facebook
Потрібна юридична консультація? Наш юрист надасть її безкоштовно

Багатодітна родина матиме власний будинок і земельну ділянку

Дата публікації: 24.10.2019

Автор: ГО «Скадовщина – мій рідний край»

Успішна історія з практики юристів Скадовського офісу Мережі правового розвитку є водночас і розгорнутою консультацією щодо того, як людина може підтвердити своє право власності на житловий будинок за набувальною давністю. В даному випадку жінка з дозволу сільради багато років відкрито користувалася занедбаним безхазяйним домом, який привела до ладу і тепер хотіла визнати за собою право власності на нього, ділянку, на якій він розташований, і надвірні будівлі.

Пані Анна, жителька маленького віддаленого села Андріївка Скадовського району, звернулася до юристів громадської організації «Скадовщина – мій рідний край» під час однієї з виїзних консультацій. Юристам Офісу вона розповіла, що є багатодітною матір’ю, і з 2009 року проживає у житловому будинку, власників якого та спадкоємців вже давно немає на світі, а з житлом для проживання їй допомогли в сільській раді, пояснивши, що дім безхазяйний. Варто зазначити, що молоді в цьому селі майже немає. А будинок, в який поселилася Анна з дітьми, на той момент був повністю захаращений, знаходився у непридатному для життя стані, руйнувався. Жінка своїми силами відремонтувала його і стала відкрито ним користуватися з дозволу сільради.
Поспілкувавшись із Анною, юрист Сергій Кеба взявся їй допомогти. Звернувшись до сільської ради, місцевих депутатів, депутата району та сусідів, зібрав відповідну інформацію та сформував достатню доказову базу для звернення до суду. Також підготував і подав позовну заяву до Скадовського районного суду “Про визнання права власності на житловий будинок за набувальною давністю”, оскільки Законодавсто України надає можливість набути власність за наступних правових підстав. Так, ст. 344 ч. 1 Цивільного кодексу (ЦК) України передбачає, що особа, яка добросовісно заволоділа чужим майном і продовжує відкрито і безперервно володіти нерухомим майном протягом 10-ти років, набуває право власності на це майно (набувальна давність), якщо інше не встановлено цим кодексом.
Згідно зі ст.344 ч.4 ЦК України, право власності за набувальною давністю на нерухоме майно набувається за рішенням суду. Набувальна давність визначається як засіб закріплення майна за суб’єктами, що ними володіють, у випадках, коли вони не мають можливості через певні обставини підтвердити підстави виникнення прав, а також інших ситуаціях.
Право власності за набувальною давністю може бути набутим як на безхазяйні речі, так і на майно , яке належить за правом власності іншій особі. Відповідно до ст.344 ЦК України набувачеві достатньо володіти чужим майном із дотриманням вимог, встановлених законом.
Відповідно п. 13 Постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду з розгляду кримінальних та цивільних справ «Про судову практику в справах про захист права власності та інших речових прав» № 5 від 07.02.2014 року, можливість пред’явлення до суду позову про визнання права власності за набувальною давністю випливає з положень статей 15, 16 ЦК, а також частини четвертої статті 344 ЦК, згідно з якими захист цивільних прав здійснюється судом шляхом визнання права.
У зв’язку з цим особа, яка заявляє про давність володіння і вважає, що у неї є всі законні підстави бути визнаною власником майна за набувальною давністю, має право звернутися до суду з позовом про визнання за нею права власності.
Зокрема у заяві від імені позивачки було зазначено: «Я володію вказаним житловим будинком відкрито, ніяких дій для приховування цього факту я не здійснюю, усі сусіди зі мною знайомі та підтвердять факт мого проживання…».
Відповідно до роз’яснень, що містяться в листі № 24-150/0/4-13 від 28 січня 2013 року «Про практику застосування судами законодавства під час розгляду цивільних справ про захист права власності та інших речових прав» Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ, зокрема, зазначено, що для набуття права власності на нерухоме майно, транспортні засоби, цінні папери перебігу строку набувальної давності недостатньо.
Умови набувальної давності підтверджуються судовим рішенням. Давнішній володілець повинен довести факти добросовісності, відкритості, безперервності і тривалості свого володіння.
Відповідно до вимог ч. 4 ст. 344 ЦК України, право власності на нерухоме майно за набувальною давністю набувається за рішенням суду.
Відповідно до ч.1 ст.328 ЦК України, право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів.
Ст. 328 ЦК України передбачено, що право власності набувається на підставах, що не заборонені законом.
Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
За нормами ст.41 Конституції України, ст.ст.321, 328 ЦК України, право власності є непорушним та набувається на підставах, що не заборонені законом.

Суд став на бік Анни.  Тож на даний час вона моє відповідне рішення суду про визнання права власності на житловий будинок з надвірними будівлями та спорудами.

 

 

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!

Надрукуйте постер

Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi

Станьте волонтером

Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим

Потрiбна консультацiя?

Онлайн

Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).

В офiсi

Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.

connect

Приєднатися

Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

support

Підтримати

Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.

Повідомити про помилку

×