Як менторська підтримка ГО «СТАН» підсилила коломийську «Силу Життя»
Дата публікації: 11.07.2025
Авторка: Юлія Білик, комунікаційна менеджерка Мережі правового розвитку
Наприкінці 2024 року Мережа правового розвитку (МПР) у співпраці з гуманітарною організацією «Людина в біді» та за фінансової підтримки Чеської агенції розвитку провела у межах проєкту «Віднова» гакатони суспільних рішень. У підсумку команди-учасниці з числа лідерів/ок громад — представників/ць бізнесу, IT, громадського сектору та місцевого самоврядування напрацювали 10 проєктів, спрямованих на вирішення нагальних проблем у громадах Миколаївської й Івано-Франківської областей.
Після гакатонів кожна з команд отримала підтримку для реалізації заявлених проєктів від досвідчених експертів. Проте далеко не кожна команда скористалася цією можливістю на 100 відсотків. Прикладом ефективної взаємодії новоствореної організації як менті та досвідченої організації як ментора є взаємодія коломийської ГО «Сила Життя» та ГО «СТАН». Про цю співпрацю та її позитивний вплив на обидві організації розповідаємо у цьому матеріалі.
Ірина Бордун — жителька міста Коломия, громадська діячка. З березня 2024 року Ірина створила коло для спілкування та взаємної підтримки дружин, матерів, сестер і дочок захисників, адже сама втратила чоловіка та брата під час війни Росії проти України. Щомісяця це — щонайменше чотири заходи: майстер-класи, концерти, групи підтримки тощо, на які приходять до 30 жінок. Загалом ініціатива охопила своєю увагою близько 90 жінок із Коломиї та Коломийського району.
Із таким досвідом за плечима, але без реєстрації своєї ініціативи як громадської організації у грудні 2024 року команда вже з трьох Ірин — до роботи з Іриною Бордун доєдналися Ірина Калин, яка теж втратила чоловіка під час повномасштабної війни, та Ірина Магнич, дружина діючого військовослужбовця — пройшла відбір для участі у гакатоні суспільних рішень, який проводила Мережа правового розвитку в межах проєкту «Віднова». На цьому акселераторі команда працювала над формальним описом свого проєкту, який вже активно працював. Там же команда отримала номінацію від громадської організації «СТАН», що близько 20 років через неформальну освіту підсилює низові ініціативи та активних громадян, зокрема, з вразливих та маргіналізованих груп.
«Якщо ти маєш свою позицію, розумієш, що можеш зробити щось корисне, але не маєш людей, із якими ти це можеш робити, то, дійсно, гакатон — це можливість. На час гакатону наша робота вже була досить налагоджена. У чому ми не були сильні — то це “паперові” питання», — розповідає Ірина Бордун.
З боку громадської організації «СТАН» постійний зв’язок із ініціативою «Коло життя» (такою була робоча назва ініціативи) тримала і продовжує це робити, вже поза межами проєкту «Віднова», менеджерка з моніторингу та оцінки Наталія Петришин.
«Взявши участь у гакатоні та ввійшовши до складу журі, ми відібрали з-поміж двох команд, які мали проветеранське спрямування, одну і запропонували їй номінацію — це була на той час ініціатива “Коло Життя” з міста Коломия, яка вже на початку 2025 року змогла самостійно вирости з ініціативи у громадську організацію “Сила Життя”», — зазначає Наталія Петришин.
Після гакатону представниці «Сили Життя» пройшли навчання в одній із програм ГО «СТАН», яка раніше працювала за напрямом імплементації кількох загальнонаціональних проветеранських проєктів у партнерстві з Міжнародною організацією з міграції.
«ГО “СТАН” суттєво підсилив різні сторони нашої організації. Їхня навчальна програма — це золота жила, з якої можна винести мільйон корисних речей. Багато йшлося про перспективи розвитку: від створення Google-форм та банки для збору коштів до пошуку та написання грантів, підготовки фінансових та річних звітів», — ділиться Ірина Бордун, — Тоді як під час гакатону написання свого проєкту викликало у нас неабиякий стрес — ми чітко розуміли, що ми робимо, які кошти і в якій сумі нам потрібні на реалізацію, але описати це просто не вміли. Зараз ми вже не стресуємо, бо організація “СТАН” навчила нас, як це правильно робити».
