На фото зліва направо: Іраклій Кобахідзе, спікер грузинського Парламенту і члени української делегації: Крістіна Літошенко, державний експерт експертної групи з доступу до правосуддя Директорату з прав людини Мін’юсту України; Роман Романов, директор Програми «Права людини та правосуддя» МФ «Відродження»; та Євген Полтенко, виконавчий директор МПР
На фото: Панельна дискусія «Розвиток Відкритого уряду через управнення та доступ до правосуддя»
На фото: День громадянського суспільства на саміті

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!

Надрукуйте постер

Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi

Станьте волонтером

Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим

Потрiбна консультацiя?

Онлайн

Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).

В офiсi

Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.

connect

Приєднатися

Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

support

Підтримати

Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.

Повідомити про помилку

×