facebook
Потрібна юридична консультація? Наш юрист надасть її безкоштовно

Як Український інститут антикризового менеджменту навчає мешканців громади на Донеччині захищати свої права

Дата публікації: 14.08.2023

Авторка: Галина Колесник, комунікаційна менеджерка Мережі правового розвитку 

ГО «Український інститут антикризового менеджменту» заснували в 2015 році у Костянтинівці Донецької області місцеві активісти, які мають значний досвід у сфері місцевого розвитку та управління і. Після початку російсько-української війни вони вирішили розвивати інструменти локальної демократії, гуртувати проукраїнську громадськість. 

Активісти цієї організації налагоджували комунікацію поліції, прокуратури, місцевої влади та жителів громади, сприяючи відкритості роботи силових структур.

Команда організації налічує вісім осіб, отири з яких після повномасштабного вторгнення РФ на територію України залишилися в громаді, а інші — працюють дистанційно. 

На фото: заступник керівниці ГО «Український інститут антикризового менеджменту» Олександр Меланченко. Фото Мережі правового розвитку

Заступник керівниці організації Олександр Меланченко розповів, що в громаді діяло багато громадських організацій. Однак через наближеність фронту більша частина їхніх учасників релокувалися. ГО «Український інститут антикризового менеджменту» вирішила об’єднати представників 13 організацій, які залишилися, у громадську платформу, уклавши з ними меморандум. Це співпраця і посилення одне одного, зокрема під час реалізації спільних ініціатив у громаді. 

Так, наприкінці 2022 початку 2023 року змогли розробити та прийняти Стратегію екологічного розвитку Костянтинівської громади, адже кілька років тому на її території було кілька випадків екологічних негараздів — радіоактивне звалище та перевищення меркаптану (сильні нервові отрути з наркотичним ефектом, викликають параліч м’язових тканин) в повітрі в сотні разів. 

Організація посилила роботу з поліцією. Спільно проводять заходи, пов’язані із протидією гендерно зумовленому та домашньому насильству. «Хоча в нашій громаді всі говорили, що не на часі піднімати цю тему в умовах повномасштабної війни. Костянтинівська громада практично перша громада на лінії бойових дій, де громадськість разом із поліцією почали працювати у сферіне тільки протидії, але  й запобігання домашньому насильству. А після того, як жителі громади стали більш обізнаними про свої права, звернення до поліції зросли у вісім разів», — розповідає Олександр Меланченко.

Коли ГО «Український інститут антикризового менеджменту» дізналися про ініціативу «Розвиток спроможності місцевих ОГС — надавачів правової допомоги в Україні», вирішили взяти участь в навчально-менторській програмі.

На фото: керівниця ГО «Український інститут антикризового менеджменту» Лілія Мірошниченко.  Фото з Facebook-сторінки ГО «Український інститут антикризового менеджменту»

«Раніше громадська організація для нас була більше улюбленою справою, в яку ми усі вкладалися. Ми не розглядали її з точки зору професійного підходу й не мали досвіду реалізації ініціатив за підтримки міжнародних організацій. Завдяки програмі ми отримали глибокі знання про те, як має функціонувати організація, структурували її роботу, напрацювали необхідні політики, а ще маємо підтримку нашого ментора Тімура Канатаєва. Він є для нас добрим другом, якому можна зателефонувати і отримати пораду. Я відчуваю, що дуже виросла за цей рік», — розповідає керівниця організації Лілія Мірошниченко.

Важливими для громади і для досвіду організації стало впровадження ініціативи «Громадська приймальня Костянтинівської громади» за підтримки Програми розвитку ООН в Україні. Ще до отримання фінансування в межах міні грантової підтримки юристи організації надавали правові консультації, оскільки на Донеччині центри надання БПД припинили свою роботу, та й органи місцевого самоврядування не мають можливості організувати надання юридичної допомоги через безпекові виклики. Із моменту впровадження ініціативи юристи організації надали понад 220 консультацій під час зустрічей з жителями громади та телефоном. 

Окрім правових консультацій, організація проводить і правопросвітницькі заходи переважно офлайн із урахуванням безпекових застережень.

На фото: один із інформаційно-просвітницьких заходів «Особливості організації трудових відносин в умовах воєнного стану» для жителів Костянтинівської громади. Фото з Facebookb-сторінки ГО «Український інститут антикризового менеджменту» 

«Ми є прифронтовою і приймаючою громадою. Маємо часті прильоти, навіть під час останнього в нашому офісі повибивало вікна. У нас немає місцевих радіо, телебачення та газети. Але якби й були, я не можу давати в публічному просторі оголошення про правопросвітницькі заходи. Тож для поширення інформації використовую вже напрацьовані контакти та поширюю через мережу партнерів, інші громадські організації, які нас підтримують. Часто запрошую на зустрічі з мешканцями громади працівників соціального захисту населення, соціальної служби, поліції», — розповідає Лілія Мірошниченко.

Отримати консультацію мешканцям Донецької області можна з 8:00 до 20:00 за тел.: 050 148 21 41; 095 422 23 45.

Для довідки

Ініціативу «Розвиток спроможності місцевих ОГС — надавачів правової допомоги в Україні» впроваджує Мережа правового розвитку за сприяння Програми розвитку Організації Обʼєднаних Націй  (ПРООН) в Україні за фінансової підтримки Уряду Канади, наданої  у межах Програми з відновлення та розбудови миру. 

Програму підтримують одинадцять  міжнародних партнерів: Європейський Союз (ЄС), Європейський інвестиційний банк (ЄІБ), Посольство США в Україні, а також уряди Канади, Данії, Німеччини, Японії, Нідерландів, Польщі, Швеції і Швейцарії.

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!

Надрукуйте постер

Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi

Станьте волонтером

Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим

Потрiбна консультацiя?

Онлайн

Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).

В офiсi

Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.

connect

Приєднатися

Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

support

Підтримати

Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.

Повідомити про помилку

×