Важливим і корисним для інших учасників та учасниць навчальної програми, зокрема з молодіжного середовища, було те, що представниці ГО «Сила Життя» ділилися з ними своїм життєвим досвідом.
«Вони розповідали про те, що саме привело їх у громадський активізм, які цінності вони хочуть прищепити у нашому суспільстві, і це не лише цінності збереження пам’яті, вшанування Героїв та Героїнь, а й патріотичне виховання нашої молоді, соціальна згуртованість у громаді, причому не на словах, а конкретною дією, справою, конкретними вчинками щодо підтримки сімей загиблих Героїв і сімей діючих військовослужбовців», — пригадує Наталія Петришин.
Команда ГО «Сила Життя» також пройшла стажування в організації «СТАН». За словами Ірини Бордун, під час стажування вони з колегами вперше звернула увагу на те, як багато роблять і вже зробили.
«Наталія Петришин сказала: покажіть мені, що ви зробили. І коли ми почали писали, що зробили за майже 14 місяців роботи, які минули на момент навчання, то були вражені: провели понад 200 зустрічей без урахування походів у кіно, театр, на концерти. А коли підрахували всі витрати: власні кошти, заходи pro bono, оренда приміщень тощо, то вийшли на півтора мільйона гривень», — каже Ірина Бордун.
«Під час стажування ми спільно змогли відшліфувати розуміння цільової аудиторії та стратегії. Були корисними для команди ГО “Сила Життя” консультації наших експертів/ок із питань грантрайтингу, логістики, зовнішніх комунікацій, знайомство та подальша кооперація з тими громадськими організаціями, у яких теж схожі цінності та спільне бачення», — каже Наталія Петришин.
Співпраця «Сили Життя» зі «СТАНом» продовжується і поза межами проєкту «Віднова». Зокрема, Наталія Петришин консультує команду ГО «Сила Життя» щодо написання та апробації політик організації.
«Команда ГО “Сила Життя” продовжує послідовно розвиватись — від інституційного укріплення до стратегічного розширення. Їхній підхід із самого початку виглядав зрілим, а ставлення до партнерств — виважене й серйозне. Стажування виявилося більше як підсилення наявної динаміки команди, і це є ознакою сталості насправді. Тобто хоч як громадська організація — вони молода структура, але те підґрунтя, яке мають, ті цінності, які сповідують, які їх об’єднують у команду, їхній підхід до вибору партнерств, напрямів розвитку, розуміння потреб цільової аудиторії і як ці потреби задовольнити — дуже потужні», — зазначає Наталія Петришин.
За словами Наталії Петришин, вона разом із колегами спостерігає за тим, як змінюється і зростає ГО «Сила Життя».
«Радіємо тому, що команда для себе розглядає певні колаборації та партнерства, здійснює помітний соціальний вплив та є вже досить впізнаваною. Вони змогли поглибити власну експертність, самостійність, розширити партнерства. Професійний підхід у роботі членкинь ГО “Сила Життя” свідчить про орієнтованість команди на якість, на релевантність втілюваних справ запиту цільової аудиторії. У них гарні перспективи зростання у громадському середовищі як Коломийської громади, так і України загалом», — акцентує Наталія Петришин.
Досвід співпраці ГО «Сила Життя» з експертами/ками ГО «СТАН» стала потужним каталізатором її зростання на багатьох рівнях. Зокрема, це сприяло зміцненню внутрішньої структури молодої організації, розвитку стратегічного мислення та вдосконаленню професійних навичок представниць команди, розширенню мережі партнерів. Стажування в організації з багаторічним досвідом дало змогу «Силі життя» не лише засвоїти нові інструменти, а й впевнено застосовувати їх на практиці. Тепер самостійно готують і подають грантові заявки, розвивають співпрацю з іншими громадськими організаціями та готові до масштабуватися.
Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.
Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!
Надрукуйте постер
Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi
Станьте волонтером
Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим
Потрiбна консультацiя?
Онлайн-чат
Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).
Чат-бот
Поставте питання через LawLink Bot в будь-який зручний спосіб. LawLink Bot — це розумний та цифровий юридичний помічник, якого створила Мережа правового розвитку.

Приєднатися
Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

Підтримати
Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.