facebook
Потрібна юридична консультація? Наш юрист надасть її безкоштовно

Як гнучке фінансування допомагає інклюзивно реагувати на виклики

Дата публікації: 09.10.2024

Завдяки підтримці реагування на кризу в Україні, яку надала платформа Global Giving в серпні 2023 року Мережа правового розвитку змогла впровадити кілька важливих рішень. Так, гуманітарні організації Миколаївської та Херсонської областей здобули безперервний доступ до непомічених та незадоволених перевірених гуманітарних потреб деокупованих громад Миколаївської та Херсонської областей. Молодь через приклади змін та залучення до ініціатив відновлення постраждалих громад отримали імпульс до більш активних дій. А ще вдалося евакуювати родину з-під Авдіївки на Донеччині й цим врятувати їй життя. 

На фото: керівник проєкту Тімур Канатаєв

«Може здатися, що всі ці активності дуже розрізнені та не повʼязані між собою. Але насправді це не так. Минулого року Мережа правового розвитку почала більше працювати на Півдні у сфері локальної координації гуманітарного реагування. Ми побачили безліч проблем, які не вирішити в межах довгих і затяжних проєктних циклів й тих ініціатив, що вже й так впроваджуємо. Проте завдяки ресурсам гнучкого фінансування Global Giving ми можемо швидко застосовували ефективні рішення. Те, що вдалося зробити, в іншому випадку ми б не зробили ніколи, або це було б дуже важко чи може вже й не своєчасно. Хоча зауважу, що, навіть маючи фінансування на таких умовах, нам вдалося побудувати всі процеси максимально прозоро і правильно», — зазначає керівник проєкту Тімур Канатаєв.

Локальна координація гуманітарного реагування в деокупованих громадах Миколаївської та Херсонської областей

У 2023 році Мережа правового розвитку напрацювала механізм локальної координації гуманітарного реагування у Миколаївській та Херсонській областях. Завдяки йому/механізму гуманітарні організації мають безперервний доступ до переліку перевірених непомічених та незадоволених гуманітарних потреб кожного населеного пункту деокупованих громад.

Сьогодні роботу механізму підтримує 16 представників/иць команди, які здійснили понад 240 виїздів у населені пункти деокупованих громад, щоб зібрати та перевірити інформацію про потреби. 

На кінець серпня 2024 року платформа Link охопила 289 населених пунктів та загалом зібрала 2999 потреб. Мережа інформантів, які повідомляють та допомагають уточнити потреби сягає 592 осіб. У двох областях працює понад 107 гуманітарних організацій, яким Link може допомогти діяти ще ефективніше.

На фото: проєктний менеджер Мережі правового розвитку Олексій Тертишний.

«Аби механізм був справді ефективним, нам важливо було підтримати його сталу роботу і вплив. Саме це стало можливим завдяки наявності гнучкого фінансування. Із 2023 року ми не мали жодної паузи в роботі, щомісяця збирали, перевіряли дані та ділилися ними з нашими партнерами. Тож сьогодні маємо гарні результати», — зазначає проєктний менеджер Мережі правового розвитку Олексій Тертишний.

Правова підтримка деокупованих громад та тих, хто виїхали за кордон

Військові дії зруйнували інфраструктуру багатьох деокупованих громад громад Миколаївщини і Херсонщини, обмеживши доступ до правничої допомоги. Окрім того, повномасштабне вторгнення спричинило посилення їхніх юридичних проблем і появу нових, як-от відновлення втрачених документів, які є необхідними для отримання соціальних виплат, допомог та компенсацій, отримання відшкодування за зруйноване чи пошкоджене майно; встановлення права власності на нерухомість та багато іншого.

Для виявлення правових потреб та заміру рівня доступності до правничої допомоги у громадах створені мобільні групи з числа професійних юристів. Із травня по вересень 2024 року вони здійснили 38 виїздів до семи громад, під час яких виявили та верифікувала 79 правових потреб. 39 потреб уже задоволені, вісім випадків перенаправлено до інших надавачів юридичних послуг.

На фото: менеджерка правових сервісів Дарʼя Ковальчук

«Така стратегія дозволила забезпечити доступ до правничої допомоги навіть у найвіддаленіших населених пунктах. Юристи вивчають та збирають правові потреби шляхом опитування та інтервʼювання мешканців громади, фіксують їх у базі даних, забезпечують доступ до інших послуг за потреби, перенаправляють до надавачів послуг. Якщо правова проблема потребує оперативного реагування та вирішення, юристи надають таку екстрену допомогу з подальшим супроводом у форматі повного циклу — від виявлення запиту до отримання зворотного звʼязку щодо результатів вирішення проблеми. Нашою основною метою є не лише надати базові юридичні консультації, але й створити стійку систему правової підтримки, яка залишиться доступною для мешканців деокупованих громад,  сприяти підвищенню правової обізнаності жителів деокупованих регіонів, щоб вони могли самостійно відстоювати свої права в майбутньому», — зазначає менеджерка правових сервісів Дарʼя Ковальчук.

