facebook
Потрібна юридична консультація? Наш юрист надасть її безкоштовно

Як будувати партнерства та які інструменти використовувати для надання правової допомоги?

Дата публікації: 28.08.2023

Галина Колесник, керівниця комунікаційного кластеру Мережі правового розвитку

На початку серпня 12 представників/-ць організацій-учасниць ініціативи «Розвиток спроможності місцевих ОГС надавачів правової допомоги в Україні» взяли участь у дводенному тренінгу «Посилення правової спроможності ОГС надавати комплексну правову допомогу постраждалим від наслідків війни».

На фото: напрацювання цінностей партнерства. Фото Галини Колесник

Учасники та учасниці тренінгу переосмислили та структурували свій досвід формування партнерства та те, що варто враховувати під час створення й участі в ньому. Так, важливими є:

  • Взаємодія
  • Відкритість
  • Відповідальність
  • Взаємопідтримка
  • Добровільність
  • Доброчесність
  • Довіра
  • Досвід
  • Колектив
  • Компетентність
  • Прозорість
  • Повага
  • Розширення можливостей
  • Рівність у прийнятті рішень
  • Спільна мета
  • Синергія
  • Спільна векторність
  • Чесність
  • Чіткий розподіл обов’язків.

Хоча, на перший погляд, від якихось із цих цінностей можна відмовитися, але якщо розглядати їх через призму практичного досвіду, всі вони є важливими.

На фото зліва направо: програмний директор Мережі правового розвитку Віталій Охріменко, проєктний менеджер Мережі правового розвитку Тімур Канатаєв. Фото Галини Колесник

«Якщо немає, наприклад, доброчесності, важко реалізувати ініціативи в партнерстві й усі попередні здобутки будуть перекреслені. Краще слідувати принципу доброчесності й відмовлятися від зобов’язань, які неспроможні виконати. В іншому випадку репутаційний ризик може нівелювати усі попередні напрацювання.

Повага має бути наскрізною: і під час взаємодії з партнерами, і всередині структури організації, а також до своєї організації, як суб’єкта», зазначає програмний директор Мережі правового розвитку Віталій Охріменко.

Окрім того, для успішного партнерства важлива комунікація. 

На фото зліва направо: тренерка Наталка Костишин, виконавча директорка Мережі правового розвитку Ольга Настіна, проєктний менеджер Мережі правового розвитку Тімур Канатаєв, спеціалістка з малих грантів Програми ООН із відновлення та розбудови миру Валерія Русанова, програмний директор Мережі правового розвитку Віталій Охріменко. Фото Галини Колесник

«Комунікація в цьому сенсі означає не лише говорити, але й слухати і чути те, що кажуть інші. На старті, коли лише входиш або створюєш партнерство потрібно чітко проговорити правила гри, спільний вектор, спільні рішення. В іншому разі може статися, що партнерство швидко розпадеться», — зазначає тренерка, голова правління ГО «МІЦЬ» (Червоноград, Львівська обл.), директорка Червоноградського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Наталка Костишин.

Партнерство може стати можливістю для організації в контексті розширення доступу до правосуддя. 

«Навіть не маючи юриста в команді або не будучи профільною організацією, вона може надавати правову допомогу через кейсовий підхід: коли визначивши проблеми людини, супроводжує під час вирішення завдяки мережі своїх партнерів», говорить Наталка Костишин.

На фото: проходження шляху клієнта до отримання необхідної допомоги в ігровій формі. Учасники/-ці знаходяться і у ролі клієнта/-ки, і надавачів соціальних та правових послуг. Фото Галини Колесник

Учасники/-ці змогли потренуватися визначати коло впливу не лише з точки зору роботи організації, розбудови спроможності команди, а й перевірки партнерства загалом. 

Так вони у різних ролях пройшли шлях клієнта при вирішенні правової проблеми у супроводі громадської організації завдяки колу партнерів й навпаки: без участі громадської організації й без чітко визначеного партнерства.

Перший виявився довший, але й ефективніший; другий коротший і з невеликим результатом.

Окрім того, представники/-ці організацій протестували інструменти отримання первинної безоплатної правової допомоги:

З’ясувалося, що більшість інструментів державної системи БПД не завжди забезпечують оперативний доступ до правової допомоги великий час очікування, деякі з них не працювали, перенаправляли від одного інструменту до іншого. Лише в довідковій базі WikilegalAid можна було оперативно знайти інформацію та скористатись нею. Отож, перш ніж рекомендувати ці інструменти своїм клієнтам, важливо періодично перевіряти їхню роботу з огляду на технічні проблеми, які можуть з’являтися, і лише після цього перенаправляти до них клієнтів.

На фото: учасники/-ці тренінгу. Фото Галини Колесник

Окремим інструментом надання правової допомоги можуть стати місцеві програми органів місцевого самоврядування (ОМС). 

