facebook
Потрібна юридична консультація? Наш юрист надасть її безкоштовно

Впровадження місцевих програм БПД дозволяє вирішити базові проблеми людини

Дата публікації: 28.10.2018

У Києві відбулось засідання  тематичної та секторальної платформ Асоціації ОТГ  «Законодавство для об’єднаних територіальних громад» та «Адміністративні послуги та е-врядування».

Захід був присвячений питанням підвищення доступності нотаріальних послуг для жителів сіл, селищ та міст районного значення. Крім того, на ньому обговорювались шляхи вдосконалення законодавства України щодо земельних повноважень рад ОТГ та різні аспекти впровадження місцевих програм безоплатної правової допомоги у громадах.

 

У засіданні взяли участь голови громад, старости, секретарі рад, керівники ЦНАПів, юристи із 15 об’єднаних територіальних громад, експерти Програми «U-LEAD з Європою», а також представники Міністерства юстиції України.

Мережу правового розвитку представляв її виконавчий директор Євген Полтенко.

Із прийняттям у 2014 році Концепції реформування місцевого самоврядування та територіальної організації влади розпочався новий  етап  розвитку громад України. Разом із тим, всі учасники цього процесу відчули, що чинна законодавча база у багатьох аспектах не готова до змін, викликаних децентралізацією. Платформа «Законодавство для ОТГ»  активно працює над питаннями, які найбільше хвилюють органи місцевого самоврядування сьогодні, серед яких: реалізація спадкових прав  громадян, особливо  в сільській  місцевості, – зазначив Григорій Рудюк, голова платформи “Законодавство для ОТГ”, голова Новоборівської ОТГ.

Наразі багато дискусій виникає навколо законодавчої ініціативи Міністерства юстиції України  №9140 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо створення передумов для захисту економічних та спадкових прав громадян в сільській місцевості». Документом передбачається створення нової категорії працівників органів юстиції для здійснення окремих нотаріальних і реєстраційних дій – «уповноважених осіб юстиції».

Кілька із  найбільш поширених застережень озвучили представники Програми «U-LEAD з Європою».

Делегування одній посадовій особі широкого кола повноважень, у т.ч. і з державної реєстрації актів цивільного стану, нерухомості, бізнесу,  може призвести до певних інституційних конфліктів, конкуренції компетенцій між представниками ОМС та органів виконавчої влади. Оскільки Мін’юст з одного боку контролює, а з іншого – через уповноважених осіб юстиції буде надавати ці послуги. Також варто розглянути можливість інтегрування послуг РАЦС, нотаріальних послуг в діяльність ЦНАПів різних ОТГ (і не лише в сільських громадах, частина з яких ці послуги уже інтегрують у ЦНАП), за умови дотримання вимог до приміщень.  Ми впевнені, що у ході розробки подібних законопроектів важливо пам’ятати, що послуги мають надаватися відповідно до моделей життєвих ситуацій, а делегування повноважень з їх надання відповідати духу децентралізації. Також, у разі відсутності нотаріусів у населених пунктах повноваження з надання нотаріальних послуг уповноважених осіб юстиції та органів місцевого самоврядування мають бути рівними, оскільки на сьогодні органи місцевого самоврядування лише у сільських територіях мають змогу їх реалізовувати, а в містах районного значення та селищах міського типу – ні, – наголосив Роман Матвійчук, регіональний координатор Програми «U-LEAD з Європою».

Олена Сукманова, перший заступник Міністра юстиції України, зазначає, що законопроект №9140  має лише одну мету – забезпечення належного доступу сільського населення до найбільш затребуваних нотаріальних та реєстраційних послуг. За її словами, на сьогодні зняті всі спірні питання стосовно оформлення корпоративних прав, договорів купівлі-продажу, землі тощо.

Тобто, функції уповноважених осіб розповсюджуються виключно на: оформлення спадщини та дарування; оформлення заповіту та договору довічного утримання; посвідчення копій документів; видачу свідоцтва про народження і смерть.

У нас є можливість використовуючи знання і досвід людей, наприклад консультантів державних нотаріальних контор, які вже працюють у нотаріальній системі, та фактично є підготовленими спеціалістами, що зможуть в найкоротші строки розпочати кваліфіковане надання визначеного переліку послуг. Крім того, ми абсолютно не проти того, щоб уповноважені особи Мін’юсту надавали послуги у приміщеннях ЦНАПів або ОМС, – розповідає Олена Сукманова, перший заступник міністра юстиції.

На фото: Олена Сукманова, перший заступник міністра юстиції

За словами Олени Ференс, директора департамент приватного права Мін’юсту,   на сьогодні в сільській місцевості є труднощі щодо самостійної організації надання нотаріальних послуг через сільських нотаріусів. Лише 40 осіб в Україні виявили бажання пройти відповідне стажування.

В зв’язку з цим була обговорена можливість вирішення проблеми наближення нотаріальних послуг до осіб, які проживають у селах, селищах, селищах міського типу та містах районного значення через розширення переліку нотаріальних дій, що вчиняються посадовими особами  органів місцевого самоврядування, як і коло уповноважених осіб органів місцевого самоврядування, що можуть вчиняти нотаріальні дії.