Ще одним інструментом покращення доступу до правосуддя у найвіддаленіших громадах різних областей України є механізм взаємодії клієнт-параюрист-юрист. Параюристи — це активні мешканці, які мають довіру та авторитет серед місцевих жителів. Коли, параюристи починають працювати із правовою проблемою, з якою до них звернулись, і розуміють, що не в змозі допомогти, вони перескеровують запит до юриста.

За період реалізації ініціативи до роботи було залучено 7 юристів із числа членських організацій Мережі правового розвитку та 21 громадський радник із числа представників громадської організації «Асоціація громадських радників України». Географія діяльності поширювалася на Вінницьку, Дніпропетровську, Житомирську, Закарпатську, Запорізьку, Київську, Львівську, Миколаївську, Полтавську, Сумську, Херсонську, Чернігівську та Чернівецьку  області.   Загалом опрацьовано понад 70 звернень від жителів громад, зокрема, від вразливих категорій населення, ветеранів, родин військовослужбовців, людей старшого віку, груп активістів тощо. 

Продовжується робота з надання юридичної допомоги українцям за кордоном (https://pravoman.com/) Із часу запуску платформи, з червня 2022 року по вересень 2024 року, завдяки сервісу допомоги українцям за кордоном  209 398 унікальних користувачів отримали 1 023 793 юридичних консультацій. Найбільшою популярністю користуються теми оренди, оподаткування, працевлаштування, отримання фінансової допомоги та навчання.

Також МПР адмініструє роботу онлайн-чату (ldn.org.ua), який надає можливість  отримати юридичну консультацію від юристів/ок 22 правозахисних членських організацій. Із  вересня 2023 року по вересень 2024 року до онлайн-чату надійшло 1530 звернень (понад 100 щомісяця). Найбільш поширеними правовими питаннями є: мобілізація населення, відстрочки від мобілізації, питання  опіки над похилими особами та над особами з інвалідністю, оновлення даних, перетин кордону, оформлення опіки, догляду для відстрочки, заборгованість по комунальним послугам, продовження виплат ВПО, отримання компенсації за пошкоджене та зруйноване майно, адмінправопорушення по ПДР.

Молодь, як спільнота змінотворців у громадах

20 представників і представниць молоді з шести населених пунктів Шевченківської громади Миколаївської області, значна частина якої пережила окупацію протягом девʼяти місяців 2022 року, взяли участь у тижневому інтенсиві в м. Києві. До цього було залучено 16 тренерів і спікерів, які проводили навчання з емоційного інтелекту, медіаграмотності та профорієнтації.

На фото крайня справа: Аліна, 14 років, с. Центральне

«В своєму селищі я ніякого досвіду та розвитку не отримую, у нас немає місця, де ми можемо усі збиратися, адже багато шкіл зруйновані. У цій програмі я зрозуміла, що ніколи не потрібно говорити собі «стоп, ти це не зможеш». Можна і потрібно розвиватися далі і далі. Когось навчати. Я змінилася. Я змінила своє ставлення до себе і оточуючих. Хочу в майбутньому відкрити бізнес у себе в громаді і також поширити серед молоді те, що навчилась під час участі у програмі», — зазначає Аліна, 14 років, с. Центральне.

Учасники та учасниці  створили чотири проєктні ідеї для розвитку своїх населених пунктів і загалом громади, а після повернення ініціювали створення молодіжної ради, щоб діяти більш проактивно.

Перший етап програми відбувся у м. Миколаїв, де відбулася ознайомча зустріч і створення «мап мрій» – візуалізацій особистих та громадських цілей учасників. Учасники вивчали емоційний інтелект та його важливість для повсякденного життя. Вони досліджували емоції та вчилися застосовувати практики саморегуляції для боротьби зі стресом. Наступні дні в м. Київ були присвячені розвитку soft skills і hard skills. Учасники дізналися про різницю між цими навичками, їхню важливість у кар’єрі і як їх поєднувати для досягнення успіху. 

На фото друга справа: Лілія, 13 років, с. Центральне

«Я отримала багато нових безцінних навичок. Коли я їхала в Київ, хотіла навчитись комунікації. І от я вже ставлю питання лекторам і не боюся говорити. Я мрію просувати своє селище і надалі. У програмі я знайшла можливості й хочу їх розвивати, коли приїду в своє село», — говорить Лілія, 13 років, с. Центральне.

Кожен день програми завершувався рефлексіями з менторами, які допомагали учасникам осмислювати свій досвід, аналізувати нові знання та розуміти, як їх можна застосувати у реальному житті. Менторська підтримка була важливою частиною процесу, що сприяла глибшому засвоєнню навчальних матеріалів.

На фото крайня зліва: Ірина, 14 років, с. Знамʼянка

«Для мене змінилося усе — я навчилася вільно висловлювати свою думку, не боятися ставити запитання. Раніше я боялась, думала, що моє запитання безглузде. Я мрію також просувати своє село, створити у громаді молодіжний простір, щоб мої однолітки розважались, комунікували і також мріяли», — каже Ірина, 14 років, с. Знамʼянка. 

