facebook
Потрібна юридична консультація? Наш юрист надасть її безкоштовно

Випускники KyivLEPP-2020 провели дослідження доступу до правосуддя у віддалених громадах Північної Македонії

Дата публікації: 19.07.2021

Джерело: сторінка Української школи практичних знань

Під час Київської практичної програми посилення правової спроможності македонці придумали створити мобільний офіс параюристів, який би приїжджав у певний день у різні населені пункти і консультувати людей. Щоб зробити послуги такого офісу орієнтованим на потреби мешканців громад, команда провела опитування.

Деякі селища муніципалітетів Прілеп, Кривогаштан та Дольнен знаходяться дуже далеко від міст і не мають нормальних доріг, тому місцеві жителі часто не можуть отримати необхідну правову допомогу. Щоб подолати ці бар’єри у доступі до правосуддя, Асоціація правової освіти та прозорості “LET STATION” STANICA PET створила телефонну гарячу лінію для надання правової допомоги. Але деякі випадки не можуть бути вирішені лише телефоном і вимагають більш ретельного підходу. Тому представники асоціації самі їздять до людей, долаючи сотні кілометрів на день. Такі поїздки забирають багато сил та часу і відповідно серйозно знижують охоплення та ефективність допомоги.

Що робити? Відповідь на це питання команда з Північної Македонії знайшла, коли наприкінці 2020 року пройшла разом із командами з Кенії, Киргизстану, України та Польщі курс дизайн-мислення Київської практичної програми посилення правової спроможності.

Вони вирішили, що консультувати віддалені селища будуть мультидисциплінарні команди, які працюватимуть в мобільному офісі параюридичної допомоги (Mobile Office for Paralegal Aid, МОРА): юристи, параюристи, психологи, консультанти з соціальних питань. Такий офіс розміститься у транспортному засобі з необхідним обладнанням або в орендованих у різних селищах на певний день тижня приміщеннях. За підтримки свого куратора вiд KyivLEPP, виконавчого директора Мережі правового розвитку, координатора Програми “Правоспроможна громада” Євгена Полтенка, команда створила план дій із впровадження своєї ідеї. Завдяки роботі з куратором відбувся міжпрограмний обмін досвідом, до плану дій окремо включили дослідження правових потреб мешканців віддалених селищ муніципалітетів Прілеп, Кривогаштан та Дольнен, щоб зрозуміти, яким чином зробити послуги мобільного офісу найбільш ефективним для кожної з громад. 

Опитування мешканців муніципалітетів Прілеп, Кривогаштан та Дольнен.

Випускники KyivLEPP-2020 опитали 107 чоловіків і жінок різного віку, а це майже 2% усіх мешканців муніципалітетів Прілеп, Кривогаштан та Дольнен. Із них 16 респондентів (14%) відповіли, що знають, які адміністративні процедури проводять місцеві і центральні установи, 35 респондентів (32%) відповіли, що мають обмежені знання, а 59  (54%) – що не мають про них ніякого поняття.

Щодо наявності установ, від яких потрібна підтримка для реалізації свого права, мешканці селищ відповіли наступні чином: 44 особи (40 %) – мають у своєму населеному пункті лише деякі установи для набуття своїх прав, 58 (53%) мають піти в найближче місто, а 8 (7%)  – доступні всі необхідні установи. 

33 (30%) респонденти відповіли, що через відсутність таких установ вони часто не можуть реалізовувати свої права, 58 (53%) сказали, що лише одного разу стикалися з такою проблемою і 19 (17%), що ніколи не відчували проблем із реалізацією своїх прав через брак установ.

95 респондентів (86%) вважають, що їм потрібна підтримка громадської організації, яка надаватиме в їхньому населеному пункті правову допомогу та консультацію щодо заповнення документації для здійснення права, надання поради. 16 із них (14%) були невпевнені. Негативну відповідь не дав ніхто.

Опытування мешканців муніципалітетів Прілеп, Кривогаштан та Дольнен.

Зараз випускники KyivLEPP Північної Македонії формують команди у складі юристів, параюристів, психологів, консультантів з соціальних питань, складають графіки роботи офісів у населених пунктах 3-х регіонів. Офіси почнуть функціонувати в тестовому режимі. Усі кейси будуть вносити в національну базу даних, яку вже використовує LET STATION та інші організації. У грудні команда KyivLEPP повторно опитає місцевих жителів, щоб підбити перші підсумки роботи пілотного проекту МОРА (Mobile office for paralegal aid).

В інтерв’ю місцевому електронному виданню “ІНФО КОМПАС” координаторка команди з Північної Македонії, виконавча директорка Асоціації правової освіти та прозорості “LET STATION” STANICA PET Весна Шапкоскі зазначила, що завдяки мобільному офісу щорічно допомогу отримають не менше 500 жителів цих трьох муніципалітетів.

“Ідея колег з Північної Македонії не тільки наближає правосуддя для людей. Вирішення правових проблем мешканців віддалених громад це нові можливості для їх згуртованості та активізації. Це опитування разом із підтвердженням запиту людей на правові послуги дозволило дізнатися їхню думку про те, яким чином і де саме у громаді ці послуги їм зручно отримати. Спираючись на отримані дані, ініціаторам проєкту MOPA буде легше комунікувати місцевій та центральній владі необхідність подальшої підтримки цього рішення. Адже саме постійність роботи параюридичних офісів у громадах є однією з ключових потреб людей, яку виявило це опитування.” – коментує результати опитування куратор команди Євген Полтенко

Нагадаємо, що минулого року 5 команд-учасниць програми KyivLEPP розробили проєкти, здатні поліпшити доступ до правосуддя у своїх країнах. Програма реалізується Українською школою практичних знань з питань доступу до правосуддя завдяки спільнотворенню колег з Української фундації правової допомоги, Координаційного центру з надання правової допомоги, Мережі правового розвитку, Міністерства юстиції України, правового клубу PRAVOKATOR.Kyiv та за експертної й фінансової підтримки програми “Права людини та правосуддя” Міжнародного фонду “Відродження”.

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!

Надрукуйте постер

Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi

Станьте волонтером

Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим

Потрiбна консультацiя?

Онлайн

Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).

В офiсi

Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.

connect

Приєднатися

Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

support

Підтримати

Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.

Повідомити про помилку

×