facebook
Онлайн-чат
Чат-бот

Зародження громадського моніторингу: як громада Посад-Покровського долає виклики відбудови

Дата публікації: 07.05.2025

Через повномасштабну війну постраждало село Посад-Покровське на Херсонщині, яке було включено до експериментального проєкту комплексної відбудови. Близько 30% місцевих жителів не мають належно оформлених прав власності, що унеможливлює їхню участь у програмах відновлення; договори з Службою відновлення на Херсонщині суттєво обмежують права власників (неможливість контролювати процес будівництва чи розірвати договір); недостатнє фінансування з бюджету та припинення будівельних робіт на невизначений термін. Саме тому Мережа правового розвитку впроваджує проєкт «Право на відновлення: захист майнових прав та прозорість відбудови», спрямований на моніторинг закупівель та юридичний захист майнових прав постраждалих. Ця діяльність здійснюється в межах  проєкту «Контроль витрат на відновлення», який реалізує Інститут економічних досліджень та політичних консультацій за сприяння Європейського Союзу.

Залучені експерти проєкту стежать за відбудовою чотирьох обʼєктів соціальної інфраструктури та семи житлових будинків. Результати моніторингу стануть доступними на https://brp.org.ua/ 

Окрім того, залучені експерти проєкту працюють із відновленням правовстановлюючих документів на майно. В умовах війни ця проблема набула критичного значення, оскільки без документів неможливо отримати компенсацію за зруйноване житло чи брати участь у програмі «єВідновлення». Щоб довести право власності, потрібно зібрати докази (часто це старі колгоспні договори чи довідки), звернутися до суду та сплатити судовий збір, що створює фінансові та логістичні перешкоди для багатьох постраждалих. Залучені юристи Мережі правового розвитку вже працюють із десятьма кейсами і допомагають мешканцям Посад-Покровського оформити право власності на житло.

Однією з перших проблем, яку виявили експерти під час роботи у Посад-Покровському, була відсутність активної спільноти мешканців, об’єднаної для вирішення нагальних питань. У межах проєкту громади, юристам Мережі правового розвитку у співпраці зі старостою вдалося сформувати першу ініціативну групу із 10 активних мешканців. Спільно із представниками органу місцевого самоврядування вони допомагатимуть оперативно збирати документи та обмінюватися важливою інформацією між мешканцями і юристами.

На фото: юристи Антон Стасік та Андрій Александрович (крайні справа наліво) із старостою села Посад-Покровське Сергієм Кулаковським (по центру)

«Фактично, в рамках нашої діяльності ми заклали основи громадського контролю у Посад-Покровському. Першочерговим завданням наразі є відновлення правовстановлюючих документів, що є критично важливим для подальшої відбудови. З часом ми плануємо розширити функції створеної спільноти, щоб вона допомагала контролювати хід будівництва, фіксувати виклики та реагувати на інші важливі процеси у громаді. Нам вдалося виявити проблему системного характеру, об’єднати довкола неї активних мешканців і заручитися підтримкою органів місцевого самоврядування. Це стало своєрідним першим кроком до формування ефективного громадського моніторингу», — зазначає залучений експерт, юрист ГО «СТЕП» Андрій Александрович.

Експерти зазначають, що: для ефективної роботи з такими кейсами потрібно особисто відвідувати громади, зокрема цю співпрацю вдалося налагодити саме під час візиту до Посад-Покровського. Дистанційно здійснювати таку роботу майже неможливо.

На фото: Есперти Мережі правового розвитку юристи Антон Стасік та Андрій Александрович у селі Посад-Покровське

Окрім того, під час цієї поїздки староста Посад-Покровського запропонував ефективне рішення проблеми відсутності правовстановлюючих документів у мешканців через механізм соціального житла. Суть підходу полягає в тому, що замість власника, який втратив документи, договір зі Службою відновлення та розвитку інфраструктури у Херсонській області укладає орган місцевого самоврядування, а після завершення будівництва житло передається колишньому власнику із використанням механізмів, реалізація яких може бути здійснена в межах чинного законодавства. Так, можливе рішення може полягати в тому, що орган місцевого самоврядування візьме на себе функцію замовника при відбудові знищеного житла. В подальшому буде забезпечена можливість особам, які проживали в будинках до їх руйнування, надати всі наявні і можливі докази на підтвердження факту проживання. І вже після підтвердження такого факту та після закінчення відбудови, орган місцевого самоврядування передасть відбудоване житло власнику. Це особливо цінне рішення, оскільки воно дозволяє уникнути складного, тривалого та дороговартісного процесу доведення права власності через суд, забезпечує людей дахом над головою, позбавляє їх страху залишитися без житла та створює офіційну основу для подальшого оформлення права власності, успадкування, прописки та отримання субсидій. Такий досвід може бути застосований у багатьох інших населених пунктах, що зіткнулися з подібними проблемами внаслідок війни.

На фото: село Посад-Покровське

«Відразу після нашого візиту до Посад-Покровського ми отримали додаткове розуміння потреб громади і способів, як реально допомогти людям у вирішенні їхніх питань. Це значно покращило комунікацію та, ймовірно, допоможе прискорити деякі процеси, пов’язані з відновленням. Водночас, ми усвідомлюємо: це лише початок довгого шляху, який вимагає системної, послідовної роботи та залучення самих мешканців до процесу змін», — говорить експерт проєкту Антон Стасік.

Отримайте поглиблену консультацію через чатбот LawLink

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Коментарі

Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!

Надрукуйте постер

Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi

Станьте волонтером

Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим

Потрiбна консультацiя?

Онлайн

Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).

Чат-бот

Поставте питання через LawLink Bot в будь-який зручний спосіб. LawLink Bot — це розумний та цифровий юридичний помічник, якого створила Мережа правового розвитку.

connect

Приєднатися

Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

support

Підтримати

Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.

Повідомити про помилку

×