facebook
Потрібна юридична консультація? Наш юрист надасть її безкоштовно

Впровадження людиноцентричного підходу до правосуддя в Україні

Дата публікації: 19.11.2020

Джерело: сторінка програми “Нове правосуддя”

В Україні розпочався цикл загальнонаціональних обговорень з метою впровадження людиноцентричного підходу до правосуддя. Цей підхід базується на потребах людей і спрямований на вирішення проблем у доступі до правосуддя, які мають для них найбільше значення. Людиноцентричне правосуддя покликане забезпечити рівний доступ до правосуддя для всіх, незалежно від рівня доходів, статі, віку, расової чи етнічної належності та інших ознак, і потреба в ньому є ще більш нагальною у сьогоднішніх складних умовах, спричинених пандемією COVID-19.

На фото: учасники групи обговорень “Проблеми на роботі, питання трудових відносин і безробіття”.

Ініціатори проєкту – Програма USAID «Нове правосуддя», Міжнародна експертна група за мирне, справедливе та інклюзивне суспільство (Pathfinders for Peaceful, Just and Inclusive Societies), Мережа правового розвитку та Українська школа практичних знань у сфері доступу до правосуддя – залучили всіх зацікавлених, щоб ознайомити з концепцією людиноцентричного підходу до правосуддя і визначити шляхи його застосування в України. Представники органів державної влади та місцевого самоврядування, судової системи, адвокатури, провайдерів правової допомоги з громадського сектору, громадських організацій та донорської спільноти взяли участь у першій сесії циклу обговорень.

«Кожен із нас може зробити свій внесок у те, щоб система правосуддя стала більш доступною і людиноцентричною, більш розуміючою та реагуючою на потреби громадян в Україні», – звернувся до учасників заходу Директор Регіональної місії USAID в Україні та Білорусі Джеймс Хоуп. Він висловив сподівання, що результатом дискусії стане розробка дорожньої карти покращення доступу найбільш уразливих груп населення до правосуддя.

Picture1 – Copy
На фото: Директор Регіональної місії USAID в Україні та Білорусі Джеймс Хоуп.

«Набагато важливіше, щоб ми взяли на себе зобов’язання здійснювати заходи з впровадження та досягнення цілей, які будуть окреслені цим людиноцентричним підходом. При цьому ви не лише допоможете тим, хто найбільше потребує підтримки, але це також матиме безпосередній вплив на впевненість громадян у здатності правової системи України забезпечувати справедливість», – наголосив Джеймс Хоуп.

Міністр юстиції України Денис Малюська підкреслив, що тема обговорення є вкрай важливою і стосується абсолютно усіх сфер діяльності будь-якого уряду. Правосуддя – це один з можливих і важливих елементів загального концепту людиноцентричності, який в тому числі проголошений Урядом України.

Picture7 – Copy
На фото: Міністр юстиції України Денис Малюська.

«Ми дотичні до системи правосуддя і її людиноцентричності не тільки в тому сенсі, що ми розробляємо нормативно-правові акти і законодавство, яке стосується правосуддя чи альтернативних способів врегулювання спорів, але й тому, що ми координуємо і забезпечуємо надання і функціонування системи безоплатної правової допомоги, а також забезпечуємо виконання судових рішень, що є важливими елементами доступу до правосуддя, і людина повинна бути у фокусі усіх вказаних сервісів», – зазначив Денис Малюська.

На його думку, в першу чергу людиноцентричність може бути досягнута через цифровізацію взаємодії з державними органами юстиції. Це не тільки спрощує доступ до їх сервісів, але й прибирає чимало корупційних ризиків.

Голова Ради суддів України Богдан Моніч наголосив, що епідемія коронавірусу змусила багато державних органів, в тому числі й органи судової влади, працювати в досить непростих умовах. І погодився, що одним із пріоритетних напрямків у цих умовах є впровадження електронних сервісів.

Picture16
На фото: виконавчий директор ГС “Мережа правового розвитку” Євген Полтенко.

Виконавчий директор Мережі правового розвитку Євген Полтенко ділиться досвідом Мережі для досягнення людиноцентричного підходу:

«Перейти від справедливості для небагатьох до справедливості для всіх неможливо без розуміння того, скільки людей страждають від браку справедливості. Що їм потрібно та чого вони хочуть, коли шукають її? І чи знаходять? Досі в Україні недостатня кількість даних не дозволяла зрозуміти масштаб неспроможності задовольнити потреби людей у пошуку справедливості.

Навчально-практична програма «Правоспроможна громада», яка реалізується нами у партнерстві з колегами по Українській школі практичних знань у сфері доступу до правосуддя, створює унікальну можливість для українських громад спланувати, підготувати та провести дослідження правових потреб своїх мешканців.

Дизайн програми передбачає гармонійне поєднання таких основних компонентів як навчання, практика та адвокація з менторським супроводом. Програма має широке географічне охоплення.

За час реалізації її учасниками, провівши дослідження правових потреб мешканців своїх громад, стали вже 9 ініціативних груп з різних областей. Загалом же навички та знання щодо планування та проведення досліджень отримали понад 100 місцевих ентузіастів з 12 областей України. І 4 з цих громад, спираючись на результати своїх досліджень, вже впритул наблизилися до того, як їхні громади ухвалять місцеві програми правової допомоги. Це, власне, дозволить впровадити людиноцентричні підходи у місцеву політику».

Під час обговорення запрошені міжнародні експерти з Аргентини, Багамських островів та США розповіли про досвід цих країн у впровадженні людиноцентричного правосуддя, а українські експерти висвітлили нагальні проблеми, з якими стикаються українці у доступі до правосуддя, зокрема пов’язані з пандемією COVID-19, та ознайомили з можливими інноваційними шляхами їх вирішення.

Програма заходу також включала інтерактивні засідання у секціях. Теми для них були визначені в ході дослідження, що передувало онлайн заходу і дозволило з’ясувати пріоритетні інтереси учасників, включно з проблемами на роботі, питаннями трудових відносин і безробіття, гендерно-обумовленого насильства та доступу до якісних державних послуг для внутрішньо переміщених осіб.

Ці обговорення заклали основу для подальших онлайн зустрічей, учасники яких більш глибоко проаналізують конкретні проблеми правосуддя і підходи до їх вирішення.

На фото: Керівник Програми USAID «Нове правосуддя» Девід Вон.

«Ми готові, спираючись на людиноцентричний підхід, підтримати формування робочої групи для розробки дорожньої карти вирішення нагальних проблем у доступі до правосуддя в Україні, – запевнив учасників зустрічі керівник Програми USAID «Нове правосуддя» Девід Вон. – Бажаю вам наснаги, адже робота лише починається».

Матеріали заходу 

Відеозапис заходу на YouTube каналі Програми USAID «Нове правосуддя»: українськоюанглійською.

Відеозапис онлайн трансляції заходу також можна переглянути на сторінці Програми USAID «Нове правосуддя» в Facebookчастина 1частина 2.

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!

Надрукуйте постер

Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi

Станьте волонтером

Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим

Потрiбна консультацiя?

Онлайн

Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).

В офiсi

Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.

connect

Приєднатися

Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

support

Підтримати

Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.

Повідомити про помилку

×