Як релокована правозахисниця надає юридичну підтримку переселенцям на Львівщині
Дата публікації: 20.03.2024
Із початку повномасштабного вторгнення правозахисниця із Краматорська Донецької області Марина Куприкова була вимушена евакуюватися до Львова. Там почала надавати внутрішньо переміщеним особам правову допомогу. У 2023 році її ініціативи підтримала Мережа правового розвитку (далі МПР) в межах програми посилення спроможності локальних організацій реагувати на виклики війни. Детальніше про результати діяльності у розповіді нижче.
Зміна тенденції у правових запитах
«Наша діяльність зараз переважно включає надання правових консультацій внутрішньо переміщеним особам та постраждалим від війни, — розповідає юристка Марина Куприкова. — Ми надаємо від 30 правових консультацій щомісяця. Крім того, організовуємо щомісячні заходи для внутрішньо переміщених осіб та постраждалих від війни на теми законодавчих змін, соціальних послуг для вразливих груп, документування воєнних злочинів та соціальних гарантій для родин військовослужбовців».
Із березня по травень 2023 року правозахисники у Львівській області надали 305 правових консультацій. Найчастіше звертаються з питань, пов’язаних із законодавством про соціальне забезпечення, цивільним правом (власність та спадкування) та відшкодуванням за зруйноване майно, порушене здоров’я чи втрату годувальника.
Марина Куприкова зауважує, що достатньо типовим є питання щодо оплати комунальних послуг за залишені домівки. У випадках, коли плату за комунальні послуги продовжували нараховувати, допоможе надання доказів перебування в евакуації разом із заявою на перерахунок комунальних послуг. Зазвичай у результаті таких дій нарахування припиняються.
Ще одним із частих звернень є питання отримання статусу дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів. Переселенка, що зараз мешкає у Новояворівську Львівської області, звернулася до юристки із проханням допомоги в отриманні такого статусу. Справу вдалося зрушити після отримання необхідного пакету документів про місце проживання родини, їх направлення до Служби у справах дітей. Після їх розгляду міська рада прийняла рішення надати статус постраждалих дітей внаслідок воєнних дій. Подібні звернення відбувалися і раніше, але протягом останнього року їхня кількість значно збільшилась і вони стали систематичними.
Останнім часом зросла кількості запитів щодо порядку оформлення допомоги на проживання для внутрішньо переміщених осіб, оскільки торік відбулися суттєві зміни у порядку виплат для цієї категорії осіб. Також надходить багато запитів від членів родин військовослужбовців, які стосуються соціального та пенсійного забезпечення та ситуацій, пов’язаних із втратою годувальника й отриманням одноразової грошової допомоги у зв’язку із загибеллю особи», — пояснює Марина Куприкова.
Доступність юридичної допомоги
«Щомісяця відвідую місця тимчасового проживання, проводжу індивідуальні консультації та залишаю контакти, щоб люди могли згодом звернутися із «гарячими» питаннями, адже екстрене консультування також доступне за телефоном чи електронною поштою», — розповідає Марина Куприкова.
Коли юристка отримує запити щодо конкретних аспектів законодавства, вона організовує тематичні зустрічі для груп переселенців у громадах у взаємодії із представниками місцевих рад ВПО.
На нещодавньому заході у Золочівській громаді, де обговорювалося питання порядку виплат для учасників ВПО, зібралося близько 15 учасників/-иць. Більшість з них виражали наміри повернутися на тимчасово окуповані території, де є вціліле житло і не потрібно платити оренду. Також вони розглядають можливість повернення до міст поруч з зонами бойових дій (Дружківка, Лиман, Краматорськ, Селидове). Розмір їх доходів перевищує 9444 грн і не дозволяє отримати допомогу, проте цього недостатньо для оренди житла та задоволення базових потреб.
Внутрішньо переміщеним особам надається комплексна підтримка, адже вони знаходяться у складних життєвих ситуаціях. Часом ВПО стикаються з ситуаціями, коли їм не виплачують належні кошти, і вони не можуть вирішити це самостійно. У таких випадках юрист надсилає запити до органів соціального захисту та забезпечує подальший супровід до моменту отримання коштів.
Юристка Марина Куприкова продовжує свою діяльність, отримуючи підтримку від мережі у складі ГО «Східного правозахисного центру», що приєдналася до МПР березні 2024 року. Її майбутні плани включають розвиток напряму психологічної допомоги та пошук нових підходів для охоплення більшої аудиторії.
Матеріал створено за підтримки міжнародної благодійної платформи GlobalGiving, Фонду Чарльза Стюарта Мотта. Зміст публікації є виключно відповідальністю громадської спілки «Мережа правового розвитку».
Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.
Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!
Надрукуйте постер
Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi
Станьте волонтером
Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим
Потрiбна консультацiя?
Онлайн
Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).
В офiсi
Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.
Приєднатися
Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.
Підтримати
Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.