facebook
Потрібна юридична консультація? Наш юрист надасть її безкоштовно

З турботою і повагою: що таке ветеранський простір та як він може виглядати і працювати

Дата публікації: 31.12.2024

Авторка: Оленка Гелетюк, експертка з комунікацій, засновниця і головна редакторка «ГЛУЗD»

Щоб допомогти захисникам задовольнити потреби, а також інтегруватися в громади цьогоріч Міністерство у справах ветеранів затвердило методичні рекомендації єдиного підходу для створення ветеранських просторів. Експертну підтримку надає і громадянське суспільство. 

Так «Простір можливостей» за підтримки донорських організацій розробили методичний посібник, де є необхідні поради щодо облаштування, основи діяльності, принципи формування, інструменти фінансування ветеранського простору, а також особливості роботи в інформаційному середовищі та багато іншого.

Громадська спілка «Мережа правового розвитку» в межах адвокаційної кампанії, яку впроваджує у співпраці із гуманітарною організацією «Людина в біді» та за фінансування Чеської агенції розвитку створила чек-лист із створення ветеранського простору, який містить покроковий алгоритм щодо створення простору — від визначення потреб до запуску простору і оцінки результатів його роботи.

Ці матеріали та практичні рішення створення просторів можуть стати в нагоді тим, хто лише перебуває на початковому етапі, як-от Баштанська громада Миколаївської області. В громаді нещодавно напрацьована комплексна програма ветеранської політики в межах проєкту «Віднова». Заплановано, що простір підтримки ветеранів та їхніх сімей діятиме на базі КУ «Центр надання соціальних послуг». В ньому працюватимуть два фахівці соціальної роботи та менеджер. Окрім того, в планах залучити психологів, юристів та інших фахівців для вирішення потреб ветеранів та допомагати родинам ветеранів. Однак усі ці ідеї ще не отримали практичного втілення.

Ще одним прикладом іншого підходу до організації роботи ветеранських просторів є «ВетераниЦивільні Петрос», який функціонує на базі платформи Промприлад в м. Івано-Франківськ. Його створенням та діяльністю опікуються громадські активісти.

Як працює простір «ВетераниЦивільні Петрос»

До вторгнення Наталія Найда займалася бізнесом. З 2022 вона також активно зайнялася волонтерством — спочатку з командою шили адаптивний одяг для важкопоранених військових, якими забезпечували стабілізаційні пункти та госпіталі, а згодом створили і ветеранський простір. 

На фото: засновниця та координаторка ветеранського простору «Ветераницивільні Петрос» Наталка Найда

«Наша організація  —  це більше, ніж простір. Але, якщо говорити саме про місце, яке знаходиться на території Промприладу  —  ми називаємо його простором взаємодії військових, ветеранів та цивільних. У цьому нашими партнерами є «Тепле місто». 

Але «Петрос» — це не тільки про те, що відбувається там, це набагато ширше, адже ми також працюємо і з напрямком адаптивного спорту, навідуємося до військових у лікарні, працюємо з громадами. 

Із серпня простір дуже трансформувався, сьогодні він називається «Ветераницивільні Петрос», бо ми розуміємо, що є дуже велика прогалина у комунікації між ветеранами, цивільними і військовими», — ділиться засновниця та координаторка проєкту Наталка Найда.

Наталка Найдка каже, що обрали таку назву, бо хотіли щось своє, рідне, а Петрос — це міцна і кам’яниста гора, а враховуючи чим займається організація, це дуже символічно.

Сьогодні команда складається з чотирьох людей та декількох волонтерів, які постійно підтримують і долучаються до роботи організації.

Цей простір має декілька напрямів діяльності: 

  • робота в лікарнях та реабілітаційних центрах. Представники організації приїжджають до хлопців та дівчат з різними активностями. Наприклад, робота зі шкірою чи 3D-принтерами.
  • проводять воркшопи та майстер-класи;
  • проводять перекваліфікаційні програми та мотиваційні зустрічі у приміщенні простору;
  • організовують робітничі майстерки, терапевтичні зустрічі для відновлення нейрозв’язків;
  • займаються розвитком адаптивного спорту в Івано-Франківській області. Поки що це стрільба з лука, наступного року планують запустити баскетбол на кріслах колісних.

«На наші події приходять не тільки ветерани, але й дружини ветеранів, дружини загиблих хлопців, рідні військових і просто цивільні, тобто це таке місце, де усі можуть знайти себе, спілкуватися та взаємодіяти. 

Ми працюємо у дуже багатьох напрямах, але один із дуже важливих  —  це робота і взаємодія з військовими. Проводимо зустрічі у нашому просторі, куди приходять хлопці та дівчата і розповідають про те, як військо трансформується, захисники діляться багатьма хорошими новинами. 

Ми б хотіли, щоб цивільні більше розуміли. Проводили тренінг із зупинки кровотечі, будемо проводити тренінг про те, як цивільним діяти у разі обстрілів  — у нас такий багатоохоплюючий простір»,  — розповідає Наталка Найда.

За словами керівниці, наразі простір перебуває на етапі дооблаштування, але в майбутньому планують, що тут буде місце, де ветеран та рідні ветеранів, військовослужбовців, загиблих чи зниклих безвісти зможуть отримати будь-яку інформацію — про перекваліфікаційні програми, працевлаштування, кредити, протези, лікування зубів, вивчення мов та ін. У планах  —  співпрацювати з бізнесом.

«Ми починаємо готуватися до великої конференції, де буде залучено бізнес, державні служби, Lobby X, ВетеранХаб і, звичайно, ветеранів, які можуть спробувати себе у різних професіях», — ділиться планами Наталка.

У планах команда має й інші, не менш масштабні та амбітні ініціативи. Ще один проєкт — це простір рішення. Він полягає в поєднанні зусиль з реабілітологами, урбаністами та дизайнерами, щоб створити активні та водночас адаптивні майданчики на території лікарень і реабілітаційних центрів, аби люди, які відновлюються у цих закладах, змогли там займатися. 

Також «Ветераницивільні Петрос» створили матеріали, які допоможуть створити такі ж простори для охочих відтворити це у своїх громадах: там будуть усі креслення, кошторис і люди зможуть цим користуватися.

Простір має комбіновану модель фінансування, адже деякі напрями, як-от: пошиття адаптивного одягу, частково підтримує бізнес, інші напрями фінансуються по-різному  —  частково це сприяння донорів, а також підтримка небайдужих, які хочуть допомогти, зокрема донати.

«Ми налагоджуємо зв’язки із громадами, це — Калуш, Коломия, Надвірна.

Наша організація хочемо бути місточком: щоб ветерни приходили до нас, а ми допомагали і направляли їх»,  —  підсумовує керівниця простору Наталка Найда. 

Матеріали за темою

Адвокаційну кампанію проводить Мережа правового розвитку в партнерстві з гуманітарною організацією «Людина в біді» та за фінансової підтримки Чеської агенції розвитку

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!

Надрукуйте постер

Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi

Станьте волонтером

Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим

Потрiбна консультацiя?

Онлайн

Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).

В офiсi

Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.

connect

Приєднатися

Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

support

Підтримати

Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.

Повідомити про помилку

×