facebook
Потрібна юридична консультація? Наш юрист надасть її безкоштовно

Банк має повернути вкладникові депозит на першу вимогу

Дата публікації: 18.10.2017

Які законодавчі норми регулюють питання вкладів українців та чи мають право банки не повертати кошти через автоматичне подовження договору – роз’яснює юрист Білозерського Офісу Мережі правового розвитку В’ячеслав Лях

Фото: ГО “Білозерський центр регіонального розвитку” В’ячеслав Лях, юрист ГО “Білозерський центр регіонального розвитку”

Спізнився на день і не встиг забрати депозит – все, договір автоматично подовжили, гроші банк не повертає. З такою проблемою часто зіштовхуються українські вкладники, їм відмовляють у поверненні коштів, адже такі умови прописані у договорі. Більшість людей просто опускають руки та чекають наступної дати закінчення договору. Проте, як виявляється, по закону банки не мають права не повертати гроші, які належать вкладникові. Як повідомляє ІРЦ “Правовий простір”, у схожій ситуації опинився Микола Волоковий*. Чоловік уклав депозитний договір з одним з банків строком до 5 липня 2017 року. Прийшов за грошима 6 липня і не зміг їх забрати. Пану Миколі відмовили у видачі вкладу і повідомили, що договір автоматично подовжено. Чоловік звернувся до юриста Білозерського Офісу при ГО “Білозерський центр регіонального розвитку” та попрохав роз’яснити, чи дійсно він не має права забрати свої гроші.

Юрист ретельно вивчив документи, надані паном Миколою, та з’ясував, що умовами договору дійсно було передбачено, що в разі незвернення до відділення за поверненням вкладу за депозитним договором у день його завершення, договір пролонговується. Також документом передбачено заборону на дострокове розірвання договору.

– Але, Згідно ст. 41 Конституції України «Кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю, результатами своєї інтелектуальної, творчої діяльності. Ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності. Право приватної власності є недоторканним». Тобто, обмеживши доступ до заощаджень, банк порушив право приватної власності на внесок, закріплене Конституцією України, – роз’яснює законодавчі норми В’ячеслав Лях.

Також, за словами правника, відповідно до ст. 2 Закони України «Про банки і банківську діяльність», внесок (депозит) — це кошти в готівковій або у безготівковій формі, у валюті України або в іноземній валюті, які розміщені клієнтами на їх іменних рахунках у банку на договірних засадах на визначений строк зберігання або без зазначення такого строку і підлягають виплаті вкладнику відповідно до законодавства України та умов договору.

Крім того, згідно ч. 2 ст. 1060 Цивільного кодексу України, яка застосовується до депозитних внесків через статтю 1058 того ж Кодексу, за договором банківського внеску незалежно від його вигляду банк зобов’язаний видати внесок або його частину на першу вимогу вкладника, окрім внесків, зроблених юридичними особами на інших умовах повернення, які передбачені договором, а умова договору про відмову від права на отримання внеску на першу вимогу є нікчемною, коментує юрист. – Тобто ці закони, а також норми депозитного договору однозначно трактують зобов’язання банку повернути вкладникові депозит не тільки після закінчення терміну, але і на першу вимогу.

Тож, юрист Офісу В’ячеслав Лях підготував обґрунтоване звернення до керівництва банку, аби установа повернула панові Миколі його вклад.

Автор матеріалу: ІРЦ “Правовий простір”

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!

Надрукуйте постер

Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi

Станьте волонтером

Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим

Потрiбна консультацiя?

Онлайн

Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).

В офiсi

Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.

connect

Приєднатися

Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

support

Підтримати

Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.

Повідомити про помилку

×