facebook
Потрібна юридична консультація? Наш юрист надасть її безкоштовно

7 років без дозволу: чоловік узаконив самочинно зведений гараж

Дата публікації: 14.05.2019

Автор: Громадська платформа

Мешканець Луганщини звів гараж на власній земельній ділянці. Але про те, що і на будівництво був потрібен дозвіл, не знав. Пройти процедуру узаконення та оформити право власності на споруду чоловіку допомогли у Сєвєродонецькому офісі Мережі правового розвитку.

Пан Сергій із Сєвєродонецька звернувся за правовою допомогою до Офісу при громадській організації «Громадська платформа», коли вирішив узаконити зведений ще у 2012 році гараж. Споруду площею 20 м2 чоловік встановив на земельній ділянці, що належить йому на праві власності. Однак згодом дізнався, що для будівництва необхідно було отримати дозвіл. Тепер пан Сергій хотів зрозуміти, яка відповідальність передбачена законодавством за самовільне зведення гаража та як оформити право власності на нього.

Юристка Офісу Олена Полєтаєва проконсультувала чоловіка, роз’яснила йому законодавчу базу і пояснила, які документи необхідно зібрати, аби вирішити питання*.

Відповідно до ч. 2 ст. 331 Цивільного кодексу України, право власності на новостворене нерухоме майно (житлові будинки, будівлі, споруди тощо) виникає з моменту завершення будівництва (створення майна). Якщо договором або законом передбачено прийняття нерухомого майна до експлуатації, право власності виникає з моменту його прийняття до експлуатації. Якщо право власності на нерухоме майно відповідно до закону підлягає державній реєстрації, право власності виникає з моменту державної реєстрації.

Отримавши безоплатну правову допомогу, пан Сергій зібрав усі необхідні документи, звернувся через Центр надання адміністративних послуг до органу державного архітектурно-будівельного контролю із відповідною заявою – і його гараж прийняли в експлуатацію. При цьому штраф чоловікові виплачувати не довелося.

*Коментує юрист

20 квітня 2018 року набрали чинності зміни до Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» щодо продовження терміну прийняття в експлуатацію об’єктів будівництва, збудованих без дозволу на виконання будівельних робіт (згідно Закону України №3696 «Про внесення змін до Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» щодо продовження терміну прийняття в експлуатацію об’єктів будівництва, збудованих без дозволу на виконання будівельних робіт»).
Так, відповідно до п. 9 Прикінцевих положень цього Закону, орган державного архітектурно-будівельного контролю безоплатно протягом 10 робочих днів з дня подання заяви власниками (користувачами) земельних ділянок, на яких розміщені об’єкти будівництва, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об’єктів із незначними наслідками (СС1), збудовані на земельній ділянці відповідного цільового призначення без дозвільного документа на виконання будівельних робіт, за результатами технічного обстеження приймає в експлуатацію. Зокрема це збудовані у період з 5 серпня 1992 року до 9 квітня 2015 року індивідуальні (садибні) житлові будинки, садові, дачні будинки загальною площею до 300 квадратних метрів, а також господарські (присадибні) будівлі і споруди загальною площею до 300 м2.
Порядок прийняття в експлуатацію таких об’єктів і проведення технічного обстеження визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування. При цьому технічне обстеження індивідуальних (садибних) житлових будинків, садових, дачних будинків загальною площею до 300 квадратних метрів включно, господарських (присадибних) будівель і споруд загальною площею до 100 м2 включно проводиться в ході їх технічної інвентаризації з відповідною відміткою в технічному паспорті.

До власників (користувачів) земельних ділянок, які відповідно до цього пункту подали документи про прийняття в експлуатацію збудованих без дозволу на виконання будівельних робіт об’єктів будівництва, штрафні санкції за виконання будівельних робіт без отримання документів, що дають право на їх виконання, та за експлуатацію або використання об’єктів будівництва, не прийнятих в експлуатацію, не застосовуються.

Гараж відноситься до господарських (присадибних) будівель (п. 2 розділу I «Порядку проведення технічного обстеження і прийняття в експлуатацію індивідуальних (садибних) житлових будинків, садових, дачних будинків, господарських (присадибних) будівель і споруд, будівель і споруд сільськогосподарського призначення» затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України 03 липня 2018 року № 158 ).

Відповідно до розділу III «Порядку проведення технічного обстеження і прийняття в експлуатацію індивідуальних (садибних) житлових будинків, садових, дачних будинків, господарських (присадибних) будівель і споруд, будівель і споруд сільськогосподарського призначення»  (далі Порядок). прийняття в експлуатацію об’єктів здійснюється безоплатно органом державного архітектурно-будівельного контролю протягом 10 робочих днів з дня подання:

– заяви про прийняття об’єкта в експлуатацію;

– одного примірника заповненої декларації про готовність об’єкта до експлуатації;

– засвідченої в установленому порядку копії документу, що посвідчує право власності чи користування земельною ділянкою відповідного цільового призначення, на якій розміщено об’єкт;

– засвідченої в установленому порядку копії технічного паспорту з відміткою про можливість розміщення та надійної та безпечної експлуатації об’єкта;

– листа або довідки щодо відповідності місця розташування об’єкта вимогам Державних будівельних норм.

Згідно З п. 8 розділу III Порядку датою прийняття в експлуатацію об’єкта є дата реєстрації декларації про готовність об’єкта до експлуатації.
Зареєстрована декларація є підставою для внесення змін до технічного паспорта об’єкта (п 9 розділу III Порядку).

P.S. Офіси Мережі правового розвитку створені та працюють за підтримки  програмної ініціативи «Права людини та правосуддя» Міжнародного Фонду «Відродження».

Погляди, відображені у цьому матеріалі, належать його авторам і можуть не співпадати з думкою Міжнародного фонду «Відродження».

 

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!

Надрукуйте постер

Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi

Станьте волонтером

Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим

Потрiбна консультацiя?

Онлайн

Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).

В офiсi

Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.

connect

Приєднатися

Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

support

Підтримати

Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.

Повідомити про помилку

×