Як громадськість та правозахисники об’єдналися задля посилення правової спроможності жителів Кремінської громади
Дата публікації: 25.11.2021
Низький рівень обізнаності щодо захисту своїх прав та можливостей участі у процесах прийняття рішень; відсутність механізму відслідковування та прогнозування виникнення правових проблем на території громади; брак довіри до правоохоронців і місцевої влади.
Ці та інші правові проблеми в Кремінській громаді Луганської області з’ясували наприкінці 2019 – на початку 2020 року правозахисні організації під час дослідження в межах програми «Правоспроможна громада», яку адмініструє Мережа правового розвитку.
Представниця дослідницької команди, голова ГО «Суспільна Служба Правової Допомоги» Ганна Кормілецька згадує, що фактори, які тоді виявили, свідчили про правову ізоляцію мешканців громади м. Кремінна. Відтак вони не мали можливості отримати якісну безоплатну правову допомогу, а рівень участі членів громади у процесах прийняття рішень та врахування думки під час формування місцевих політик був зовсім низьким. Все це негативно впливає на якість отримання публічних послуг. Ефективним механізмом реагування на виявлені запити та розбудову системи доступу до правосуддя в громаді могла б стати місцева цільова програма. Відтоді минуло два роки, і прийняття Програми забезпечення безоплатною правовою допомогою населення Кремінської міської територіальної громади на 2022-2023 роки та її впровадження стають дійсністю.
Про те, що означає ця програма для громади, розповідає заступниця кремінського міського голови Наталя Макогон:
«Впровадження програми правової допомоги на місцевому рівні є дуже важливим, оскільки вона спрямована на попередження виникнення конфліктів та суперечок у громаді, а також на посилення правової спроможності людей – це є ключем до розв’язання правових проблем. І дуже важливо, що завдяки партнерству Сєвєродонецького місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги, провідних правозахисних організацій Луганщини, місцевого самоврядування вдалося створити якісний проєкт програми з правової допомоги мешканцям у м. Кремінна».
Однією зі згаданих правозахисних організацій є ГО «Громадська Платформа». Її голова Сергій Кошель зазначив:
«У листопаді 2021 року проєкт програми вже було внесено до порядку денного на розгляд сесії Кремінської міської ради, і ми сподіваємось, що мешканці міста Кремінна зможуть з більшою ефективністю вирішувати свої правові проблеми в громаді вже наступного, 2022 року. Надаючи правову підтримку громадам Луганщини, зокрема міста Кремінна, наша організації й надалі створюватиме умови для розширення доступу до правосуддя».
Директор Сєвєродонецького місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Володимир Богуш зазначає, що прийняття програм правової допомоги та правової освіти населення в місцевих громадах Луганщини – це не лише додаткові ресурси для підвищення правової освіти та вирішення правових проблем у територіальних громадах чи для окремих цільових груп населення. Це також приклад ефективної співпраці органів виконавчої влади, місцевого самоврядування, системи безоплатної правової допомоги (БПД) для розуміння потреб громад щодо доступу до правової допомоги та інформації.
«Впевнений, що програма правової допомоги та правової освіти в місті Кремінна стане ефективним та дієвим спільним результатом діяльності депутатського корпусу Кремінської міської ради, відповідальних виконавців програми, працівників БПД Кремінського бюро правової допомоги», – говорить він.
Шлях до того проєкту програми, який бачимо зараз, був досить довгим – від створення та доопрацювання до узгодження між усіма зацікавленими сторонами. Тому те, що почалося в межах програми «Правоспроможна громада», стало можливим в межах іншого проєкту – «Розвиток потенціалу місцевих громадських організацій та здійснення моніторингу надання сервісів доступу до правосуддя і безпеки в Донецькій та Луганській областях»(#МІПЛ-Донбас), який реалізовує Мережа правового розвитку у межах Програми ООН із відновлення та розбудови миру у 15 громадах Донецької та Луганської областей, зокрема й у Кремінній. Він створив можливості для якісного громадського обговорення щодо впровадження програми в громаді та взаємодії з місцевою владою.
Заступниця голови ГО «Спілка захисту громадянських свобод» Зоя Жадан, яка також є частиною команди моніторів проєкту #МІПЛ-Донбас, зазначає:
«Наша організація також мала честь долучитись до групи розробників програми правової допомоги в місті Кремінна. Окрім безпосереднього і точкового розв’язання проблем громади, вона може допомогти місцевій владі зняти із себе значну частину навантаження у вигляді звернень та скарг громадян, делегувати частину своїх повноважень у сфері надання правової допомоги іншим провайдерам такої допомоги, а також усунути супутні проблеми комунікації з громадою» .
Проєкт програми вже узгодили профільні комісії міської ради. Його розгляд на черговій сесії ради очікується у грудні 2021 року.
Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.
Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!
Надрукуйте постер
Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi
Станьте волонтером
Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим
Потрiбна консультацiя?
Онлайн
Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).
В офiсi
Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.
Приєднатися
Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.
Підтримати
Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.