Евакуація

Наприкінці лютого 2024 року у громаду вдалося евакуювати двоє осіб із інвалідністю, які пересуваються на кріслі колісному, з-під Авдіївки Донецької області. В лютому місто було окуповане російськими військами і згодом вони практично стерли його з лиця землі. Тож така допомога імовірно зберегла життя людей.

Евакуювати мешканців Донеччини спершу до Запоріжжя допомогли військові капелани. Далі із м. Запоріжжя до Вінниці їх супроводжував представник членської організації Мережі правового розвитку. 

«Цей випадок став дуже показовим. Ми зрозуміли, що потрібно супроводжувати евакуйованих повністю — від вивезення до безпечних областей, надання юридичного супроводу до забезпечення умов проживання. Вірю, що в майбутньому цей досвід допоможе нам більше його пропрацювати на всіх етапах логістичної та фінансової підтримки», — зазначає Тімур Канатаєв.

Волонтерські добровольчі батальйони: згуртування через відновлення 

Ще одним прикладом обʼєднання через спільнодії стало об’єднання місцевих активістів, молоді став ремонт соціальних об’єктів у двох селах Шевченківської громади Миколаївської області — Вавилове та Любомирівка.

Село Любомирівка 

зазнало великих руйнувань у 2022 році, оскільки перебувало в сірій зоні. До повномасштабного вторгнення в ньому проживало 641 особа. Наразі лишилося 212, 31 з яких діти.

Всі адмінбудівлі — школа, адмінприміщення старостату та сільський клуб або ж зруйновані вщент, або пошкоджені так, що простіше знести…

Із 255 будинків місцевих жителів відновили 96.

Єдине місце, де мешканці села можуть збиратися, отримувати соціальні послуги лишилося приміщення ФАПу. Однак воно також донедавна перебувало в аварійному стані — підлога, стіни, електрика потребували ремонту.

На фото: до та після реконструкції приміщення ФАПу в с. Любомирівка. Фотоілюстрації Юлії Білик

За справу взялися двоє волонтерів Денис Винничук із Івано-Франківщини  та Віталій Грабар із Львівщини, які добре знаються не лише на реконструкції приміщень, а й на гуртуванні спільнот. Добробат (добровільний будівельний батальйон) обʼєднав близько 10 представників і представниць молоді та майстрів із сусідніх сіл Вавилове і Любомирівка. Вони очистили приміщення від сміття, зняли старе облицювання та почали вдихати в приміщення нове життя…

На фото: волонтер з Івано-Франківщини Денис Винничук

«Молодь вкладається по-дорослому, а то і краще, бо в неї немає тих шор, рамок, стереотипів… головне завоювати довіру і простимулювати фінансово. Дотичні до нас хлопці вже мають наступне замовлення від людей. Молодь вже зацікавилась включатись і створювати свої бригади», — говорить Денис Винничук.

Село Вавилове 

У селі проживає 420 осіб, із яких 100 — молодь. Упродовж девʼяти місяців 2022 року перебувало під окупацією російськими військами. Під час вторгнення російських військ у селі залишалося 174 жителі, із них — 13 дітей. За весь період повномасштабного вторгнення Росії на територію України 20% будівель були пошкоджені під час обстрілів. Три будинки повністю зруйновані.

Місцем, де збираються жителі села, є старий сільський клуб. Тут вони отримують допомогу від різних організацій, а молодь може пограти в настільний теніс.

На фото: до та після робіт із відновлення електрики та сцени в клубі, с. Вавилове. Фотоілюстрації Юлії Білик

Щоб клуб став більш придатним для організації дозвільних активностей, місцеві лідери спільно з волонтерами за кошти Global Giving замінили аварійну електричну систему в приміщенні. Це дозволило забезпечити гарне освітлення. Крім того, полагодили пошкоджену сцену.

Те, чого вдалося досягнути, надихнули учасників добробату продовжити роботу. Місцеві жителі почали звертатись до них полагодити господарські та інші приміщення, замінити електрику тощо. Тож добробат і далі працює над відновленням. 

Краудфандингова кампанія

Варто зазначити, що, аби посилити вплив реалізованих ініціатив, Мережа правового розвитку розпочала збір коштів для облаштування дитячої і медичної кімнат в оновленому приміщенні ФАПу. Тепер воно має достатньо простору для якісного надання соціальних послуг. Однак після значних обстрілів та руйнувань російськими військами вдалось врятувати обмаль техніки і старі меблі, яких недостатньо. 

А в селі Вавилове молодь мріє про створення кінопростору на базі сільського клубу. Вони переглядатимуть фільми, а далі їх обговорюватимуть та, наприклад, грати в настільні ігри. Тож за зібрані кошти кампанії планується закупити необхідну для цього техніку та меблі.Наразі вдалося зібрати лише близько 35 доларів. Дякуємо усім донаторам за внесок і віримо, що це лише початок.

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!

Надрукуйте постер

Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi

Станьте волонтером

Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим

Потрiбна консультацiя?

Онлайн

Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).

В офiсi

Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.

connect

Приєднатися

Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

support

Підтримати

Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.

Повідомити про помилку

×