facebook
Потрібна юридична консультація? Наш юрист надасть її безкоштовно

Встановлення лічильників на будинках: як платитимемо за компослуги

Дата публікації: 18.09.2017

У серпні до Ковельського Офісу Мережі правового розвитку дуже часто зверталися мешканці з проханням розтлумачити законодавчі норми щодо встановлення лічильників на тепло, на холодну, гарячу воду у квартирах та на будинках. Як повідомляє ІРЦ Правовий простір, керівниця Офісу при ГО “Центр зростання громад” Надія Клімук роз’яснила, коли мають встановлювати загальні лічильники, та яким чином оплачуються комунальні послуги, якщо у споживачів вже є лічильники індивідуальні. У юридичній консультації йде мова також і про газові лічильники.

Фото: сторінка у Фейсбук
Надія Клімук, голова ГО “Центр зростання громад”

28 липня 2017 року Президент України Петро Порошенко підписав закон «Про комерційний облік комунальних послуг», ухвалений Верховною Радою України 22 червня 2017 року.

Документ передбачає обов’язкове оснащення загальними (на будинок) та індивідуальними (на окреме приміщення в будинку) лічильниками всіх будівель, приєднаних до зовнішніх теплових мереж, мереж гарячого та холодного водопостачання.

Загальні лічильники: за встановлення заплатять споживачі

Відповідно до закону, загальні лічильники оператори зовнішніх мереж мають встановити до 1 жовтня 2017 року (для нежитлових будівель) або до 1 жовтня 2018 року (для житлових будинків). Однак, оплата за встановлення загальних лічильників покладається на споживачів. Мешканців квартир попередять про встановлення приладу за два місяці із наданням інформації про вартість та способи оплати. Законом передбачена можливість розстрочення сплати внесків за встановлення приладу на п’ять років, або інший строк, за згодою сторін. Зі свого боку, жителі будинку можуть погодитися на запропоновані умови встановлення лічильників, або виступити з ініціативою зміни запропонованих умов та погодити їх з операторами зовнішніх мереж, або повідомити, що обладнають свій будинок приладом обліку самостійно.

Індивідуальні лічильники теж мають бути

Крім того, згідно з прийнятим документом, для багатоквартирних будинків обов’язковим буде оснащення індивідуальними (квартирними) лічильниками або приладами-розподільниками показників споживання теплової енергії. Індивідуальні лічильники повинні бути встановлені до 1 жовтня 2018 року, а для нежитлових будівель з кількома споживачами – до 1 жовтня 2017 року.

Згідно з Законом, розрахунки за комунальні послуги здійснюватимуться виключно за даними загальних лічильників. Закон гарантує доступ споживачів до цих даних.

Якщо у квартирах вже є індивідуальний лічильник

Якщо у квартирах чи інших приміщеннях усіх споживачів будинку встановлені індивідуальні лічильники, то за спожиті послуги мешканці будуть платити відповідно даних своїх приладів. Але якщо виникне різниця між даними загального лічильника та сумою показань усіх індивідуальних, то споживачі мають сплатити її.

Як сплачується різниця: Центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства, має затвердити спеціальну методику розподілу між споживачами обсягів спожитих у будівлі комунальних послуг. Саме відповідно до цієї методики і буде сплачуватися різниця.

У разі якщо частина приміщень у будівлі оснащена індивідуальними лічильниками, а частина – не оснащена, то споживачі, які встановили індивідуальні лічильники, будуть сплачувати за спожиті послуги відповідно до показників індивідуальних лічильників. Різниця між показниками загального лічильника, встановленого у будинку (без урахування обсягу, витраченого на загальнобудинкові потреби), та сумою показань індивідуальних лічильників, буде розподілятись між споживачами, які не мають індивідуальних лічильників, пропорційно до кількості осіб, які фактично користуються такими послугами.

Якщо у будівлі немає жодного індивідуального лічильника

У разі якщо жодне приміщення у будівлі не оснащене індивідуальними лічильниками тепла чи водопостачання, загальний обсяг спожитих у послуг розподіляється між споживачами пропорційно до кількості осіб, які фактично користуються такими послугами.

– Таким чином, власники приміщень, не оснащених індивідуальними лічильниками, ризикують опинитись в ситуації, коли доведеться платити за послуги, фактично спожиті власниками інших, не оснащених індивідуальними лічильниками, приміщень у будівлі, що в свою чергу спонукає споживачів до встановлення індивідуальних лічильників, якомога раніше, – резюмує Надія Клімук.

За встановлення газового лічильника на будинку платить той, хто ініціював встановлення

Про газові лічильники – окремо. За словами Надії Клімук, їх використання та встновлення сьогодні регулює тимчасове положення про порядок проведення розрахунків за надання населенню послуг з газопостачання в умовах використання загальнобудинкового вузла обліку.

Згідно з цим документом, ініціювати встановлення будинкового вузла обліку на багатоквартирний будинок, групу багатоквартирних будинків, групу споживачів можуть як власник (власники) такого будинку (таких будинків) (квартир), так і оператор газорозподільної системи. Встановлення будинкового вузла обліку здійснюється згідно з Кодексом газорозподільних систем.

Встановлення будинкового вузла обліку, в тому числі витрати на проектування, монтаж, здійснюється за кошти сторони, яка ініціювала встановлення такого вузла обліку.

Не хочете платити за даними побудинкового лічильника – встановлюйте індивідуальний

Власник (власники) будинку (будинків) (квартир), особа, відповідальна за експлуатацію будинку (будинків) (далі – експлуатаційна організація), балансоутримувач будинку (будинків) тощо та оператор газорозподільної системи зобов’язані врегулювати між собою договірні відносини щодо зняття показань будинкового вузла обліку та лічильників газу, установлених у квартирі (далі – квартирні лічильники газу) (за їх наявності), а також забезпечення можливості проведення монтажу, збереження та здійснення експлуатації будинкового вузла обліку. Якщо ці питання не будуть урегульовані, такому будинку, групі будинків, групі споживачів може бути припинено газопостачання відповідно до законодавства.

Якщо власник квартир (будинку) не бажає розраховуватися за спожитий газ за даними будинкового лічильника (чи лічильника на кілька будинків), він має право за власні кошти встановити індивідуальний лічильник газу: на свої квартиру або будинок.

Як платимо за газ

У будинках, де немає квартирних лічильників, мешканці платять за показаннями лічильника, що встановлений на будинку. Обсяг спожитого газу розподіляється пропорційно між зареєстрованими у квартирах (інших житлових приміщеннях) мешканцями.

У будинках, де крім будинкового вузла обліку частково встановлено квартирні лічильники газу:

  • для споживачів, у яких є квартирні лічильники газу – за показаннями їхніх лічильників;
  • для споживачів, які не мають квартирних лічильників газу, – за показаннями будинкового вузла обліку, з яких виключаються сумарні показання квартирних лічильників газу, з подальшим розподілом такої різниці оператором газорозподільної системи між споживачами, які не мають квартирних лічильників газу, пропорційно кількості осіб, зареєстрованих у квартирі або іншому ізольованому житловому приміщенні.

Автор статті: ІРЦ “Правовий простір”

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!

Надрукуйте постер

Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi

Станьте волонтером

Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим

Потрiбна консультацiя?

Онлайн

Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).

В офiсi

Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.

connect

Приєднатися

Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

support

Підтримати

Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.

Повідомити про помилку

×