Деякі населені пункти, що увійшли до складу ОТГ, все ж відчувають віддаленість послуг. А для нас, як керівників громад, важливо, щоб всі сервіси були доступні людям за місцем проживання, а їх якість відповідала самій ідеї децентралізації, – зазначив Олексій Рябоконь,  голова платформи Асоціації ОТГ «Адміністративні послуги та е-врядування», голова Пирятинської ОТГ.

Учасники засідання платформи домовились, що Асоціація ОТГ, за результатами обговорення, систематизує всі пропозиції та зауваження, які після узгодження зі  всіма членами Асоціації ОТГ будуть направлені до зацікавлених сторін з метою їх врахування при подальшому розгляді дискусійного законопроекту №9140.

Серед іншого, представники об’єднаних територіальних громад стурбовані ситуацією, яка склалась у зв’язку із імплементацією  Закону України «Про ринок електричної енергії». Зокрема, він визначає правові, економічні та організаційні засади функціонування ринку електричної енергії, регулює відносини, пов’язані з виробництвом, передачею, розподілом, купівлею-продажем, постачанням електричної енергії.

Відповідно до вимог зазначеного закону споживачі (крім побутових та малих непобутових споживачів), яким на день набрання чинності Законом постачання здійснював електропостачальник за регульованим тарифом, повинні до 11 грудня 2018 року обрати собі електропостачальника та укласти з ним договір постачання електричної енергії.

 На сьогодні органи місцевого самоврядування просто не встигнуть провести тендери та укласти нові договори з постачальниками електроенергії. Тож у нас є реальна загрозу залишитись без елекроенергії, – зазначив Григорій Рудюк.

Він наголосив, що необхідно в найкоротші строки відреагувати на вищезазначені загрози.

Також у засіданні платформи взяв участь доктор юридичних наук, професор,  Павло Кулинич, який розповів про можливі шляхи вдосконалення законодавства України щодо  земельні повноваження рад ОТГ, їх виконавчих комітетів та старост. Детальніше за посиланням.

Досвідом впровадження місцевих програм безоплатної правової допомоги (БПД) поділився виконавчий директор Мережі правового розвитку Євген Полтенко. Він розповів про розробку місцевих програм в Україні та переваги, пов’язані з їх впровадженням.

– Впровадження місцевих програм БПД в громадах призводить до зниження навантаження на працівників органів місцевого самоврядування. Це відбувається завдяки зменшенню кількості непрофільних звернень від громадян. Також спостерігається скорочення кількості конфліктних ситуацій громадах, покращується репутації місцевої влади, підвищується її легітимності в очах населення. Для громадян, в свою чергу, такі програми надають можливість покращення доступу до правової інформації, до вирішення тих проблемних питань, з якими вони стикаються в повсякденному житті. А ці проблемні питання охоплюють дуже багато сфер життя людини, починаючи від охорони здоров’я і завершуючи освітою, соціальними питаннями. Вони є базовими як для самої людини, так і для сталого розвитку громади в цілому – вважає Євген Полтенко.

На фото зліва направо: Сергій Шевель, координатор платформи з питань законодавства Асоціації ОТГ, Євген Полтенко, виконавчий директор МПР

Також виконавчий директор МПР інформував учасників засідання про роботу, яку веде спілка щодо впровадження програм БПД. Зокрема, Є.Полтенко детально зупинився на досвіді Дворічанського офісу Мережі.

Кілька років назад представники фонду ГО «Фонд сільських громад Дворічанщини» виступили з ініціативою розробки програми надання правової допомоги, яка б дозволила забезпечити сталий доступ жителів району до правової допомоги. Як наслідок, у 2013 програма «Забезпечення населення безоплатною правовою допомогою у Дворічанському районі Харківської області» була прийнята, а в 2014 розі почалось її впровадження.

Програма передбачає проведення правових консультацій в офісі, виїзні прийоми, телефонне консультування та через онлайн-сервіси МПР. Дворічанський офіс Мережі, який її впроваджує, проводить правопросвітницькі заходи, розбудовує інститут громадських радників (параюристів). Він також займається розвитком шкільної медіації.

Значним викликом було забезпечення належного фінансування програми. Поступово до нього долучились 13 сільських рад. У відповідь на порівняно незначні витрати вони отримали доступ до якісної юридичної підтримки, не вводячи окремого фахівця до себе у штат.

З презентацією Є.Полтенка можна ознайомитись за наступним посиланням.

Захід відбувся 24 жовтня 2018 за підтримки шведсько-українського проекту «Підтримка децентралізації в Україні» SKL International.

 

При підготовці статті використовувались матеріали Асоціації ОТГ

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!

Надрукуйте постер

Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi

Станьте волонтером

Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим

Потрiбна консультацiя?

Онлайн

Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).

В офiсi

Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.

connect

Приєднатися

Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

support

Підтримати

Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.

Повідомити про помилку

×