facebook
Потрібна юридична консультація? Наш юрист надасть її безкоштовно

Велика Палата Верховного Суду України підтримала переселенку в зразковій справі про невиплату пенсії

Дата публікації: 07.09.2018

Благодійний фонд «Право на захист» провів прес-конференцію «Рішення остаточне та оскарженню не підлягає: Пенсійний Фонд програв переселенцям у суді».

Захід відбувся 6 вересня 2018. Він був присвячений рішенню Великої Палати Верховного Суду України від 4 вересня 2018 року, який відмовив Управлінню Пенсійного Фонду Україні (УПФУ) в задоволенні апеляційної скарги та залишив в силі рішення Верховного Суду (ВС) у зразковій справі щодо пенсій для переселенців.

У прес-конференції взяли участь Ноель Калхун, заступник представника Агентства ООН у справах біженців в УкраїніЮлія Трало, координатор з питань надання правової допомоги БФ «Право на захист»; та Олег Тарасенко, старший стратегічний юрист БФ «Право на захист».

На фото зліва направо: Олег Тарасенко, старший стратегічний юрист БФ «Право на захист»; Юлія Трало, координатор з питань надання правової допомоги БФ «Право на захист»; Ноель Калхун, заступник представника Агентства ООН у справах біженців в Україні; Інна Романова, менеджер зі зв’язків з громадськістю. Джерело: БФ “Право на захист”

Передісторія заходу наступна: жінці – внутрішньо переміщеній особі (ВПО), яка переїхала до Бухмутського району, припинили виплату пенсії через «верифікацію за списками СБУ». Вона звернулась по допомогу до юристів БФ «Право на захист», які подали позовну заяву до Донецького окружного адміністративного суду. Суд передав справу на розгляд до Верховного Суду як зразкову, оскільки у його впровадженні було понад подібних 200 справ.

3 травня 2018 року Верховний Суд завершив розгляд справи щодо оскарження припинення виплати пенсії та її поновлення пенсіонерці, яка є ВПО.  Він ухвалив рішення, яким задовольнив позовні вимоги в повному обсязі, зобов’язавши Пенсійний фонд поновити виплату пенсії пенсіонерці з квітня 2017 року.

УПФУ оскаржило це рішення, однак на початку вересня Велика Палата ВС відмовила у задоволенні апеляції, поставивши крапку у цій історії.

Суд розглядав цю справу як зразкову, тому очікується, що його рішення вплине на десятки тисяч подібних справ.

Наслідком судового рішення стане скорочення максимального строку подання позову у подібних справах і розгляду судом І інстанції з 120 днів до 60 днів. При цьому зникає вимога обов’язкового виклику сторін. Сторони також не мають викликатись в обов’язковому порядку при апеляційному розгляді справи.

Варто зазначити, що суди здебільшого викликають сторони на судові засідання, що призводить до додаткових часових та грошових витрат для позивача, а також збільшує строки розгляду справи в разі неявки представників відповідача.

Розгляд справи без виклику сторін (крім виняткових випадків) зменшує строки розгляду справи і не потребує витрат. Це має особливе значення для ВПО, багато з яких є незаможними людьми; більше половини зареєстрованих внутрішньо переміщених осіб – пенсіонери.

Ще одним наслідком рішення Великої палати ВС є скасування можливості касаційного оскарження у справах про невиплату пенсій ВПО, що також дозволяє скоротити судовий процес.

 

Ноель Калхун, заступник представника Агентства ООН у справах біженців в Україні: “Це рішення Великої Палати Верховного Суду є значною віхою. Сподіваюсь, що тепер ситуація для пенсіонерів-ВПО, які проживають на непідконтрольних територіях, зміниться на краще. На нашу думку, Верховний Суд надав критично важливе роз’яснення: ВПО – це не правовий статус. Це лише опис обставин, за яких переміщені особи тимчасово мають специфічні потреби. Їм потрібна спеціальна допомога щодо облаштування на новому місці проживання, або можливість добровільного повернення. Ця допомога не позбавляє їх прав як громадян».

На фото: Ноель Калхун, заступник представника Агентства ООН у справах біженців в Україні. Джерело: БФ “Право на захист”

Юлія Трало, координатор з питань надання правової допомоги БФ «Право на захист»: «Не перший рік в українському суспільстві декларується ідея, виражена коротким, але змістовним слоганом «Україна – це Європа». Це гарний орієнтир і заклик до системних кроків. Але що таке Європа? Це європейські цінності. А головна європейська цінність – це права людини, і захист прав людини. І хотілося б зазначити, що 4 вересня Велика Палата Верховного Суду підтвердила, що судова ланка в Україні вірна принципам європейських цінностей, і що українське судочинство – це справедливість і правосуддя європейського ґатунку».

На фото: Юлія Трало, координатор з питань надання правової допомоги БФ «Право на захист». Джерело: БФ “Право на захист”

Олег Тарасенко, старший стратегічний юрист БФ «Право на захист»: «Тепер такі позови,- у справах позбавлення переселенців пенсії на підставах, не передбачених законом,- мають розглядатися в скороченому порядку, що значно пришвидшить їх розгляд. Якщо зараз це займає 6-8 місяців, то ми сподіваємось, що середній строк розгляду скоротиться, можливо, до 3-4 місяців. Ми дуже вітаємо рішення Верховного Суду і сподіваємось, що в подальшому буде менше випадків, коли Управління Пенсійного Фонду припиняє виплату пенсій переселенцям на незаконних підставах».

На фото: Олег Тарасенко, старший стратегічний юрист БФ «Право на захист». Джерело: БФ “Право на захист”

Нагадаємо, що БФ «Право на захист» є партнером Мережі правового розвитку.

4 вересня фонд заявив про приєднання до Меморандуму про взаємодію надавачів правової допомоги. Більш детальна інформація про подію міститься за посиланням http://ow.ly/gXgT30lG23n.

Раніше Меморандум підписали 6 організацій:  Асоціація юридичних клінік України, Всеукраїнська правозахисна організація «Юридична Сотня», Координаційний центр з надання правової допомоги, Мережа правового розвиткуУкраїнська Гельсінська спілка з прав людини та Українська фундація правової допомоги.

Автор: Сергій Рибак, менеджер з комунікацій МПР

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!

Надрукуйте постер

Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi

Станьте волонтером

Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим

Потрiбна консультацiя?

Онлайн

Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).

В офiсi

Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.

connect

Приєднатися

Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

support

Підтримати

Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.

Повідомити про помилку

×