Про один із прикладів такої розповіла Наталка Костишин: «У місті Вижниця Чернівецької області міська рада спільно з управлінням соціального захисту населення порахували кількість соціально-незахищених осіб, які можуть потенційно звернутися до правозахисної громадської організації або центрів БВПД за вторинною правовою допомогою. З урахуванням того, що існує ризик відмови людьми від вирішення проблеми у судовому порядку через високий судовий збір ОМС прийняли місцеву програму, яку продовжували. Алгоритм працював таким чином: людина має право на вторинку і звертається до центру надання безоплатної вторинної правової допомоги, але вона не має можливості сплатити експертизу чи судовий збір. І замість неї це сплачували з місцевого бюджету відповідно до цієї програми», зазначає Наталка Костишин.

Окрім того, представники/-ці організацій дізналися про те, як діє посилення правової спроможності та як ще можна забезпечити доступ до правосуддя в громадах на прикладах впровадження Програми «Правоспроможна громада».

community.ld.org.ua

Досліджуємо правові проблеми громади. Посібник

Дорожня карта впровадження БППД у сільській місцевості

Учасники/-ці тренінгу поділилися відгуками щодо проходження навчально-менторської програми проєкту «Розвиток спроможності місцевих ОГС надавачів правової допомоги в Україні».

На фото зліва направо: представники ГО «СТЕП» Олексій Агєнтаєв (м. Запоріжжя) та ГО «Сила громади» Юрій Белявський та Тарас Герелюк (м. Коломия, Івано-Франківська область). Фото Галини Колесник

ГО «Сила громади», м. Коломия, Івано-Франківська область, Герелюк Тарас: «Дуже дякуємо, за цей рік дуже змінилися. Змінилися і види нашої діяльності, бо правового у нас не було. Це стала суттєва частина нашої роботи, яку плануємо надалі розвивати».

ГО «Сила громади», м. Коломия, Івано-Франківська область, Юрій Белявський:  «Були моменти, коли я дуже скептично ставився до цього проєкту, але коли в нас з’явився наш ментор Віталій Дорох, ми почали не лише надавати послуги, наприклад, гуманітарну допомогу, а й перейшли до більш цікавого і складного. Ми розробили політики і процедури, почали переходити до стратегічного й операційного планування та виграли наші перші гранти».

ГО «СТЕП», м Запоріжжя, Олексій Агєнтаєв: «Нам допоміг наш ментор Андрій Корбецький підготувати мікрогрантову заявку в межах мінігрантового конкурсу ПРООН. Та й далі з нашим ментором підтримуємо партнерський зв’язок».

На фото: представниця ГО «Егіда-Центр» Наталія Патрушева

ГО «Егіда Центр», м. Кривий Ріг, Дніпропетровська область, Наталія Патрушева: «Коли ми взяли участь у проєкті «Розвиток спроможності місцевих ОГС – надавачів правової допомоги в Україні», нам надіслали форму самооцінки організації, щоб ми заповнили і з’ясували, що ми маємо і чого в нас немає. Виявилось, що в організації зовсім немає політик, хоча ми працюємо вже п’ять років і вважаємося однією із найбільших організацій у місті. За підтримки нашого ментора ми їх розробили. Завдяки цьому ми змогли отримати грантову підтримку на впровадження чотирьох ініціатив. Окрім політик, ми отримали й великий обсяг знань, які нам так необхідні у нашій роботі. Завдяки вашій командній роботі ми змогли правильно організувати нашу роботу. Такі проєти, як ваш, потрібні й іншим громадським організаціям. Коли я розповідаю, чому ми навчилися, багато громадських організацій хотіли б потрапити на ваш проєкт. Тому бажаю вам працювати у цьому напрямку і надавати допомогу таким же організаціям, як наша. Всім вам велике дякую за отримані знання». 

На фото: представниця БО «БФ «Національні гуманітарні програми» Тетяна Волинець, м. Дніпро, представник ГО «Український інститут антикризового менеджменту» Олександр Меланченко, м. Костянтинівка, Донецька область. Фото Галини Колесник

ГО «Український інститут антикризового менеджменту», м. Костянтинівка, Донецька область, Олександр Меланченко: «Після участі у цьому проєкті, ми повною мірою відчули, що таке відповідальність. Наша відповідальність, за взяті зобов’язання, й те, що за нас теж відповідає наш ментор. Відчули, що можна робити реальну справу, не так, як ми бажаємо, а тому, що так правильно, зі всіма стандартами, які мають бути у громадському секторі».

На фото: учасники та учасниці тренінгу. Фото Галини Колесник

Для довідки

Ініціативу «Розвиток спроможності місцевих ОГС — надавачів правової допомоги в Україні» впроваджує Мережа правового розвитку за сприяння Програми розвитку Організації Обʼєднаних Націй (ПРООН) в Україні за фінансової підтримки Уряду Канади, наданої в межах Програми із відновлення та розбудови миру.

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!

Надрукуйте постер

Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi

Станьте волонтером

Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим

Потрiбна консультацiя?

Онлайн

Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).

В офiсi

Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.

connect

Приєднатися

Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

support

Підтримати

Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.

Повідомити про помилку

×