facebook
Потрібна юридична консультація? Наш юрист надасть її безкоштовно

Без апострофа – ніби й не рідня

Дата публікації: 13.11.2019

Автор: Чернівецька  обласна громадська організація Комітету виборців України

Один орфографічний знак «заважав» мешканцю Чернівецької області уникнути податку за подаровану батьком нерухомість. Допущена у документах неточність вимусила чоловіка доводити факт родинних зв’язків через суд. Допомогли у цьому юристи Вижницького офісу Мережі правового розвитку.

У серпні 2019 року пан Юрій, мешканець одного з селищ Путильського району Чернівецької області, отримав у дарунок від батька житловий будинок та земельну ділянку. Коли стали оформлювати договори дарування у нотаріуса, той пояснив, що сину доведеться встановлювати факт родинних зв’язків із батьком у судовому порядку, оскільки прізвище пана Юрія та його тата написані у їхніх паспортах по різному. І хоча розбіжність дрібна – у прізвищі сина є апостроф, а у батьковому немає – все одно це має юридичне значення. Якщо ж залишити все як є, то наступного року пан Юрій має сплатити податок за отримання нерухомого майна в дарунок.
Всю цю історію чоловік розповів юристці Офісу при Чернівецькій обласній громадській організації Комітету виборців України Валентині Ткач. Вона погодилася допомогти пану Юрію і роз’яснила йому законодавчий процес вирішення питання.

Пояснює юрист

Оподаткування доходів фізичних осіб врегульовано розділом IV Податкового кодексу України (ПКУ), відповідно до п. 162.1 статті 162 якого платниками податку на доходи фізичних осіб є, зокрема, фізична особа – резидент, яка отримує доходи з джерела їх походження в Україні.
Порядок оподаткування доходу, отриманого платником податку як дарунок (або в результаті укладення договору дарування) від фізичних осіб встановлено п. 174.6 ст. 174 розділу IV ПКУ. Згідно з ним кошти, майно, майнові чи немайнові права, вартість робіт, послуг, подаровані платнику податку, оподатковуються згідно з правилами, встановленими цим розділом для оподаткування спадщини.
Якщо майно успадковують чи отримують у подарунок особи, які є членом сім’ї першого ступеня споріднення (батьки, діти, чоловік або дружина), ставка податку становить 0%. За ставкою 5% оподатковується вартість будь-якого об’єкта спадщини, що успадковується спадкоємцями, які не є членами сім’ї спадкодавця першого ступеня споріднення (пп. 174.2.2 п. 174.2 ст. 174 ПКУ).
Крім того, відповідно до пп. 1.2 п. 16 1 підрозділу 10 розділу XX ПКУ об’єктом оподаткування військовим збором є доходи, визначені ст. 163 ПКУ, зокрема, загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід.

Те, що пан Юрій є рідним сином свого батька, підтверджується свідоцтвом про народження клієнта, де прізвище його, матері й тата написане через апостроф: Поп’юк. Так само прізвище записане у свідоцтві про шлюб його батьків. А от у паспорті громадянина України прізвище батька зазначене вже без апострофа – Попюк.

Тому дійсно, з огляду на цю розбіжність син змушений буде сплачувати податок за подарований йому житловий будинок та земельні ділянки за ставкою 5% – як такий що не є членом сім’ї дарувальника. Відтак виникає необхідність через суд встановити факт родинних зв’язків між сином та батьком.

Юристка допомогла скласти пану Юрію заяву до суду, який своїм рішенням підтвердив факт спорідненості. Тепер чоловікові не доведеться сплачувати доволі велику суму податку за подарований будинок.

P.S. Офіси Мережі правового розвитку створені та працюють за підтримки  програмної ініціативи «Права людини та правосуддя» Міжнародного Фонду «Відродження».

Погляди, відображені у цьому матеріалі, належать його авторам і можуть не співпадати з думкою Міжнародного фонду «Відродження».

 

 

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!

Надрукуйте постер

Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi

Станьте волонтером

Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим

Потрiбна консультацiя?

Онлайн

Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).

В офiсi

Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.

connect

Приєднатися

Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

support

Підтримати

Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.

Повідомити про помилку

×