facebook
Потрібна юридична консультація? Наш юрист надасть її безкоштовно

Як війна в Україні впливає на безпеку землекористування 

Дата публікації: 30.05.2022

Авторка: Галина Колесник, менеджерка з комунікацій Мережі правового розвитку

Земля – важливий економічний ресурс для України. Вона може допомогти вистояти зараз, в ситуації повномасштабної війни в Україні, відновитися і розвиватися після її завершення. Однак на перешкоді цьому може стати загроза безпеки землекористування через занепад врядування, насильство, демографічні зрушення, захоплення землі, руйнування житла та інфраструктури тощо.

Щоб дізнатися більше про ці та інші ризики, Мережа правового розвитку у співпраці зі Світовим банком ініціювала створення Інструменту для комплексного відстеження ризиків безпеки землеволодіння в Україні.

На фото: Співкоординатор експертної групи проєкту Олексій Шамов.

«Що відбувається зараз із безпекою землекористування в Україні? Які є ризики землекористування? Як їх можна зменшити у післявоєнний період? На всі ці питання ми спробуємо знайти відповідь у нашому дослідженні, яке триватиме протягом червня-липня 2022 року і охопить всю територію України», – розповідає співкоординатор експертної групи проєкту Олексій Шамов.

Експерти Мережі правового розвитку проаналізують законодавство та вивчать, як воно впливає на землекористування і його безпеку. Зберуть адміністративні дані відповідальних установ і організацій, щоб дізнатися ситуацію в окремих областях і територіальних громадах України. В нагоді стануть не тільки бази даних – реєстри, ЗМІ, онлайн-представництва органів влади, запити на надання інформації, а й досвід юристів/ок та інтерв’ю з представниками місцевого самоврядування.

На фото: Співкоординаторка експертної групи проєкту Людмила Гриценко.

«Нам потрібно не лише знати законодавство, а й те, як воно діє так би мовити, об’єктивну реальність, яка є на місцях. Адже і до війни ми спостерігали різну судову практику, різне трактування і сприйняття як законодавчих інструментів, так і наслідків їх реалізації. А сьогодні, під час повномасштабної війни, адміністративні дані стали ще більш важливими, оскільки різні області знаходяться в різних умовах», – зазначає співкоординаторка експертної групи проєкту Людмила Гриценко.

Політика та законодавство можуть більше не враховувати таку реальність, як масове переміщення людей, загострення давно існуючих проблем із землею та появи нових. Правова та нормативна база можуть залишатися нереалізованими або державні та недержавні суб’єкти можуть використовувати їх як інструмент обмеження прав певних груп. Неможливість вести земельні реєстри та кадастри означає, що ці дані можуть стати неточними і спричинити в подальшому нові конфлікти. Земельні реєстри також можуть бути знищені, що призведе до хаосу із правами на землю. Влада може швидко втратити контроль над державними землями, а вразливі особи стають жертвами примусового виселення через продаж землі під тиском або примусом. Ті, хто має фінансові ресурси або політичні зв’язки, можуть використовувати такі ринкові спотворення на власну користь. Ці фактори утворюють основні елементи земельних ринків, створюючи конфліктні ринки землі, що, у свою чергу, загрожує безпеці її володіння.

Дослідження вже розпочали. Реалізуючи цю діяльність, експерти мають на меті (разом із розумінням, як війна впливає на безпеку землеволодіння) визначити можливості пом’якшення виявлених ризиків та допомогти спланувати післявоєнну систему управління земельними ресурсами, яка би зміцнювала безпеку володіння землею.

Реалізація проєкту  «Інструмент для комплексного відстеження ризиків безпеки землеволодіння в Україні» проходить за підтримки Світового банку в межах програми #StandWithUkraine, яку координує Мережа правового розвитку.

Світовий банк кредитно-фінансова установа, заснована 1945 року, є однією з найбільших у світі, що надає допомогу з метою розвитку.


P. S. Більше актуальної інформації на правову та гуманітарну тематику – у спецрубриці #StandWithUkraine. В ній акумулюємо матеріали, які можуть стати в нагоді тим, хто страждає, чиї права порушуються внаслідок війни рф проти України.


ВИ МОЖЕТЕ



НАШУ РОБОТУ СВОЇМ ВНЕСКОМ

Будьте в курсі кожної новини та події – підпишіться на наш Telegram-канал: https://t.me/LegalDevelopmentNetwork

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!

Надрукуйте постер

Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi

Станьте волонтером

Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим

Потрiбна консультацiя?

Онлайн

Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).

В офiсi

Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.

connect

Приєднатися

Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

support

Підтримати

Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.

Повідомити про помилку

×